Obrazki

Novae Res
2017-01-01
2017-01-01
Obrazki Myślenie jest erotyczne Novae Res

Już dawno żadna książka nie wywołała u mnie tak skrajnych reakcji. Z jednej strony – jestem nią zachwycona, z drugiej – czegoś mi w niej zabrakło. Przyznam, że gubię się w myślach swych, jakże ugryźć tę recenzję, gdyż nie będzie to proste zadanie.

„Obrazki” kuszą poetyką, melodyjnym zestawieniem słów, mądrością ukrytą w prostocie. Takiego języka poszukiwałam – zmysłowego, czasami przyjemnie liżącego wers za wersem, a czasem – rozkosznie przygryzającego.

„Czemuż mi jesteś tatuażem pod piersią, na linii serca i rozumu? Tatuażem, który za dnia chowam, a w nocy pielęgnuję. Czemuż mi jesteś pamięcią i myślą, grzechem i pokutą, tonią i brzegiem.”

Jaka jest miłość w „Obrazkach”?
Momentami romantyczna:

„Kiedy zasypiasz, a ktoś szepcze ci do ucha, to tak jakbyś miał przygotowaną ścieżkę dźwiękową pod własne sny.”

Chwilami brutalna:

„Daje się szarpać za włosy, przyciągać i odpychać. Daje sobie zabrać oddech i dławi się, krztusi, prosi o jeszcze. Pola na kolanach, z buzią pełną męskiego ciała, sięga dłonią między swoje uda. Pola, wypięta przy ścianie, przyjmuje pchnięcia. Odbija się od ściany, kołysze się i szepcze coś.”

Ale też i samotna:

„Tak, dzisiaj chcę się upić. Sama dla siebie, sama w sobie i z samej siebie. Poczuć rozkoszne otępienie i szum w skroniach. Doskonały akt autoerotyzmu. Najpodlejsza forma rozkoszy, Uwiodę siebie dziś.”

Pośród moich literackich poszukiwań, ta książka jest perełką wyłowioną z otchłani kiczu. Ją się smakuje, delektując kartką po kartce. To zmysłowa przygoda wywołująca sekunda po sekundzie dreszcze podniecenia…

„Jestem fanatyczką dotyku. Narkomanką zmysłów. Pośród zapachów, odczuć i smaków szukam idealnego połączenia, jedności i magii. Wyciągam dłonie i szukam, w lunatycznym transie – choć oczy mam szeroko otwarte. Zmysły wyostrzone.”

Ale…
… no właśnie – czemu zawsze musi być jakieś „ale”? „Obrazki” są bardzo ulotne, niczym piórko na wietrze. Ich pośrednia forma między poezją a prozą, sprawiają, że one są tu i teraz. Nie zapadają w pamięć, uciekają zastępowane innymi myślami. Jak romans na jedną noc – z fajerwerkami, ale bez kontynuacji. Bowiem, kiedy już się nakręcasz, gdy chcesz więcej, nagle słyszysz – Było miło, ale żegnaj…

Urwane zdanie zwiastujące koniec przyjemności.

Taka forma miniatur erotycznych nie do końca do mnie trafia, lecz, tak jak zazwyczaj po przeczytaniu kasuję książki z czytnika, robiąc miejsce dla następnych – tak „Obrazków” nie wymażę. Zostawię je sobie na później, aby podczas któregoś leniwego, niedzielnego popołudnia, degustować je niczym tabliczkę czekolady. Kosteczka po kosteczce.

"Obrazki" są bardzo nierówne. Jedne naprawdę przyjemne w odbiorze, inne odrzucające. Mała, cienka książeczka - do przeczytania w... godzinę? Nie jest to zła lektura, ale raz mi wystarczy.

Znalezione obrazy dla zapytania obrazki myslenie jesterotyczne

Myślenie jest erotyczne. Musi być. Erotyka nie jest bezmyślna jest namiętna, jest zmysłowa, wielowarstwowa, niebanalna. Seks można uprawiać, ale erotykę należy rozumieć.
Obrazki są zbiorem krótkich form literackich, przypominających wpisy blogowe. Historia opowiedziana jest nie wprost, autor koncentruje się nie na fabule, lecz na zapisie towarzyszących emocji; kadruje rzeczywistość bohaterów i zatrzymuje obrazy w słowach. Wątki dotyczą relacji międzyludzkich, seksualności, emocjonalności, poszukiwania swojego miejsca wśród ludzi i zdarzeń.

