rozwiń zwiń

Prowadź swój pług przez kości umarłych

Okładka książki Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Ekranizacje: Pokot (2017) literatura piękna
318 str. 5 godz. 18 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2009-11-25
Data 1. wyd. pol.:
2009-11-25
Liczba stron:
318
Czas czytania
5 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308043981
Ekranizacje:
Pokot (2017)
Tagi:
zwierzęta zbrodnia
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
2517 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
553
157

Na półkach: ,

"Wie pani, czasem mam wrażenie, że żyjemy w świecie, który sobie wymyślamy. Ustalamy sobie, co jest dobre, a co nie, rysujemy mapy znaczeń... A potem całe życie zmagamy się z tym, cośmy sobie wykoncypowali. Problem polega na tym, że każdy ma swoją wersję, i dlatego tak trudno jest się ludziom dogadać."

Twórczość Olgi Tokarczuk znam i cenię od lat - lata te uświetniałam sobie zachwytami nad jej nietypowym, pogłębionym, metafizycznym postrzeganiem świata oraz nad mistrzowskim operowaniem słowem. Jako że średnia moich oczekiwań względem tej autorki sięga wysokiego pułapu, z przykrością muszę stwierdzić, że ta pozycja nieco ją zaniża.

Nietypowo. Tokarczuk i kryminał? Już z gruntu byłam niespokojna. Ostatecznie kryminał ów okazał się tym, co najtrafniej określa jego opis na LC - "thrillerem moralnym". Kamień z serca, w tym Tokarczuk jest przecież dobra. No i faktycznie - dobra, lecz tym razem nie wybitna.

Wątek kryminalny jest zaskakujący, lecz i tak nie sądzę, by zaspokoił poszukiwaczy kryminałów, gdyż jest on tu tylko pretekstem do zapisania obserwacji na temat życia (głównie życia zwierząt), sprawiedliwości i różnic w postrzeganiu świata przez ludzi. Niestety nierzadko jest też pretekstem do moralizowania...
Kiedy Olga T. tak się uspołeczniła? Nie znałam jej od tej strony. Trochę razi ten ton zaangażowany. Do tej pory ceniłam ją za zwracanie uwagi na relatywizm w odnoszeniu się do rzeczywistości. Tu stała się tendencyjna.

Jednak... To wciąż jest Olga Tokarczuk ;) I jeśli jako myśl przewodnią tego utworu wybiorę sobie cytat, który zapisałam na czele, pozwala mi to traktować go bardziej jako przypowieść o niezrozumieniu i o desperacji, o tragedii, do jakiej może ono prowadzić. Z tej perspektywy obraz niniejszej powieści pęcznieje mi w oczach i nabiera blasku.

Zdolność operowania słowem niby ciągle na poziomie (wszak to nadal ta sama autorka), jednak nie mogę się oprzeć wrażeniu, że nawet słownictwo zostało uproszczone, jakby na potrzeby kryminału (który jest gatunkiem "dla mas"). Nawet na tym polu pozostaję z subtelnym poczuciem niedosytu...

Krytykuję, krytykuję, a szóstkę i tak stawiam, bowiem wychodzę z założenia, że w przypadku Olgi Tokarczuk o zaletach tak dużo pisać nie trzeba. Wszak ile można sie powtarzać. Wspominam tylko o odstępstwach od - wyśmienitej! - normy.

Książka ogólnie niezła. Jednak Agnieszka Holland odwaliła kawał dobrej roboty i z niezłej książki zrobiła z niej rewelacyjny film. To chyba pierwszy przypadek w historii mych doświadczeń osobniczych, kiedy film oceniam wyżej niż książkę (mimo że zawsze czytanie poprzedza oglądanie).

Szkoda.

"Wie pani, czasem mam wrażenie, że żyjemy w świecie, który sobie wymyślamy. Ustalamy sobie, co jest dobre, a co nie, rysujemy mapy znaczeń... A potem całe życie zmagamy się z tym, cośmy sobie wykoncypowali. Problem polega na tym, że każdy ma swoją wersję, i dlatego tak trudno jest się ludziom dogadać."

Twórczość Olgi Tokarczuk znam i cenię od lat - lata te uświetniałam...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 647
  • Chcę przeczytać
    4 575
  • Posiadam
    2 230
  • Ulubione
    361
  • Teraz czytam
    244
  • 2019
    176
  • 2020
    123
  • 2020
    111
  • Literatura polska
    107
  • 2018
    97

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także