Nigdy więcej nie zdradzisz

Okładka książki Nigdy więcej nie zdradzisz Sarah Flint
Okładka książki Nigdy więcej nie zdradzisz
Sarah Flint Wydawnictwo: Amber Cykl: Charlie Stafford (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Charlie Stafford (tom 2)
The Trophy Taker
Amber
2017-08-08
2017-08-08

Ta książka potwornie mnie rozczarowała. Lubię kryminały, które wciskają w fotel i ukazują brud tego świata. A tutaj mam wrażenie, że autorka nie poradziła sobie z przedstawieniem trudnego tematu. Wymyśliła całkiem ciekawego sprawcę i motyw, ale sposób prowadzenia narracji i rozwoju fabuły był po prostu beznadziejny. Lukrowane i płaskie dialogi, zupełny brak emocji, przechodzenie od sceny do sceny. Nie czujemy napięcia, nie śledzimy biegu wydarzeń, bo one są po prostu sucho opisane. Podobnie kreacja bohaterów – ludzie bez twarzy. Wiemy o nich szczątkowe informacje, przez co stają się mało istotnym elementem fabuły, co dodatkowo sprawia, że cała historia wydaje się jeszcze mniej realistyczna. Czytałam do końca, bo liczyłam na to, że w końcu się rozkręci. Nie rozkręciła się… Szkoda czasu na tę książkę, nie polecam.

Nie czytałam pierwszej części, jednak sięgając już po tę drugą- nie żałowałam braku znajomości wcześniejszej. W zasadzie pokuszę się o twierdzenie, że nie jest ona potrzebna, by zrozumieć bohaterów i fabułę.

Może mam pecha do kryminałów i wszystkie, które wybieram opierają się na tym samym motywie. Lub jest to już powtarzalność pisarzy, którzy nie chcą wyjść poza bezpieczny schemat... Nie wiem. Kolejna powieść o mordercy zbierającym "łupy" w postaci ludzkich części ciała.... BYŁO i to niejednokrotnie...

Bohaterom może i się kibicuje, choć sielankowa atmosfera w miejscu pracy, gdzie chce się złapać przestępców trochę niezbyt realistyczne. Do tego bohaterka zbudowana w sposób nie wzbudzający podziwu - wiecznie podkreślana jako niezdarna, brudna, niekobieca. Niezbyt dobre porównania jak na kogoś, komu mamy kibicować i w kogo wierzyć...

Co na plus - wielowątkowość, która finalnie ma jedno źródło. Kilka przestępstw i przestępców, którzy kluczem prowadzą do jednej osoby. Dość ciekawy zabieg, który ratuje tę książkę.

I - może to już nie wina samej autorki czy treści, ale pożal się boże tłumacza: ilość błędów ortograficznych i stylistycznych w tłumaczeniu, które miałam okazję czytać , była aż porażająca.

Nie jest to najlepsza powieść kryminalna, którą możecie przeczytać. Ale jeśli doskwiera wam nuda w zimowe wieczory lub popołudnia, to ta książka będzie OK.

Pierwszą część czytałam z przyjemnością, a że polubiłam też nie głupia główną bohaterkę, sięgnęłam po tom drugi. Niestety tu muszę powiedzieć, że doznałam pewnego rozczarowania. Pani detektyw tym razem wypadła jakoś mdławo, za dużo było chyba tez nie potrzebnych dialogów i przeciągających się sytuacji w samym biurze, a za mało akcji i napięcia. Pod koniec coś ruszyło, zrobiło się nawet względnie interesująco ale nie na tyle by nadrobić średnio ciekawą całość.

Fabuła kluczy między potencjalnymi podejrzanymi, a morderca wraz z nią.

Ze względu na te nierówności między tomami daje szanse jeszcze trzeciej części z nadzieją, że pisarka odzyskała rozpęd a bohaterka potencjał.

Druga część przygód detektyw Charlie Stafford. Zachęcona pierwszą częścią- z przyjemnością wzięłam do ręki kolejną część. I nie zawiodłam się.
Ofiary, których nic nie łączy, zastanawiający modus operandi, symbole winy i trofea zwycięstwa dla sprawcy. Wizyty w kostnicy, które nie wiele policjantom wyjaśniają i problemy prywatne, które nie pozostają bez wpływu na pracę zawodową.
Czyta się miło i przyjemnie, a na koniec pozostaje ten fantastyczny niedosyt, który każe sięgnąć po kolejną część.

Dobry kryminał. Seryjny morderca występujący w powieści to bardzo ciekawa postać. Jego sposób postępowania i historia jego przestępczej działalności, którą poznajemy po kawałku, jest interesująca i wciągająca. Dodatkowym atutem powieści jest to, że morderstwa i poszukiwania mordercy nie są jedynym wątkiem, ponieważ równolegle toczy się odrębne śledztwo, na którego wyniki czytelnik również czeka z niecierpliwością. Akcja rozkręca się coraz bardziej z każdym przeczytanym rozdziałem i mknie do samego końca.
Z przyjemnością przeczytam kolejne tomy o detektyw Charlotte Stafford.

Książka bardzo mi się podobała, wręcz nie mogłam się od niej oderwać. Morderstwa opisane dość obrazowo a i miejsca ich dokonań oddziałują na wyobraźnie. Na pewno przeczytam inne książki tej autorki i mam nadzieję, że mnie nie zawiodą. Polecam osobom, które lubią dość brutalne i obrazowe opisy działań mordercy. Troszeczkę podczas czytania rozpraszała mnie druga akcja opisywana w książce, lecz przy końcu wszystko łączy się w dość spójną całość. Ale i tak bardzo polecam.

Kiedy emerytowana policjantka zabiera się za pisanie powieści można oczekiwać, że jej książki będą wykorzystywały zdobyte przez dekady doświadczenie.
Drugi tom utwierdził mnie w przekonaniu, że kiedy autor na własnej skórze doświadczył tego mrocznego świata, to jego dzieło będzie niesamowitą przeprawą przez zbrodniczy świat.
Bardzo brutalne morderstwa, wielowątkowość historii, złożone osobowości bohaterów i ciągła akcja, to argumenty przemawiające za "dorwaniem się" do następnej części 😁

Bardzo brutalne morderstwa, wielowątkowość...

Generalnie ok. Tyle, że trochę nudno tak do połowy no a potem już łatwo się połapać kto i dlaczego. Zbyt szybko :-)

Drugi tom równie słaby, jak pierwszy. Ciekawy pomysł na fabułę to za mało, by zrekompensować braki warsztatowe autorki. Kiepski styl, liczne powtórzenia, słaba kreacja głównej bohaterki.

Okrutne morderstwa, kilku podejrzanych, fajna ekipa policyjna i polski wątek. Polecam :)

• Kryminał
  • Biblioteka