Christianitas. Od rozkwitu do kryzysu

Wydawnictwo: Prohibita
8 (16 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
religia

Niniejsza książka jest opowieścią o kryzysie. Tym najpoważniejszym, bo dotykającym sfery ducha, kryzysie naszego kręgu cywilizacyjnego ukształtowanego przez chrześcijaństwo przekazane ludom Europy przez Kościół rzymski. Jaka jest przyczyna tego kryzysu, alias kto lub co za tym stoi? Niniejsza książka nie rości sobie najmniejszych nawet pretensji do wyczerpania tego tematu. Autor stoi jednak...

Jaka jest przyczyna tego kryzysu, alias kto lub co za tym stoi? Niniejsza książka nie rości sobie najmniejszych nawet pretensji do wyczerpania tego tematu. Autor stoi jednak na stanowisku, że w historii nic nie jest dane raz na zawsze i nic nie jest zdeterminowane. Nie rządzą nami jakieś bezosobowe siły z kategorii „obiektywnych praw dziejowych” lub duchy o nieokreślonej proweniencji („duch postępu”, „duch soboru”).

Kryzys, o którym mowa, dotyczy ludzi i został przez ludzi wywołany. Przez konkretne decyzje polityczne (forsujące np. laicyzację lub prące do rewolucji), przez konkretne idee polityczne i propagandowe narracje, które nie wzięły się znikąd, wreszcie przez zakulisowe działanie zorganizowanych grup nacisku (np. masoneria). Nie chodzi tu bynajmniej o jakąś zwulgaryzowaną teorię spisku, choć ta ostatnia – wskazując na działania konkretnych ludzi lub grup – jest o wiele mniej uwłaczająca dla rozumu ludzkiego, aniżeli pogląd wskazujący, że światem rządzą jakieś bezosobowe moce.

Święty papież wielokrotnie zwracał uwagę – o czym piszemy w książce – na wszechstronność kryzysu współczesnego Zachodu, a tym samym i zagrożeń, wobec których stoi Kościół przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia. Dzisiaj jeden z następców św. Jana Pawła II abdykuje, bo „osłabły siły ducha” (Benedykt XVI), a drugi twierdzi, że najpoważniejszym problemem Kościoła w dwudziestym pierwszym wieku jest… „bezrobocie młodych” i abdykuje ze sprawowania Urzędu Nauczycielskiego, mówiąc: „Kim jestem, by ich sądzić”.

źródło opisu: http://prohibita.pl/p138,ksiazka.html#.VbaOKfntmko

źródło okładki: http://prohibita.pl/upd_cnt/attch/img_pro/138_Kucharczyk_front.jpg

Breaking_Bad | 2019-09-30
Przeczytana: 30 września 2019

Jest to zbiór tekstów, które łączy wspólny mianownik, jakim jest kryzys "naszego kręgu cywilizacyjnego ukształtowanego przez chrześcijaństwo przekazane ludom Europy przez Kościół rzymski". Dla zrozumienia historii Europy ostatnich kilku wieków, niezwykle istotne jest właściwe zdiagnozowanie przyczyn tego co się wydarzyło. Grzegorz Kucharczyk wyjaśnia, że: "Kryzys, o którym mowa, dotyczy ludzi i został przez ludzi wywołany. Przez konkretne decyzje polityczne (forsujące np. laicyzację lub prące do rewolucji), przez konkretne idee polityczne i propagandowe narracje, które nie wzięły się znikąd, wreszcie zakulisowe działanie zorganizowanych grup nacisku (np. masoneria). Nie chodzi tu bynajmniej o jakąś zwulgaryzowaną teorię spisku, choć ta ostatnia - wskazując na działania konkretnych ludzi lub grup - jest o wiele mniej uwłaczająca dla rozumu ludzkiego, aniżeli pogląd wskazujący, że światem rządzą jakieś bezosobowe moce".
Kucharczyk bardzo ciekawie pisze m.in. o najwspanialszych...

Jakub | 2015-10-08
Przeczytana: 07 października 2015

Grzegorz Kucharczyk w kilkudziesięciu tekstach przedstawia czym była idea "Christianitas". Pokazuje to, czym Europa przez wieki była silna - niezachwianą wiarę w to, że każde działanie (także polityczne) powinno być podporządkowane Bożej woli. Ukazuje przykłady ludzi, którzy z wiarą i odwagą bronili cywilizacji chrześcijańskiej - władców, papieży, ale też teologów, czy publicystów. Omawiana też miejsca szczególne dla niej ważne, jak kościół Hagia Sophia czy opactwo w Cluny. Opisuje też liczne przykłady prześladowań zarówno ludzi wierzących, jak i samego chrześcijaństwa jako idei. Począwszy od protestanckich prześladowań katolików w Anglii w okresie reformacji, przez bezeceństwa francuskich rewolucjonistów, niszczenie religii przez komunistów, aż po współczesne szykany, jakie spotykają katolików. Niszczenie bezcennych zabytków architektury i sztuki, wymyślne tortury i morderstwa, próby zmiany kalendarza i wytworzonego przez wieki społecznego ładu, krwawe prześladowania za ukazanie...