rozwiń zwiń

Szybująca błyskotliwość

Silverq21 Silverq21
24.01.2018
Okładka książki Geniusz ptaków Jennifer Ackerman Patronat Logo

Nie ma co ukrywać, na co dzień nie kojarzymy ptaków z bystrością umysłu. Wystarczy wspomnieć wyrażenie „ptasi móżdżek”, którym określamy osoby postępujące w niezbyt logiczny sposób. Z darzeniem ich sympatią także bywa różnie. Gdy pojawi się sikorka za oknem jesteśmy zachwyceni jej kolorytem i sympatycznością. Jeśli w naszej okolicy zaszyje się gołąb, przepędzamy go jak najszybciej, bo przecież tylko zanieczyszcza nas i najbliższe otoczenie. To jednak pozory, bo okazuje się, że tak naprawdę o powietrznych zdobywcach nie wiemy nic.

Czy mogłoby przyjść nam do głowy, że ptaki w wielu aspektach są podobne do ludzi, a czasami nawet ich przewyższają? Latanie przychodzi nam jako pierwsze na myśl, ale chodzi o coś innego. W ich niewielkich mózgach czają się wielkie tajemnice. Część z nich została odkryta, ale jeszcze więcej zdają się mieć w zanadrzu. Oczywiście trafiają się także mniej rozgarnięte jednostki, acz nie oszukujmy się, w królestwie ludzi także się od nich roi.

Innym aspektem rozwinięcia ich umysłów, może być według nas dbanie o młode, czy budowanie gniazd. Pewnie coś w tym jest, acz to zaledwie kawałek tego, co posiadają w swoim arsenale zdobywcy przestworzy. Weźmy wspomniane już gołębie. Zapomnieliśmy chyba, że podczas wojny potrafiły przebyć setki kilometrów, jeśli nie więcej, żeby przekazać wiadomości, które decydowały o losach naszych istnień. Ile tu energii, siły, poświęcenia, a my mamy je jedynie za defekujące szkodniki!

To jednak zaledwie początek tego, co przedstawiciele tej gromady mają do zaoferowania. Wrony brodate na ten przykład potrafią przebić się przez kilkuetapowe ćwiczenie, by dostać się do pożywienia. Po kolei wyciągają wnioski z swych niepowodzeń, by z czasem osiągnąć odpowiedni efekt. Jest to swoista gra logiczna udowadniająca, że ciąg przyczynowo skutkowy ma się u ptaków co najmniej nieźle.

Dodać do powyższych możemy adaptacyjność wróbli, które potrafią zaskoczyć tworzeniem gniazd w nawet najbardziej niedostępnych miejscach, jak chociażby w kopalni. Niektóre z ptaków tworzą swoiste dzieła sztuki, by przywabić potencjalne partnerki, inne wykorzystują do tego umiejętności wokalne. Trele dobrze sprawdzają się w kwestii komunikacji. Oferują możliwości językowe, które najbieglejszych poliglotów mogłyby wprawić w zakłopotanie. Przebijają je chyba tylko setki miejsc chowania pokarmu, których lokalizacje są przez latające cuda natury zapamiętywane bez problemu.

Rozwinięcie powyższych szczątków wiedzy znajdziecie w książce „Geniusz ptaków”. Jennifer Ackerman, która krok po kroku rozbraja obraz ptaków jako niezbyt lotnych stworzeń i udowadnia, jak mylny jest powszechny ogląd na ich temat. Bez wątpienia oferuje pieczołowitą wiedzę na odpowiednim poziomie, która mimo kilku zapętlonych momentów będzie gratką dla fanów przyrody i odkrywania nieznanego w najbliższym otoczeniu.

Patryk Rzemyszkiewicz