Don Juan
klasyka
Feanor

Ostatnie i uznawane za najlepsze dzieło Byrona. Opowieść legendarnym o kobieciarzu, uwodzicielu, łamaczu kobiecych serc.

czytający | 2018-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2018

Podobno Don Juan potrafił swoją sztuką ujmowania podbić niejedno serce a droga do tego prowadziła przez miłą dla oka powierzchowność. Jednak czy osiągnąłby takie same sukcesy, gdyby musiał użyć swojego intelektu? Trzeba przyznać, że rymowanie przygód rozchwytywanego przez płeć przeciwną młodzieńca, idzie George'owi Byronowi bardzo dobrze. Dosyć lekko, subtelnie i wręcz niewinnie nakreśla obraz pechowego podróżnika, potrafiącego zaskarbić sobie przyjaźń wielu ludzi. Mnie tymczasem spotkała niemiła niespodzianka. Zamiast dołączyć do chóru piewców jego poematu, odkryłem w sobie spore pokłady zdziwienia a potem litości. Miast zasiąść w pierwszym rzędzie i okazać wielkie uznanie temu dziełu, pozytywnie przecież zweryfikowanemu przez krytyków na przestrzeni dwustu lat, zaszyłem się gdzieś daleko w kącie a z moich ust wydobył się jedynie gwizd dezaprobaty. Wiem, nieładnie jest gwizdać, ale przyznam Wam, że się śmiertelnie wynudziłem.

Czas odpocząć od Byrona. Pora dać spokój zmęczonemu...

Grot | 2017-04-27

Jak czytamy na wikipedii „Don Juan Tenorio – na wpół legendarny szlachcic hiszpański, żyjący w Sewilli w XVI wieku. Słynął z urody, uroku osobistego, ale także z przedmiotowego traktowania kobiet i egoizmu”.

A jak w wersji Byrona? Trochę inaczej. Nie mamy tu do czynienia z samcem alfa, którego podstawowym celem postępowania jest uwodzenie i wykorzystywanie kobiet. Pomimo, iż również jest czuły na wdzięki kobiece, to jednak jest bardziej delikatny, nieskazitelny. To kobiety są dominujące, to one zabiegają o względy Don Juana.

Sama fabuła nie wydaje mi się jakoś szczególnie wybitna, ale nie to jest najważniejsze. Istotne są mądrości życiowe zawarte w książce. Nie przypominam sobie drugiego takiego dzieła, gdzie tyle cytatów, wyśmienitych bon motów bym wyłowił (nie licząc Szekspira). Nie ma sensu tego powtarzać w recenzji – spójrzcie sobie na listę cytatów, jest tego z kilkadziesiąt aforyzmów.

paulinkalinka | 2014-04-06
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Gratuluję wyrobienia czytelniczego tym wszystkim, którzy uznają "Don Juana" za genialną pozycję. "Don Juan" pewnie ma sporo wartości, w końcu wszedł do kanonu,lecz nie jest dla mnie.
Przeczytałam tylko 4 pierwsze pieśni. Tyle musiałam, a co do reszty... Nie przeczytam.
Dwie pierwsze pieśni były interesujące i zabawne. "Don Juan" jest pisany wierszem, więc "lekko" się nie czytało, ale czytało się przyjemnie, z uśmiechem na ustach.
Przy trzeciej pieśni usnęłam. Dlaczego? Dygresje! I w dygresjach tkwi problem.
Tak, wiem, to poemat dygresyjny. "Wstawki" o wszystkim i niczym są niezbędne, ale ja ich nie lubię.
I tyle. Nawet interesujący życiorys don Juanka mojej niechęci nie zdołał pokonać.

Efemeryda | 2018-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2018

Mroczna opowieść o dążeniu do idealnej miłości, o marzeniach, wewnętrznej pustce i zemście.

Mohiko | 2017-02-09

Bezkrytycznie przyznać wypada nie wypada: arcydzieło.
Jeśli ktoś chce pisać, niech czyta.

Natalijah | 2011-10-10
Przeczytana: 27 października 2011

Mistrz gatunku! :)

książek: 2078
Feanor | 2010-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2010

Wymagająca lektura, ale warta poznania. Poza tym, że klasyk, to jescze najeżona krytyką XIX-wiecznych stosunków.

Lia | 2013-09-20

To zdecydowanie nie jest książka dla mnie.

Darki | 2012-11-18
Na półkach: Przeczytane, Klasyka