Iskry Boże

Prohibita
2017-06-01
2017-06-01
historia Polski Kościół katolicki katolicyzm święci Kościoła religia

Ocena wyłącznie za wartość artystyczną.

Ocena wyłącznie za wartość artystyczną.

„Iskry Boże” to mała objętością, ale za to bogata w treść książeczka, która przedstawia nam dzieje narodu Polskiego od pradziejów, czyli powstania państwa, narodziny chrześcijaństwa po złoty wiek dobrobytu, pokoju i dostatku aż po mroczne czasy rozbiorów, wojen i zdrady. Autor podchodzi do tematu w sposób nietuzinkowy, mianowicie nakreśla naszą historię przez pryzmat świętych Kościoła Katolickiego i ich dokonań, które okazały się motorem napędowym naszej cywilizacji, mam tu na myśli Cywilizację Łacińską. Mocnym wstępem autor cytuje dzienniczek świętej Faustyny Kowalskiej: „Gdy się modliłam za Polskę, usłyszałam te słowa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście moje”. Święci Kościoła Katolickiego to właśnie te tytułowe „Iskry”, które padły na ziemie i przyniosły nadzieję i otuchę. Kanon świętych zawartych w niniejszej książeczce jest niewątpliwie bogaty: od św. Wojciecha Sławnikowic aż po błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszko i św. Jana Pawła II. Książka oprócz zawartości dydaktycznej prezentuje się po prostu ładnie. Tekst mamy przeplatany z wysokiej jakości ilustracjami. Autor posługuje się gawędziarskim stylem, umożliwia to przekazanie ważnej idei w sposób przystępny i zrozumiały. Dodatkowo autor serwuje nam mało znane ciekawostki historyczne i zachęca do spojrzenia na historię z innej perspektywy, bo jak uważa w swojej innej książce „Kto historią nie interesuje się z zasady, ten nieuchronnie ryzykuje popadnięcie w śmieszność”. Tym akcentem kończę swój wywód i zapraszam do lektury!

Jak mierzyć postęp cywilizacyjny? GDP? Wskaźnikiem jakości życia? Grzegorz Braun proponuje inną miarę – przyrost świętości, wkład w dzieło Boże na ziemi, wierność nauce Kościoła. Założenia bardzo wzniosłe i taka też jest książka Brauna. Jednak czyta się ją z zapartym tchem, bo Braun pisze prosto, i z wyraźnym przesłaniem, które jasno wykłada czytelnikowi.

Zaczyna Braun od czasów najdawniejszych a kończy na dniu dzisiejszym. Nie wiem, czy wymienia wszystkich świętych i błogosławionych polskich, ale wymienia ich bardzo wielu, o każdym pisząc zaledwie kila zdań, ale zawsze podając konkretny kontekst historyczny. Niesamowita jest taka perspektywa, bardzo budująca, ale również mobilizująca – Polska przez stulecia balansowała między dobrymi i złymi wyborami i dzisiaj nie jest inaczej.
Przy tym Braun nie omija punktów trudnych w naszej historii, na przykład liberum veto, które paraliżowało próby wzmocnienia państwa.

To jest książka bardzo krótka, zwięzła, wręcz pobieżna. Ale dzięki temu można ją przeczytać w jeden, dwa wieczory i zapamiętać najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski i polskiego Kościoła. Można by powiedzieć, to jest krótki kurs polskości. Można by go wręczać rodzinom emigrantów na drogę, coby nie zapomnieli skąd ich ród.

Zaczyna Braun od...

