Tańce polskie Polonez, krakowiak

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
muzyka

Pierwsza publikacja cyklu poświęconego tańcom narodowym. Wydawnictwo jest pokłosiem I Forum Tańców Polskich, które odbyło się 6 grudnia 2014 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga. Wydarzeniu towarzyszyła multimedialna konferencja naukowo-artystyczna zogniskowana wokół zagadnień kulturowych, etnologicznych i muzykologicznych. Wśród referentów znaleźli się badacze kultury, etnografowie, znani z wybitnych dokonań artyści, metodycy i pedagodzy tańca, a także antropolodzy tańca i akompaniatorzy.

Pierwsza część książki zawiera referaty wygłoszone podczas forum, natomiast część druga, poświęcona zagadnieniom systematyki tańców polskich, stanowi cenne źródło poznania kultury narodowej. Część ta zawiera opis metodycznych poloneza i krakowiaka, obejmujący charakterystykę, pozycja rąk i ustawienia tancerzy oraz kroki, figury i rysunek przestrzenny oby tańców. Jego dopełnieniem są fotografie ilustrujące poszczególne pas. Dzięki takiemu ujęciu czytelnik może poznać technikę prawidłowego wykonania poloneza i krakowiaka. Przedstawione kombinacje kroków i figur, jak również kompozycje choreograficzne stanowią przykład prezentacji metodycznej i artystycznej.

Integralną częścią publikacji jest płyta DVD zawierająca pokaz kroków i figur obydwu tańców narodowych.

źródło opisu: http://wydawnictwa.chopin.edu.pl

źródło okładki: http://wydawnictwa.chopin.edu.pl