Alibrandi szuka siebie

Tłumaczenie: Małgorzata Grabowska
Wydawnictwo: Albatros
Looking for Alibrandi
nar

Siedemnastoletnia Josephine Alibrandi uczęszcza do klasy maturalnej bogatej katolickiej szkoły w Sydney. Mieszka z niezamężną matką, odwiedza pochodzącą z Włoch babkę, choć nie zawsze chętnie. Przeżywa pierwszą miłość. Poszukuje swojej tożsamości - zarówno w szkole, jak i w lokalnej społeczności kultywującej tradycyjne włoskie wartości. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się ojciec, którego...

Niespodziewanie w jej życiu pojawia się ojciec, którego dotąd nie znała. Rodzinne spięcia, nieustanne szkolne konflikty, samobójstwo bliskiego przyjaciela, prowadzą do szczerych rozmów, dzięki którym Josephine odkrywa prawdziwą historię rodziny i odnajduje tam swoje miejsce. Rok, którym miał być wypełniony intensywną nauką, staje się zarazem okresem intensywnego dojrzewania do samodzielności.

marcia | 2011-04-19
Przeczytana: grudzień 2009

Nie będę nic szczególnie pisać wystarczą dwa słowa żeby opisać tą książkę "rewelacyjna powieść".
Naprawdę gorąca zachęcam aby ja przeczytać, ponieważ książka ta pokazuje, że ludzie potrafią być bardzo nietolerancyjni dla ludzi innego pochodzenia, koloru skóry czy też innych cech, które odróżniają tego człowieka od środowiska...

Neszka | 2015-03-15
Na półkach: 2015 r., Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2015

Nie wiem, co napisać o tej książce. Nie wiem jak ująć w słowach to, co w tej chwili czuję.
Od razu przyznaję - książka na początku mnie nudziła. Wydawała mi się być typową powieścią młodzieżową o zakompleksionej nastolatce. W pewnej chwili miałam nawet dać sobie z nią spokój, jednak upartość mi na to nie pozwoliła. Jaka więc okazała się ta książka i ukazana w niej historia?

Josephine Alibrandi jest w klasie maturalnej. Nie wie, jak potoczy się jej życie po maturze. Siedemnastoletnia dziewczyna żyje z matką, która nigdy nie wyszła za mąż. Jest to powodem kpin i żartów pod jej adresem. W jej żyłach płynie włoska krew, ale urodziła się w Australii. Nie czuje się w pełni Włoszką, tak samo jak nie nazywa siebie Australijką. Ojca nigdy nawet nie widziała, jednak teraz nadarza się okazja ku temu by go poznać. Ale czy Josie tego chce? Jak ma zachować się przy mężczyźnie dzięki któremu żyje, chociaż on dotąd nie miał pojęcia o jej istnieniu? Czy jest gotowa na to, by zmienić coś w swoim...

Julia | 2015-04-13
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Na samym początku do tej książki podeszłam sceptycznie. Co tu dużo pisać - tytuł bardziej mnie odstraszył niż zachęcił. Jako że z literaturą australijską nie miałam jeszcze bliższego spotkania, postanowiłam dać "Alibrandi szuka siebie" szansę.

Główna bohaterka o imieniu Josie jest w klasie maturalnej. Przed nią wiele pytań, wiele przeszkód z którymi musi sobie poradzić. Wychowuje ją samotnie matka, a zarazem przyjaciółka. Nieznośna nonna tworzy z nimi włoskie trio, zamieszkujące w Australii. Babcia jako tradycjonalistka obawia się tego, co powiedzą ludzie. Uważa, że Włoszki powinny spotykać się tylko z Włochami (Australijczycy fuj!)oraz być aż nadto grzeczne i posłuszne.
Josephina zmaga się z przeciwnościami losu, nieznośnymi docinkami oraz pierwszą miłością. Towarzyszą jej trzy całkowicie różniące się przyjaciółki. Główna bohaterka jest wiceprzewodniczącą szkoły, udziela się w różnych akcjach, osiąga bardzo dobre oceny, jednak nie jest aniołkiem ;-). Rywalizuje ze swoim...

Delilah | 2012-10-15

Bardzo zaciekawiła mnie historia Josephine, jest taka życiowa, nie można sie od niej oderwać. Plus za to, że wydarzenia mają miejsce w Australii, która bardzo mnie interesuje. Dzięki temu mogłam troche lepiej poznać ten kraj, jego mieszkańców, którzy pochodzą z najodleglejszych zakątków świata, a nie zawsze są tolerowani przez innych.