Mam pewien problem z tą książką. Nie potrafię określić do jakiego grona czytelników jest kierowana.
Pierwsze co się przykuwa wzrok to niezwykle staranna szata graficzna. Jakość papieru, grafika, okładka, czcionka – wydawca zadbał by był to produkt atrakcyjny, po prostu ładny.
Ilustracje w swojej formie i obfitości sugerują, że mamy do czynienia z książka skierowaną do starszych dzieci (9-12 lat). To wrażenie jednak mija po rozpoczęciu lektury. Język jakim posługuje się autor jest dla tak młodego odbiorcy zbyt hermetyczny. Wtedy przychodzi na myśl, że to jednak pozycja skierowana raczej do dorosłych.
Dalsza lektura powoduje jednak narastanie kolejnych wątpliwości. Historia Polski opisana przez pryzmat jej świętych i błogosławionych jest bardzo uogólniona. Wiele zdarzeń, procesów jest tylko wspomniana bez pogłębienia i wytłumaczenia. Tak pobieżny przegląd dziejów sugeruje, że książka jest przeznaczona bądź dla młodszej młodzieży (13-15),bądź dla czytelnika dorosłego, który …przespał lekcje historii w szkole i ma na jej temat wiedzę zaledwie skąpą.
Sam pomysł na metodę opisania historii Polski uważam za znakomity. Pierwotnie Autor miał zamiar stworzenia serii krótkich filmów przedstawiających koleje wierności (lub jej braku) Rzeczpospolitej i jej poddanych. Wierności wierze Chrystusowej i Matce Bożej.
Szkoda, że ten pierwszy zamysł nie doszedł do skutku: Grzegorz Braun jest niezwykle zdolnym reżyserem i materię filmu czuje jak mało który dokumentalista. Przejawy jego twórczości filmowej dowodzą, że na tym polu czuje się jak ryba w wodzie i dzieła swoje obdarza autorskim, plastycznym stylem.
Tak się jednak nie stało. Otrzymaliśmy w to miejsce książkę – ciekawą w swej idei, pięknie wydaną i nieco zbyt „syntetyczną” (by nie powiedzieć – ubogą w treść).

Książka wygląda trochę jak wydana dla dzieci. Tekstu na stronach nie jest bardzo dużo, co jakiś czas pojawiają się kolorowe ilustracje. A jednak mam wrażenie, że przedstawionej wiedzy nie posiada większość naszego społeczeństwa. Zatem mimo tego, że pozycja ta jest jakby elementarzem historii i tożsamości Polski, poleciłbym ją czytelnikowi w każdym wieku. Autor bowiem stosuje sposób ukazania polskiej historii, który jest pewnym novum. Historia Polski jest de facto historią katolicyzmu na naszych ziemiach a wszystkim okresom towarzyszą święci i błogosławieni skrupulatnie wymieniani przez autora. Po pierwsze zatem każdy czytelnik dowie się czegoś nowego. Po drugie - pewne aspekty historii odczyta za pośrednictwem innego kodu i z innej perspektywy. Po trzecie w końcu będzie miał okazję doświadczyć kunsztu językowego autora. Wszystko razem tworzy doskonałą pozycję, która powinna na stale zagościć w domowych biblioteczkach.
Żałuję, że autor nie podszedł do swojego zadania jeszcze skrupulatniej. Forma i styl tak przypadły mi do gustu, że chętnie przeczytałbym pięcio- lub dziesięciokrotnie dłuższą pozycję z jeszcze dokładniejszymi informacjami. Może warto o takich oczekiwaniach poinformować autora?

W trakcie lektury miałem wrażenie w kilku miejscach, że autor delikatnie mija się z prawdą. Pojawiły się zatem obawy, że nieprecyzyjne informacje mogą być okazją do utrącenia lektury. Po weryfikacji okazało się jednak, że przedstawiane informacje są prawdziwe a pobieżność mojej wiedzy była przyczyną powątpiewań.

Polecam książkę nabyć dla siebie, ale też dla innych. Z pewnością będzie dobrym prezentem na komunię lub bierzmowanie.

Moja recenzja na:

Moja recenzja na:

Pozycja idealna dla ludzi chcących spojrzeć na historię Polski z perspektywy świętych i błogosławionych. Książka bardzo dobrze pokazuję wpływ Kościoła Katolickiego na kształtowanie się naszej historii i kultury. Czyta się ją szybko i przyjemnie, a ciekawa oprawa graficzna bardzo w tym pomaga.

• Tradycja katolicka
  • 2.Wiara