Ember in the Ashes. Pochodnia w mroku

Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Cykl: An Ember in the Ashes (tom 2)
Wydawnictwo: Akurat
A Torch Against the Night
karollllllla

Po dramatycznych wydarzeniach podczas czwartej Próby, Elias i Laia uciekają z Serry i ścigani przez wojańskich żołnierzy ruszają w podróż po bezdrożach Imperium. Laia musi uwolnić z okrytego złą sławą więzienia w Kauf swojego brata, Darina, jedynego zdolnego przynieść wolność Scholarom. Elias jest zdecydowany pomóc Lai za cenę swojej wolności, a nawet życia. Tymczasem przeciwko Lai i Eliasowi sprzysięgają się wszystkie siły, ludzkie i nadludzkie. Przyjdzie im zmierzyć się z licznym gronem nieprzyjaciół: żądnym krwi imperatorem Markusem, bezwzględną komendantką Czarnego Klifu, sadystycznym naczelnikiem więzienia, a przede wszystkim z Heleną, zakochaną w Eliasie a jednocześnie wierną imperatorowi. Helena, zgodnie z wolą imperatora zostaje wysłana z misją odszukania Eliasa Veturiusa oraz scholarskiej niewolnicy, która pomogła mu w ucieczce i jak się okazuje jest obdarzona nadprzyrodzonymi zdolnościami.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ZaczytanaMajka | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

Rok temu pierwszy tom serii An Ember in the Ashes pozostawił mnie w ciężkim szoku i niedowierzaniu. Muszę przyznać, że drugi tom to nie miazga, tylko kosmos. Armagedon! Rzadko zdarza mi się czytać książki w języku angielskim, ale to była książka z pozycji must have, czyli umrę jak nie przeczytam teraz. Ta moja zachcianka spowodowała, że Sabaa Tahir mnie zrujnowała. Brak mi słów, a przecież chcę Wam trochę opowiedzieć o tej cudownej książce. Mam nadzieję, że szybko pojawi się w polskim tłumaczeniu. Zwłaszcza, że oceny na GR to 4.4, a Amazonie 4.5.

Nie spodziewałam się, że tak bardzo będę przeżywać to wszystko co się zadziało w tej książce. Kiedy zaczęłam ją czytać myślałam, że jest nawet spoko, nie drastycznie, ale szybko zmieniłam zdanie. Czułam ten oddech śmierci na szyi, a przecież ścigał Laię i Eliasa. Do tego trzeba powiedzieć o nowych umiejętnościach, kompetencjach każdego z bohaterów....

cloudsniffer | 2016-10-05
Przeczytana: 02 września 2016

Są serie, które kocham ze względu na ich oryginalność. Są też serie, które nie wyróżniają się z pozoru niczym szczególnym - wtedy zazwyczaj moja opinia zależy od wielu czynników, ale w tym wypadku, żeby się wybić, seria musi mieć “to coś”. Zazwyczaj jest to szczegół - albo jakiś element fabuły czy świata, albo wzbudzające sympatię postacie. Są też książki takie jak seria Saby Tahir - książki, które biorą istniejące schematy i łączą je w idealną całość.

Z góry już mogę powiedzieć, że A Torch Against the Night zapewne będzie miało tyle samo fanów, co przeciwników. Jest tu wiele elementów, których nie lubię - mamy trójkąt miłosny, narrację pierwszoosobową ze zmieniającą się perspektywą. Mamy nawet, prawie już obowiązkowy w YA, motyw buntowników. A jednak mimo wszystko, to jakimś cudem działa. Po trochu dzięki dobrej konstrukcji, a po trochu dzięki znakomitemu warsztatowi autorki.

Fabuła zaczyna się w tym samym momencie, w którym skończyła się poprzednia część - śledzimy ucieczkę...

Neiss | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku, 2017
Przeczytana: 18 stycznia 2017

“But you (…) are no swift-burning spark. You are a torch against the night - if you dare to let yourself burn.”

W drugim tomie An Ember In the Ashes poznajemy dalsze losy Lali i Eliasa, jednakże tym razem możemy prześledzić wydarzenia również z perspektywy Helen.

Laia i Elias uciekli z Czarnego Klifu, zmierzają do Kauf niebezpiecznego więzienia, w którym przetrzymany jest brat naszej bohaterki. Podczas podróży muszą jednak walczyć nie tylko z ludźmi cesarza, ale i również z czasem.

Helen musiała ponieść konsekwencje za pomoc Elias’owi w ucieczce. Otoczona przez wrogów. Wysalana, aby postawić swojego przyjaciela przed plutonem egzekucyjnym . Znajduje się w sytuacji, gdzie każdy będzie tragiczny w skutkach.

Barwni bohaterowie, ciągła akcja sprawia, że książkę czyta się bardzo dobrze :)

Nahdaste | 2016-12-04
mery04 | 2016-09-30