Głodówka dla zdrowia i urody

Okładka książki Głodówka dla zdrowia i urody Iwona Dwojewska
Okładka książki Głodówka dla zdrowia i urody
Iwona Dwojewska Wydawnictwo: Bellona poradniki
poradniki
Bellona

Przyjemnie się przy tym spało . Słuchało sie jak notkę z bloga

Przyjemnie się przy tym spało . Słuchało sie jak notkę z bloga

Odsłuchałem ten tytuł w formie krótkiego audiobooka na Storytel. Omawia on wiele tematów związanych z stosowaniem głodówek leczniczych, opowiedziane też są osobiste doświadczenia autorki z stosowania tygodniowych głodówek i tego jakie one miały wpływ na jej życie osobiste.
Choć autorka przestrzega przed bezrefleksyjnym stosowaniem na sobie tego typu kuracji i zaleca przygotować się do niej w odpowiedni sposób, audiobooka należy potraktować bardziej jako ciekawostkę, coś jak długi artykuł przeczytany w Internecie, aniżeli jako w pełni wiarygodne źródło informacji. Oceniam na 5, ponieważ po odsłuchaniu odniosłem wrażenie, że koniecznie muszę zweryfikować informacje przedstawione w materiale. Poza tym, nauka bardzo mocno poszła do przodu od 2006 roku, czyli odkąd tytuł ten został wydany w formie papierowej.

Wyjątkowo pobieżne dotknięcie tematu, właściwie nie mam pomysłu komu dedykowane. Laicy spokojnie znajdą wartościowsze i pełniejsze pozycje (fantastyczny i o znaczniejszej wartości edukacyjnej przypadek opisany jest chociażby w "Żywym jedzeniu, albo dlaczego krowy są drapieżnikami"),dla osób bardziej zaawansowanych w większości przypadków będzie stratą czasu, a dla mnie jest drażniącym niedopowiedzeniem.

Przesłuchana w formie audiobooka. Trochę z braku ciekawszej pozycji, trochę z uwagi na zainteresowanie tematem.
Co do samej książki - jest to w zasadzie wykładnik dlaczego warto rozważyć głodówkę jako metodę leczenia, czy też element poprawiający samopoczucie. Autorka pisze z perspektywy osoby praktykującej głodówki i zachwalania prócz jej pozytywnego wpływu przytacza ona naukowe podstawy jej działania.
No i w zasadzie tyle można powiedzieć. Pozycja nie porwie czytelnika/słuchacza ale pozwoli otrzymać podstawową wiedzę która może być fundamentem do dalszych działań.

Króciutka książka w formie audiobooka podzielona tematycznie na rozdziały. Przedstawia historyczne "korzenie" głodówki, jej medyczne uzasadnienie, a także informacje jak powinna przebiegać i ile trwać. Brakuje w niej informacji o nagrodzie Nobla z 2016 dla Yoshinori Ōsumi za autofagię. Pozycja głównie o głodówce wodnej, na koniec jedno zdanie o poście dr Dąbrowskiej. Nie wiem na ile odkrywcza dla laika, bo za mną już posty: wodny i dr Dąbrowskiej, więc traktuję ją jako przypomnienie i uporządkowanie wiedzy. Proponowane wyjście z postu nie uwzględnia keto.

Krótko i na temat. Przydatne wskazówki, polecam.

Krótko i na temat. Przydatne wskazówki, polecam.

• Poradnik
  • Odżywianie, dieta
  • Z polecenia

Dodaj cytat z książki Głodówka dla zdrowia i urody