Kłopoty z ulicy Rumiankowej

literatura dziecięca
Skrzat
2017-01-01
2017-01-01

Kłopoty bywają kłopotliwe. Zwłaszcza kiedy stają się czyjąś specjalnością. A jeśli dodamy do tego wielką wyobraźnię, kilka siniaków i niepohamowaną energię, możemy spodziewać się naj… śmieszniejszego. Bo cóż bardziej nie bawi jak cudze tarapaty?

Już sam tytuł książki Agnieszki Gadzińkiej naprowadza nas na jej tematykę – Kłopoty z ulicy Rumiankowej. To właśnie przy tej ulicy, w kamienicy z czerwonej cegły, mieszka pewien dziewięcioletni Tadzik. Chłopiec wraz ze swoim przyjacielem dość często wpada w kłopoty różnej maści, które dorosłym mogą wydawać się dziwnie znajome. Bo komu z nas nie zdarzyło się skłamać? Wszyscy doskonale wiemy, że kłamstwo ma krótkie nogi, ale dlaczego szkodzi na żołądek? Między innymi o tym dowiemy się z przygód przyjaciół. Te i wiele innych historii rozbawi każdego, kto sięgnie po tę lekturę. Świetnie opisane przygody chłopców, którzy zabawę z dziewczynkami traktują jako ostateczność, uczą młodego czytelnika, że z każdej opresji można wyjść dzięki odrobinie dobrej woli, a każdy błąd można naprawić, wystarczy tylko chcieć.

Książka składa się ośmiu pełnych humoru rozdziałów, które dodatkowo zilustrowane zostały w zabawny, nieco karykaturalny sposób przez Artura Gulewicza. Każdy z nich opowiada zupełnie inną, ciekawą historię, która kończy się puentą. Książka napisana jest lekko i przyjemnie, co dodatkowo łatwo pozwala przenieść się na ulicę Rumiankową, by razem z jej bohaterami przeżywać zabawne przygody.

„Kłopoty z ulicy Rumiankowej” to kolejna, równie świetna książka tej autorki. Agnieszka Gadzińska po raz kolejny wprowadza nas w świat nam znany, choć dalej zaskakujący.

Czas opowiedzieć Wam co nieco o pewnej książce wydawnictwa Skrzat, która spodobała mi się od pierwszego wejrzenia, a kiedy przeczytałam jej opis wiedziałam, że muszę ją mieć :) Jest to opowieść o dwóch chłopcach i ich zwariowanych przygodach - przeczuwałam, że to będzie coś co spodoba się mojemu starszakowi! Okazało się, że główni bohaterowie tak jak i mój syn mają po dziewięć lat. Już ta informacja zawarta na samiutkim początku książki (a dokładniej w zdaniu trzecim) sama w sobie zachwyciła mojego syna tak, że przepadł. Nie było mowy, aby nie poznał wszystkich opowieści o głównych bohaterach.

Ja nie opowiem Wam jednak o wszystkich ich przygodach, bo nie mielibyście później takiej dużej frajdy z czytania, a wierzcie mi, że jest co poczytać ;) Jednak muszę Wam przybliżyć chociaż odrobinę ogólny zarys zawartości tej książki. Z pewnością chcecie wiedzieć o co chodzi, prawda ;) ?

Poznajcie więc Tadzika oraz Stefana - dwóch najlepszych przyjaciół mieszkających przy tej samej ulicy. Tadzik jest sierotą, kiedy był malutki jego rodzice zginęli w wypadku i od tamtej pory wychowują go dwie ciocie (siostry taty). Stefan natomiast zawsze ma dom pełen ludzi, pełen rozmów, śmiechu, radości i ogólnego hałasu. Ma rodziców i siostrę, babcię i dziadka, kuzynów i psa. W jego domu zawsze jest głośno i wesoło. Tadzik uwielbia tam przebywać :)

W książce tej przeczytamy o ośmiu przygodach z udziałem naszych młodych bohaterów. Dowiemy się na przykład tego dlaczego nie warto kręcić loków grzebieniem. Tego, że kłamstwo ma krótkie nogi, a kostka drożdży wcale nie pomoże w rośnięciu. Co mają wspólnego wyrzuty sumienia z trzema kilogramami jabłek. Przeczytamy też o tym jak znaleziona dwuzłotówka przyczyniła się do bankructwa taty Stefana. O tym jak udawanie grzeczności może przyczynić się do wielkiego bałaganu i jak wyjazd do domku letniskowego może zrujnować cierpliwość mamy Stefana ;)

To oczywiście nie wszystko, ale nie będę się już zbytnio rozpisywała. Chciałabym napisać Wam jeszcze, że każda z tych opowieści ma po kilka stron więc nie są one takie zupełnie króciutkie, ale za to są tak ciekawe i tak zabawne, że nawet się nie obejrzymy, a już będziemy czytać kolejną historyjkę ;) Powiem Wam, że zarówno ja jak i mój starszak jesteśmy naprawdę zachwyceni. Świętnie się bawiliśmy podczas czytania, było mnóstwo śmiechu i dyskusji na różne zawarte tutaj tematy. Nie wiem czy dostatecznie jasno to napisałam, ale każda z opowieści zawiera w sobie jakieś ważne zagadnienie i morał, ale nie ma tutaj żadnych sztywnych opisów, nic z tych rzeczy. Wszystko jest umieszczone w tekście i przedstawione w zabawny sposób.

No i jeszcze jedna istotna kwestia czyli wygląd tej książki. Sztywna okładka, format A4, takie na pół śliskie strony, sporo czytania, ale czcionka też spora więc czyta się szybko i przyjemnie. Jest tutaj także dużo bardzo kolorowych i bardzo wesołych ilustracji, które pasują wręcz idealnie :) Polecam ogromnie dla wszystkich starszaków, uśmiech podczas czytania gwarantowany! Nasi dwa młodzi bohaterowie już o to zadbają :)

Opowiadania Agnieszki Gadzińskiej spotkały się z tak ogromnym entuzjazmem ze strony najmłodszych. „Kłopoty z ulicy Rumiankowej” to bajki, które nie tylko rewelacyjnie się czyta i opowiada. To opowiadania, do których wraca się z przyjemnością nieskończoną ilość razy, recytując wybrane kwestie z pamięci i wspólnie wybuchając gromkim śmiechem.

Recenzja: http://mamao.pl/o-kapeluszu-karolinki-oraz-stefanie-i-tadziku-z-rumiankowej/

Recenzja:...

• Na półce u dzieci