HISTORIA MANON LESCAUT I KAWALERA DES GRIEUX

Tłumaczenie: Tadeusz Boy-Żeleński
Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
historyczna
wrzos118

Historia Manon Lescaut i kawalera des Grieux (1731), powieść ks. A.F. Prévosta d’Exiles, ukazująca losy tragicznej w skutkach, naznaczonej piętnem fatalizmu miłości kawalera des Grieux do Manon Lescaut. W porównaniu z lekkomyślną, sprytną i niewiele sobie robiącą z zasad moralnych Manon des Grieux jest słabym, bezbronnym i sentymentalnym kochankiem. Owładnięty namiętnością wybacza kobiecie kolejne zdrady i staje się jej wspólnikiem w wyłudzaniu pieniędzy od bogatych protektorów. Aresztowani, trafiają do więzienia, skąd udaje im się uciec. Za drugim razem mają mniej szczęścia - Manon dostaje się do transportu prostytutek deportowanych do Luizjany, des Grieux podąża jej śladem. Wkrótce, po sprowokowaniu pojedynku przez Manon, młodzi znowu muszą uciekać. Podczas wędrówki przez pustynię wycieńczona kobieta umiera. Całą historię poznajemy z opowieści des Grieux, którego od tamtych zdarzeń dzieli już kilka lat. Zaprezentowana w dziele Prévosta koncepcja uczucia o niezwykłej intensywności, nad którym ciąży fatalne piętno, jest jednym z mitów epoki romantyzmu.

wrzos118 | 2017-07-16
Przeczytana: 14 lipca 2017

Para zaliczana do klaski literatury. Młody kawaler stracił głowę dla panny. Panna mu sprzyjała ale jak pojawiło się ubóstwo szukała bogatszego. Kochała ale bała się nędzy i była gotowa do oszustwa aby zdobyć pieniądze. On pomimo licznych skrupułów nie mógł z niej zrezygnować. Był wierny i gotowy na wszystko. Nie opuścił jej pomimo jej płochości.

lalkaklara | 2017-10-26
Przeczytana: wrzesień 2017