Kapitalizm. Historia krótkiego trwania

Wydawnictwo: Fundacja Bęc Zmiana
tomasz_dobro

Czym jest kapitalizm i skąd się wziął? Porywająca opowieść o systemie, który na naszych oczach odchodzi w przeszłość. Czy nowoczesność, indywidualizm i miejskość są rzeczywiście europejskimi wynalazkami? Czy kapitalizm powstał wraz z brytyjską rewolucją przemysłową? Czy rok 1989 faktycznie był przełomowy, a Amerykanie wygrali zimną wojnę? W którym momencie ludzie zamieszkujący tereny...

Czy nowoczesność, indywidualizm i miejskość są rzeczywiście europejskimi wynalazkami? Czy kapitalizm powstał wraz z brytyjską rewolucją przemysłową? Czy rok 1989 faktycznie był przełomowy, a Amerykanie wygrali zimną wojnę? W którym momencie ludzie zamieszkujący tereny współczesnej Polski wkroczyli w nurt globalnych dziejów? Najczęstsze odpowiedzi na tego rodzaju pytania prowadzą nas w te same miejsca. Ze względu na to, że nasza zbiorowa uwaga była przez długi czas skierowana na Zachód, przez jego pryzmat patrzyliśmy na samych siebie. Ta książka pozwala spojrzeć na nas samych z nowej, globalnej perspektywy.

„Autor odkrywa przed nami nieznaną, zaskakującą historię kapitalizmu, a w konsekwencji także alternatywne dzieje pieniądza, przemysłu, własności, pracy, chłopów i miasta. Nie otrzymujemy kolejnej wersji «moralnej krucjaty» przeciw kapitalizmowi; stawką bowiem jest próba ukazania jego mechanizmów i skomplikowanej (poli)genezy. Autor pracy pewnie prowadzi nas przez pajęczynę bardzo różnych miejsc, takich jak Kalahari i Kurpie, Detroit i Giecz, Dubaj i Łódź. Śledzi ich powiązania, czasem bardzo dyskretne. Przekonujemy się, że kapitalizm wynajdywano wielokrotnie i to bynajmniej nie w ramach «starego świata», ale gdzie indziej, w przestrzeni cywilizacji chińskiej i arabskiej, dla której Europa była regionem peryferyjnym, ubogim, niezbyt atrakcyjnym. Znaczącym walorem książki jest i to, że została napisana dobrą, komunikatywną, a czasem też piękną polszczyzną”.

- prof. Waldemar Kuligowski

źródło opisu: http://beczmiana.pl/1387,kapitalizm_historia_krotkiego_trwania.html

źródło okładki: http://beczmiana.pl/1387,kapitalizm_historia_krotkiego_trwania.html

Lengua | 2017-12-17
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Czy jesteśmy narodem analfabetów ekonomicznych? Jest duże prawdopodobieństwo. Książka Pobłockiego to najlepszy 'elementarz'.

'Kapitalizm.Historia krótkiego trwania' nie jest atakiem na system, czy próbą nawrócenia na inny. Jest to raczej wielka synteza zjawisk i mechanizmów, które od setek kształtują świat, w jakim żyjemy obecnie. Autor niewątpliwie poszerza horyzonty postrzegania rzeczywistości. Przede wszystkim jest badaczem, który wychodzi poza sztywne ramy dziedzin naukowych, jak historia, ekonomia, socjologia itd. Pobłocki analizuje zjawiska całościowo, ze szczególnym skupieniem na człowieku.

Od Mieszka do 'Wilka z Wall Street', Pobłocki otwiera oczy na to, co nieoczywiste, na to co uniemożliwia nam zrozumienie miejsca i czasów, w jakich żyjemy. Pod tym kątem jest to książka dla każdego.

Bardzo polecam.

Petroniusz | 2019-05-15
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: maj 2019

Kapitalizm historia krótkiego trwania – i duży problem z oceną tej publikacji.

Jest to niezwykła dość próba ujęcia historii kapitalizmu w jego szerokiej (długiej) i wąskiej (krótkiej) definicji. W tym pierwszym ujęciu – kapitalizm rodzi się nieomal jednocześnie wraz z państwem, długiem, niewolnictwem, w krótkim trwaniu – to jego współczesny epizod (w skrajnej formie można powiedzieć że wręcz od lat 70-tych XX wieku) w postaci wirtualnej gospodarki, pieniądza i oparcia na nieskończonym wzroście. Najbliższe skojarzenia miałem z pracą Graebnera „Dług”.

Autor ma szeroką wiedzę, widać że spędził mnóstwo czasu i na swoich badaniach i na analizach tego co już napisali inni. Ma genialną umiejętność obejmowania naprawdę większych kawałków historii w interpretacji gospodarczej – co jest zwykle bardzo twórcze. Całość zobrazowana jest bardzo wymownymi wykresami, dzięki którym naprawdę można objąć różne przemiany jakich byliśmy i jesteśmy świadkami z odpowiedniej perspektywy. Autor ma...

