rozwiń zwiń

Sprzedawczyk

Okładka książki Sprzedawczyk
Paul Beatty Wydawnictwo: Sonia Draga literatura piękna
331 str. 5 godz. 31 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Sellout (2015)
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2018-01-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-17
Data 1. wydania:
2015-03-03
Liczba stron:
331
Czas czytania
5 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381101080
Tłumacz:
Piotr Tarczyński
Tagi:
Piotr Tarczyński Booker
Inne
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
467 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
412
357

Na półkach: ,

Czasy współczesne. Na kalifornijskiej prowincji czarnoskóry autochton utrzymuje niewolnika (dobrowolnie batożonego) i stopniowo wprowadza segregację rasową w mieście. Konsekwencje tych haniebnych czynów okazują się… zaskakująco pozytywne.
Już po tym wstępie, jednego można być pewnym, to szalona lektura.

Obraz stereotypowego afroamerykańskiego świata ukazany jest tutaj jak w krzywym zwierciadle, z jego bezwstydnie uwypuklonymi niedoskonałościami. Jest to świat odmitologizowany i odarty z tabu. Typowe klisze zostają niespodziewanie przełamane przez eksperyment sfrustrowanego bohatera niczym w „Dniu Świra” Koterskiego. Przewrotność tego eksperymentu polega na tym, że aktów demaskacji dokonuje narrator – Murzyn (tak, można spokojnie użyć tego słowa). W ramach niepoprawności politycznej pozwala on sobie tutaj na więcej, więc „czarnuchy”, ba, nawet „czarnuchołaki” wprost wypełzają z tej książki w ogromnej ilości, niczym ślimaki po wiosennym deszczu.
Ironia i humor stanowią główny oręż „Sprzedawczyka”
Humor, warto dodać, jest czasem naprawdę przedni, jak przykładowo podczas prób poszukiwania miast partnerskich dla „martwego” Dickens. Nie jest to łatwa sprawa w kontekście miasta o całkowicie zdewastowanej opinii, ale udało się znaleźć kilka przebojowych kandydatur. W soczysty, kąśliwy sposób podawane są również ciekawe socjologiczne spostrzeżenia na temat ras, jak choćby w kwestii odmiennej interpretacji reklam telewizyjnych czy procentowego rozkładu szans zajęcia wolnego miejsca w autobusie w zależności od faktu obok kogo trzeba byłoby usiąść.

Powieść jest bardzo silnie zakorzeniona w kulturze i historii Czarnej Ameryki. Ilość tematycznych powiązań i dygresji bywa wręcz przytłaczająca i choć niektóre warto poznać, to większość dla Europejczyka pozostanie bezwartościowa. I tutaj chyba tkwi największy problem. Książka o segregacji rasowej robi bowiem naturalną segregację czytelników, bo choć prześmiewcza, napisana jest głównie dla Amerykanów i to do nich ma trafić, ich obudzić, nimi wstrząsnąć. Trudno więc zachwycić się i w pełni zrozumieć literaturę, dla której nie stanowisz docelowego odbiorcy, tym bardziej że między wierszami zawsze czai się przypominający o tym fakcie kontekst w stylu „pozdro dla kumatych”.
Konstrukcja powieści sama w sobie też bywa męcząca. Oderwane od siebie scenki rodzajowe przeplatane anegdotami, brak chronologii i niewyjaśniające wszystkiego przypisy tworzą miejscami na tyle niestrawną mieszankę, że zwyczajnie przez nią czasami gubiłem wątek.
A można przecież zrobić niepoprawną politycznie satyrę na rasowe antagonizmy, która nie zamykałaby się hermetycznie przed obcymi, równocześnie dając inteligentną grę odbiorcy, jak choćby ostatnie filmy Tarantino. Natomiast z książkowych propozycji na pewno „Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao,” gorzka satyra na dominikańskich Latynosów, z brutalną historią w tle albo „Długi marsz w połowie meczu”, aktualne spojrzenie na amerykańskie społeczeństwo, wprawnie podszyte humorem.
„Sprzedawczyk” poniekąd jest trochę podobny do obu tych książek, ale żadnej nie dorównuje.

Czasy współczesne. Na kalifornijskiej prowincji czarnoskóry autochton utrzymuje niewolnika (dobrowolnie batożonego) i stopniowo wprowadza segregację rasową w mieście. Konsekwencje tych haniebnych czynów okazują się… zaskakująco pozytywne.
Już po tym wstępie, jednego można być pewnym, to szalona lektura.

Obraz stereotypowego afroamerykańskiego świata ukazany jest tutaj jak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    891
  • Przeczytane
    572
  • Posiadam
    120
  • 2018
    38
  • 2019
    26
  • Teraz czytam
    21
  • Audiobook
    13
  • Booker
    10
  • Literatura amerykańska
    10
  • Ulubione
    9

Cytaty

Więcej
Paul Beatty Sprzedawczyk Zobacz więcej
Paul Beatty Sprzedawczyk Zobacz więcej
Paul Beatty Sprzedawczyk Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także