Kyou | 2012-09-17
Przeczytana: 16 września 2012

Siedemnastoletnia Josephine Alibrandi uczęszcza do klasy maturalnej bogatej katolickiej szkoły w Sydney. Mieszka z niezamężną matką, odwiedza pochodzącą z Włoch babkę, choć nie zawsze chętnie. Przeżywa pierwszą miłość. Niespodziewanie w jej życiu pojawia się ojciec, którego do tej pory nie znała. Rodzinne spięcia, nieustanne szkolne konflikty, samobójstwo bliskiego przyjaciela, prowadzą do szczerych rozmów, dzięki którym Josephine odkrywa prawdziwą historię rodziny i odnajduje tam swoje miejsce.

Książka podobała mi się, śmierć 'bliskiego przyjaciela' Jose mnie zabolała. I jest to jedyne, co mnie w tej historii poruszyło. Od początku polubiłam ojca bohaterki, jednak jej matka nie podpadła mi do gustu. Książka dobra na odreagowanie świata.

8KR | 2015-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2015

Powieść doczekała się wersji filmowej w 2000 roku. Pisarka pracuje jako nauczycielka w szkole średniej w Sydney. W 2003 roku ukazała się druga powieść Meliny Marchetty "Saving Franceska".

Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Josephine Alibrandi. Nastolatka uczęszcza do klasy maturalnej bogatej katolickiej szkoły w Sydney. Pochodzi z Włoch. Jest wychowywana przez swoją matkę. Nigdy nie widziała ojca. Pewnego dnia przyjeżdża do niej tata. Chce wesprzeć ją finansowo. Jej matka sprzeciwia się temu. Alibrandi poznaje bliżej swojego ojca. Nawiązuje się między nią a jej tatą nić porozumienia. Alibrandi dowiaduje się wiele o swojej mamie w czasie rozmów z ojcem. Rodzic mówi jej, że jest bardzo podobna do matki.

Alibrandi należy do grona przebojowych osób. Zawsze ma coś do powiedzenia. Świetnie się uczy. Popełnia masę życiowych błędów. Potrafi jednak wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski. Nie brakuje jej inteligencji. Jest niezwykle zdolną osobą.

Alibrandi przeżywa zawód miłosny,...

Patrycja | 2013-09-19
Przeczytana: 18 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Fajna książka. Miło było wrócić do czasów kiedy się miało 17 lat :). Podobał mi się ironiczny humor panujący w tej książce. Fabuła ciekawa, trochę szkoda że akcja w której początkowo działo się niewiele, była bardzo dokładnie opisana, a pod koniec, gdy działo się bardzo dużo, nagle strasznie przyspieszyła. Treść życiowa, sama w niektórych przypadkach utożsamiałam się z bohaterką. Dobrze że pomimo ciężkich wydarzeń w których brała udział bohaterka, książka kończy się jej wewnętrzną stabilizacją - nabrała chartu ducha i pewności siebie.

Eila | 2015-08-13
Przeczytana: 2015 rok

,,Alibrandi szuka siebie'' to nie tylko historia siedemnastoletniej Josephine, ale opowieść o trzech kobietach: córce, matce i babci mieszkających w największym mieście Australii- Sydney ,odległym od Włoch o wiele kilometrów.To jedna z tych książek, które pomagają dorastać, zwłaszcza osobom, które są na granicy dzieciństwa, a pełnoletności. Największym atutem powieści jest główna bohaterka, która nie jest zakompleksioną nastolatką. Josie to optymistka, która na każdy temat ma własne zdanie, nie boi się realizować swoich pomysłów i marzeń, jest dowcipna i inteligentna. Chociaż sądzi, że towarzysko stoi raczej na kiepskiej pozycji, to i tak wybrano ją wiceprzewodniczącą. Myślę, że do tej książki warto wrócić wiele razy.

Czasem wydaje nam się, że nic nam się już nie przydarzy, tymczasem ta książka udowadnia jak jeden rok może zmienić wszystko- pierwsza miłość, śmierć bliskiego przyjaciela, odnaleziony po latach ojciec,poszukiwanie szczęścia i swojej tożsamości, intensywna nauka,...

Sajuri | 2014-09-28

Piękna książka o szukaniu samej siebie, o próbie odnalezienia się w trudnych sytuacjach, które narzuca życie. Alibrandi wychowuję się bez ojca, w społeczeństwie w którym żyje, jest napiętnowana z tego powodu, ale mimo wszystkiego co ludzie mówią o jej matce, potrafi zrozumieć jej sytuacje, ma z nią bardzo dobry kontakt. Jednak nie zamierza podzielić jej losu. Wiele uczy się na błędach kobiety. Potrafi sama wyznaczyć sobie drogę. Książka napisana jest lekko i z humorem.

maudire | 2013-01-16
Przeczytana: 2010 rok

Jak dla mnie bardzo miłe zaskoczenie..

"Mama mówi, że nie powinnam dążyć do osiągnięcia satysfakcji. Powinnam zabiegać o szacunek. Szacunek? (...) Nie cierpię tego słowa. Pewnie dlatego, że na tym świecie trzeba szanować niewłaściwych ludzi z niewłaściwych powodów."