Pieniadzo | 2018-04-30
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: kwiecień 2018

Byłem ciekaw treści książki ze względu na sam już fakt, że autor poświęcił znaczną część swojej pracy doktorskiej, napisanej na uczelni Sorosa, znienawidzonej przez Orbana, mej rodzimej Łodzi, która miała jakąś rolę odgrywać i w tej książce (w indeksie figuruje sześciokrotnie). Ponadto książka napisana przez humanistę o procesach społecznych i gospodarczych może potencjalnie stanowić świeży powiew i poszerzenie perspektywy, wypracowanej głównie przez naukowców społecznych.

Co do jej formy, to całość została wydana dość estetycznie (choć lepiej, aby większą uwagę niż do okładki przyłożono do redakcji tekstu pełnego literówek). Czemu jednak wykorzystano w środku papier kredowy i zastosowano na kartkach tyle kolorów, które na pewno wpłynęły na i tak już wysoką cenę książki? To książka dla dzieci? Czemu rozmaite tabele i mapy znajdują się przed treścią książki, a nie w niej, tam, gdzie o nich mowa? Bardzo to niewygodne, także dlatego, że nie są one przywoływane w treści po kolei,...

sawraf | 2017-10-01
Przeczytana: 30 września 2017

Potężny gmach dworca Michigan Central góruje nad zachodnim skrajem biznesowego dystryktu Detroit. Jego neoklasyczny hall nawet za dnia świeci pustkami, a nocami setki okien budynku mienią się w ogniu płonących nieopodal pustostanów, podpalanych przez młodzieżowe gangi w specyficznym dla tego miasta obyczaju wyczynowej destrukcji tkanki miejskiej. Tymczasem jeszcze w połowie ubiegłego stulecia dworzec stanowił tętniącą życiem bramę do ziemskiego raju, który obiecywał każdemu przybyszowi spełnienie jego "amerykańskiego snu". Jak to możliwe, że w tak krótkim czasie peryferyjne miasto wyrosło na przemysłowe centrum świata, by kilka dekad później popaść w ruinę? Wyjaśnienie tego fenomenu wymaga przyjęcia globalnej perspektywy w badaniu systemu kapitalistycznego, a także uzupełnienia opisu rozciągniętych w czasie procesów o skali lokalnej o spojrzenie z perspektywy przestrzennej. Taką właśnie metodologię zaproponował antropolog Kacper Pobłocki, który w książce pt. "Kapitalizm....

Ciekawski | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

Wiązałem z tą książką ogromne nadzieje. Zamówiłem ją w zeszłym roku jako prezent świąteczny, lecz przez długi czas nie mogłem znaleźć czasu, aby zasiąść do lektury. I kiedy wreszcie zacząłem czytać, poczułem tylko rozczarowanie.

Przyznaję - w książce znalazłem wiele ciekawych informacji - np. opis historii gospodarczej świata "z lotu ptaka", pozwalający na poczynienie ogólnych obserwacji, które umykają nam, gdy koncentrujemy się na szczegółach "tu i teraz". Albo los Detroit jako ofiary przemian gospodarczych, czy ciekawe teorie na temat początku państwa Piastów. Ale to są takie pyszne rodzynki w cieście, które niestety jest zakalcem. 550 stron książki nie tworzy żadnego spójnego wywodu. Nie dostrzegłem tam żadnej nici, która spajałaby poszczególne rozdziały - autor skacze po tematach jak koń po szachownicy, wskutek czego mamy tam bezładnie wymieszane wątki gospodarcze, polityczne, socjologiczne, historyczne, finansowe i wiele innych.

Autor nie potrafi narzucić sobie...

Novik | 2017-10-23
Przeczytana: 20 października 2017

No dobrze - pomyślałem sięgając po niniejsza książkę - zobaczmy co do powiedzenia o tym zmutowanym monstrum, zwanym współczesnym kapitalizmem ma antropologia. A nóż widelec odświeży to nieco nasze pokryte kurzem horyzonty. I faktycznie, przez chwile czuliśmy się uwiedzeni. Podobało nam się, ze Pan Autor, choć wszak młody, bez kompleksów dosiada tak nieśmiertelnych, spiżowych ekspertów jak prof. Orłowski. Imponowało nam ze mnoży perspektywy, wymiary i byty, śmiało podróżując w czasie i przestrzeni. Choc z drugiej strony nasza wrodzona nieufnosc obudzila sie jak zwykle, w obliczu pewnego braku opamietania w cytowaniu wszystkich tych modnych, dekonstruktorskich ksiazek. Zapachnialo wprawdzie Sierakowskim, lecz my wierzyliśmy, jednak nadal ze wszystko to po to aby na końcu uchwycić krzepko wszystkie wątki i zakończyć wywód jakaś rewolucyjną, a uniwersalna dla wszystkich odwiedzonych czasów i krain konkluzja. Liczyliśmy przy tym na finale grandę w którym okaże się coś więcej niż:...

Patryk8888 | 2019-05-16
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia

Były fragmenty, że czasami miałem wrażenie, że książka nie ma za dużo wspólnego z omówieniem kapitalizmu. 6/10

scirus | 2017-12-20
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 20 grudnia 2017

Bardzo ciekawa książka opisująca zasady pracy pieniądza i generalnie kapitalizmu. Lektura warta przeczytania, zwłaszcza dla osób interesujących się kapitalizmem jako systemem obrotu towarów i pieniądza.

Filip | 2019-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2019