'Wiem, że ma o mnie dobre zdanie. Wiem też, że ma je tylko dlatego, że mnie nie zna.'

Siła mediów społecznościowych rośnie z dnia na dzień. Nie da się temu zaprzeczyć i raczej radzę się przed tym nie bronić, tylko płynąć z prądem. Znalazło się już kilku śmiałków, którzy wychodząc z podobnego założenia osiągnęli szybciej i łatwiej coś, na co zagorzali fani starych metod muszą pracować latami. O czym mowa? A o wydawaniu książki uprzednio zdobywają duże zainteresowanie tematem w internecie. Znam co najmniej pięciu takich autorów i ich książki leżą na mojej półce. Oczywiście pomijam pozycje tłumnie wydawane przez youtuberów, bo to trochę inna bajka.

'Panie Boże, strzeż przeklętych, bo wahają się najrzadziej'

Fanpage, czyli stronę na Facebook’u, Myślenie jest erotyczne obserwuje od ok. roku, więc i na to, że będzie książka przygotowywałam się dłużej. Wątpiłam jednak, że szybko wpadnie mi w ręce, ponieważ jeśli nie ma oszałamiająco dobrej promocji, to czasem trzeba się namęczyć, żeby takową znaleźć. Tu jednak miałam fart i ma fali szczęścia zobaczyłam ją na stoisku wydawnictwa NOVAE RES pod koniec lipca przy okazji Nadmorskiego Plenera Czytelniczego. Dalej historia przedstawia się następująco. Przeczytałam kilka pierwszych wpisów już tego samego dnia i byłam bardzo usatysfakcjonowana. 'List tysięczny' jest chyba moim ulubionym fragmentem do dziś.

‘Miałeś, ukochany, serce z kamienia i o ten kamień rozbić się miałam. Miałam się okaleczyć, podnieść i zapomnieć. Czemuż mi pokrzyżowałeś plany tym swoim uporem? Czemuś mi jesteś tatuażem pod piersią, na linii serca i rozumu. Tatuażem, który za dnia chowam, a w nocy pielęgnuje. Czemuż mi jesteś pamięcią i myślą, grzechem i pokutą, tonią i brzegiem? Czemuż mi jesteś?’

Niesiona tą myślą zostawiłam sobie tomik na czas, kiedy będę miała chwilę spokoju, żeby się na nim w pełni skupić. I tak powróciłam do niego kilka dni temu i doznałam nieprzyjemnego szoku, bo ni z tego ni z owego dostałam pół porno nie do końca poetycko ujęte. Przebrnęłam 40 stron i mimo lepszych momentów przy czytaniu ‘Poli’, ‘Jakuba’ czy ‘Ważki’, miałam dość. Nie kleiło mi się to, nie wiedziałam, czy traktować to jak całość, czy każde z osobna. Czy szukać fabuły, jakiś ukrytych przekazów, czy czytać tak jak jest, bez analizy. Gdzieś uciekł mi sens tego co czytam. Nie chciałam się jednak poddać, więc sięgnęłam po nią po kilku dniach znowu. I jak można się domyślić, gdybym ostatnim razem przeczytała stronę więcej zmieniłaby mi się perspektywa. Resztę skończyłam z o wiele większą przyjemnością i wróciła satysfakcja z zakupu. 'Tyle niespokojnych myśli' w tym drugim secie wyróżnia się najbardziej. Mamy dwie perspektywy, dostajemy pstryczka w nos, zastanawiamy się, czy to przypadkiem nie jest o nas. O naszych lękach, chęci do przekoloryzowywania, szukaniu wszędzie drugiego dna, które zamaskuje nasz brak pewności siebie. Ostatnim tekstem o którym tylko szybko wspomnę jest 'Krew na odległość szybciej krzepnie', który jest wymianą wiadomości między kobietą, a mężczyzną.

‘ Myślę, że to nie moja wina, że jesteś inna od siebie. Każdego dnia potykam się o twoje włosy. W łóżku, w wannie, w książce i na talerzu. Wchodzą mi w nocy do nosa i drażnią resztą zapachu, włażą w mózg, zawijają się wokół niego i tak zasypiam z twoimi włosami w rzęsach, na ustach i pod powiekami. Nienawidzę tych twoich włosów, kiedy jestem sam. I tak przy okazji – często bywam sam. ‘

Najlepiej przeczytać ten tomik na raz, a dopiero potem wracać do poszczególnych wpisów, żeby lepiej je zrozumieć. Całość jest kompatybilna z tytułem, autorem i założeniem. Zdecydowanie warta rozszyfrowania.

