Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Prohibita
9 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
religia
Taiteilijan

„Iskry Boże” to autorska mała panorama ojczystej historii – szkicowana w ściśle określonej perspektywie: poprzez postaci Świętych i Błogosławionych Kościoła katolickiego. Dzieła życia ich wszystkich, a także przykłady męczeńskiej śmierci tak wielu, stanowią najlepsze, bo najbardziej wyraziste punkty orientacyjne i drogowskazy (…). Jeśli mamy lepiej rozumieć, skąd przychodzimy, kim jesteśmy, jak wysoko możemy i powinniśmy mierzyć – to wypada nam ze szczególną pilnością odrabiać te lekcje, jakich udzielają nam właśnie Oni.

Jeśli naród i państwo mają nie tylko przetrwać (na poziomie politycznym i biologicznym), ale i wytrwać (na poziomie duchowym i intelektualnym), aby w końcu zacząć wracać do swej najlepszej formy dziejowej, nieodzowny jest narodowy rachunek sumienia sięgający samej istoty i całej głębi naszej historii. Jeśli mamy świadomie podjąć i z pożytkiem kontynuować pracę tak obiecująco rozpoczętą przed wiekami, a tak tragicznie tylekroć przerywaną i niweczoną, trzeba podążać śladami mistrzów.
(Z Przedmowy Autora).

***

Z pewnością każdy gdzieś kiedyś już widział ten charakterystyczny obraz z napisem „Jezu ufam Tobie”. Związane z nim orędzie i kult Miłosierdzia Bożego szerzą się dziś w całym świecie. Nie wszyscy jednak modlący się znają początek tej historii, nie wszyscy wiedzą, że zaczęła się ona w sercu Europy, w Polsce…
(Fragment książki).

źródło opisu: www.prohibita.pl

źródło okładki: www.prohibita.pl

Przemysław Zyra | 2017-09-07
Przeczytana: 06 września 2017

Książka wygląda trochę jak wydana dla dzieci. Tekstu na stronach nie jest bardzo dużo, co jakiś czas pojawiają się kolorowe ilustracje. A jednak mam wrażenie, że przedstawionej wiedzy nie posiada większość naszego społeczeństwa. Zatem mimo tego, że pozycja ta jest jakby elementarzem historii i tożsamości Polski, poleciłbym ją czytelnikowi w każdym wieku. Autor bowiem stosuje sposób ukazania polskiej historii, który jest pewnym novum. Historia Polski jest de facto historią katolicyzmu na naszych ziemiach a wszystkim okresom towarzyszą święci i błogosławieni skrupulatnie wymieniani przez autora. Po pierwsze zatem każdy czytelnik dowie się czegoś nowego. Po drugie - pewne aspekty historii odczyta za pośrednictwem innego kodu i z innej perspektywy. Po trzecie w końcu będzie miał okazję doświadczyć kunsztu językowego autora. Wszystko razem tworzy doskonałą pozycję, która powinna na stale zagościć w domowych biblioteczkach.
Żałuję, że autor nie podszedł do swojego zadania jeszcze...

beza2k | 2017-07-20

Pozycja idealna dla ludzi chcących spojrzeć na historię Polski z perspektywy świętych i błogosławionych. Książka bardzo dobrze pokazuję wpływ Kościoła Katolickiego na kształtowanie się naszej historii i kultury. Czyta się ją szybko i przyjemnie, a ciekawa oprawa graficzna bardzo w tym pomaga.

Kamil | 2017-09-06

Moja recenzja na: