Ujeździć pegaza

Tłumaczenie: Włodzimierz Nowaczyk
Cykl: Pegaz (Anne McCaffrey) (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
To Ride Pegasus
837120129X
Anne McCaffrey, pegaz,
nar

Kolejna wspaniała książka Anne McCaffrey. Utalentowani muszą się zjednoczyć, aby strzec się nawzajem przed wrogością świata.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

byłem_fprefectem | 2012-05-21
Przeczytana: 20 maja 2012

Moja mózgownica i wszystkie przeczytane książki jakie do niej trafiły, przypomina (obecnie) trochę port dla starych wysłużonych statków, gdzie stoją one na luźnych cumach. Fale i pływy spowodowały, że niektóre z nich zderzyły się ze sobą i teraz tkwią takie poplątane, powszczepiane w siebie. Niektóre z nich zatonęły i wiem, że gdzieś tam są, tylko nie mogę ich wyciągnąć z odmętów przez tą plątaninę na wierzchu.
Cały czas czytając tą książkę miałem wrażenie, że coś bardzo podobnego już miałem przed oczami, ale nie dałem rady wydobyć z tego wrażenia co to było. W sumie jest to podobne do kilku innych powieści i filmów jakie czytałem i widziałem. Trochę w podobie do cyklu Żebraczego Nancy Kress, trochę do powstawania Fundacji Asimova. Czerpali też z tego chyba autorzy X-menów i 4400. I tak mi się to wszystko poplątało, że nie dociekłem co mnie uwierało podczas czytania (może jeszcze sobie przypomnę, to wspomnę).

Więcej na...

| 2013-05-07
Przeczytana: 2005 rok

Jedna z najlepszych książek science fiction jaką czytałam.
Akcja dzieje się można by rzecz w naszych czasach. Henry Darrow zajmujący się jasnowidztwem (w co nie każdy mu wierzy, bo przecież nie ma jak udowodnić, że jasnowidz mówi prawdę) ma wypadek samochodowy. Podczas pobytu w szpitalu zostaje podpięty do nowoczesnego urządzenia monitorującego pracę mózgu i w chwili gdy w jednej z pielęgniarek odkrywa swoją przyszłą żonę, urządzenie wykazuje niespodziewaną aktywność jego mózgu. Na tej podstawie, przy pomocy tegoż urządzenia, Henry postanawia rozpocząć poszukiwania ludzi obdarzonych "talentami".
Książka przedstawia jak w normalnym społeczeństwie zaczyna oddzielać się grupa osób, których "talent" nie zawsze jest in plus. Bywa niekiedy przekleństwem. Sprawia, że nie ma możliwości odnalezienia się pośród normalnych ludzi. Pojawiają się telepaci, którzy nie potrafią "wyciszyć" głosów w swoich głowach, czy piromani nie panujący nad ogniem. Politycy próbujący grać kartą odmieńców na...

Jola | 2015-05-23
Na półkach: REBIS, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2015

Jako nastolatka połykałam wszystkie książki Anne McCaffrey, jakie wpadły mi w ręce. Cykl o jeźdźcach smoków z Pern był jednym z moich ulubionych, tak samo jak trylogia "Rowan". I o ile w "Rowan" Utalentowani, czyli osoby posiadające parapsychiczne zdolności, kierują ruchem międzyplanetarnym, gdyż ludzkość już dawno rozprzestrzeniła się poza Układ Słoneczny, w przypadku powieści "Ujeździć Pegaza" mamy do czynienia z początkami tworzenia się społeczności Talentów na Ziemi oraz poznawaniem ich dopiero co odkrytych możliwości.

W jednej z recenzji któryś z czytelników porównywał powieść McCaffrey do "Fundacji" Asimova, a właściwie do tych części cyklu, które opowiadają o tworzeniu podwalin Fundacji. Muszę przyznać, że porównanie jest wyjątkowo trafne; McCaffrey tworzy równie interesujące uniwersum, nawet jeśli czyni to z mniejszym rozmachem, niż Asimov. Autorka skupia się bowiem nie na zdarzeniach, które zdecydują o kształcie świata i przyszłości ludzkości, a skupia się na problemach...

MagdalenaD | 2016-11-01
DziwnaSowa | 2016-04-25