Bastuba

Znalezione obrazy dla zapytania obrazki myslenie jesterotyczne

W książce nie chodzi o fabułę. Jej nawet nie ma. Są tylko uczucia. A nawet bardziej - emocje. Krótkie treści jak obrazki ukazują ich siłę. Namiętność. Seksualność. Zmysłowość. Podobno te emocje aż kipią z książki. Dlaczego "podobno"? Bo ja ich nie odczułam. Zauważyłam, owszem, ale tylko tyle. Jednak komentarze innych, którzy przeczytali książkę są tak pozytywne, że musiałam coś źle zrobić... Nie wierzę, żeby tyle osób się myliło. Może to nie jest książka do tramwaju? Może trzeba przeczytać ją w ciszy i skupieniu?
Myślę, że tak zrobię za drugim podejściem do książki.

www.mojpunktczytania.blogspot.com

Czasami ciężko jest ubrać nasze myśli w słowa bez przestrachu, że czegoś nie zdołam przekazać lub o czymś nie zapomnę. „Obrazki” sprawiły, że lektura tej jakże niepozornej książki była przeładowana wielorakimi emocjami, które ciężko przekazać, lecz absolutnie należy mówić o niej wszędzie, gdzie się da.

Autor sprawił, że moje myślenie o erotyce poszerzyło się ogromnie. Teraz zagadnienie to nie jest dla mnie tylko rozmową o seksie. Teraz każda łza, iskierka nadziei czy uśmiech zaplątany w zapach zmysłów unoszący się nad dwojgiem ludzi ma znaczenie. Każdy krótki czy dłuższy tekst zawarty w „Obrazkach” ma w sobie emocje, które malują nas samych, tworząc czyste pożądanie, smutek i ból rozstania, pragnienie posiadania kogoś na stałe lub na chwile. Cała gama uczuć tworząca każdego z nas zawarta w kilku słowach pozornie nic nieznaczących. By w pełni zrozumieć każde słowo potrzeba skupienia i wrażliwości, tej zamkniętej gdzieś głęboko w ciemnej sypialni, której nic nie ogranicza. Siadasz, odcinasz się i czytasz. Płyniesz z rosnącą falą słów, które malują przed tobą obrazy uczuć, emocji, małych skrawków składających się w całość.

-Bo wy to nigdy nie wiecie, czego chcecie.
- Wiemy, tylko boimy się po to sięgnąć. Boimy się odrzucenia, obawiamy się podążać za pragnieniami.

Całość książki tworzą krótkie wpisy. Każdy wpis jest początkiem nowej historii. Każda historia nakreślona pożądaniem, bólem, strachem czy miłością jest tylko obrazem odczuć pewnych ludzi. Nie jest nam dane poznać bohaterów tylko ich myśli, chwile uniesień, rozgoryczenia. Możemy doznać wielu form erotyzmu i dostrzec prawdziwą moc ukrytą w tym jednym słowie.

Każdy z nas inaczej spostrzega zagadnienie erotyzmu, dla niektórych jest to nadal temat tabu, o którym głośno się nie mówi, a dla innych to temat jak każdy inny. Niektórzy swobodnie mówią o swoich potrzebach, a inni są skryci i nawet sam na sam ze swoim partnerem nie potrafią powiedzieć głośno o tym czego pragną.

Nie znamy autora "Obrazków", czyli zbioru krótkich form literackich, stylizowanych na wpisy blogowe. Jedne z wpisów są dłuższe, inne krótsze, ale każdy z nich opowiada odrębną historię. Autor nie koncentruje się na fabule, a na oddaniu emocji i refleksji dotyczących wielu różnych form erotyzmu, pożądania, namiętności i fantazji. Poznajemy różne punkty widzenia, różne potrzeby i pragnienia, bo przecież każdy z nas jest inny. Bardzo spodobało mi się to, że wpisy są różnorodne i dotyczą przeróżnych relacji międzyludzkich, ich seksualności, oraz emocjonalności. Każdy z wpisów jest melancholijny, niebanalny, dokładnie przemyślany i idealnie wyważony.
Jedne z wpisów trafiły do mnie bardziej, inne trochę mniej, ale w niektórych z nich odnalazłam cząstkę samej siebie. "Obrazki" są nietuzinkową pozycją, wymagającą od czytelnika skupienia, wrażliwości i dojrzałości. Może nie jest to pozycja dla każdego i niektórym może się wydawać trudna do zrozumienia, ale myślę, że warto dać jej szansę.

"Myślenie jest erotyczne. Musi być. Erotyka nie jest bezmyślna - jest namiętna, jest zmysłowa, wielowarstwowa, niebanalna. Seks można uprawiać, ale erotykę należy rozumieć."

Nie znamy autora "Obrazków", czyli zbioru krótkich form...

www.molinkaksiazkowa.blogspot.com

Myślą dotykam Twojej nagiej skroni, wspomnieniem w powietrzu nakreślam kształt bladych od pocałunków ust zmęczonych. Uczuciem otulam ciało kościste ustrojone krwistą czerwienią. I czuję ja obłęd zaciska na mej szyi pętle z twoich włosów. Myślenie o tobie jest zgubne, erotyczne.

Myślenie to druga po kochaniu się intymna rzecz. Dotyka sfer ducha, cielesności. Porusza nasze serca, wstrząsa ciałem. Myśleniem możemy zburzyć mury, przełamać serce, zbudować most. "Myślenie jest erotyczne" to mała książeczka zawierająca krótkie formy literackie. Specyficzny styl autora i zawarte w niej tematy tworzą ją odmienną, dorosłą i często ciężką w odbiorze. Wymaga od czytelnika skupienia, dojrzałej postawy i wrażliwej duszy. Ostatnio zakochana w wierszach z chęcią sięgam po takie propozycję. Nie było to moje pierwsze zetknięcie się z literaturą kobiecą, lecz drugie tak dogłębne, a zarazem wstrząsające i barwne zaraz po "Moja dusza pachnie Tobą".

"Ciemność jest najbardziej kojąca, kiedy coś dodatkowo tłumi odgłosy otoczenia. Zatapiasz się w niej, poznajesz odcienie czerni, która w swojej oczywistości okazuje się całkiem barwnym zjawiskiem."

Książka swoim kształtem przypomina krótkie wpisy blogowe osoby kruchej, pełnej melancholijnych myśli, wielu przemyśleń i refleksji. Każdy z fragmentów porusza inną historie, nie zostaje nam dane jednak poznać ich bohaterów, ponieważ mamy skupić się na odczuciach w nich zawartych. Książka urzeka różnorodnością, pokazuje wiele formy erotyzmu i pożądania. Smaku całej historii nadaje anonimowy autor, według mnie młody, lecz dojrzały mężczyzna. Po przeczytanej lekturze czuje się ogromny niedosyt, więc mam nadzieję, że szybko doczekam się kontynuacji. Każda kobieta powinna posiadać "Obrazki" na swojej półce.

Od samego początku byłam urzeczona lekkością słów, które spływały po moich ustach z słodkim posmakiem, goryczką bądź cierpkością, Każde słowo wydaje się być dokładnie odmierzane, dobierane z ostrożnością by nie zaburzyć sensu całej krasy. Czytając kolorowymi karteczkami zaznaczałam te teksty, które na trwałą przyszłość chciałabym zapamiętać i mieć blisko serca. Wśród nich znalazły się takie, które mogłabym przekazać osobie, która na stałe zamieszka w moich myślach.

"Ale teraz już chodź. Obejmij mnie mocniej i przyciśnij moją głowę do swojej szyi. Niech nie mam oddechu ani myśli. Niech poczuje twój zapach, zapach pościeli, ciepło dłoni na plecach, a przede wszystkim to objęcie - skóra przy skórze."

Książka dla osób, które w zwykłym dotyku dopatrują się niezwykłych rzeczy. Kobieca, intensywna, barwna i do granic prawdziwa. Polecam poświęcić wieczór, godzinę wyciąć z biegu życia. Zasiąść w miękkim fotelu, pokochać siebie i zanurzyć się w lekturze obrazków, warto.

Autor: Nieznany
Tytuł: "Obrazki. myślenie jest erotyczne"
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2017 rok
Kategoria: Literatura obyczajowa, romans
Moja ocena: 10/10

Za książkę dziękuję bardzo: Novae Res

www.molinkaksiazkowa.blogspot.com

Myślenie to druga po kochaniu się intymna rzecz. Dotyka sfer...

• 🔹️ Posiadam
  • Nie do kupienia