Uciekamy

6 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura faktu
MAD_ABOUT_YOU

Inne wydania

“Krótka chwila wahania, powinno się udać. Granica musi być bardzo blisko. Trzeba spróbować. Gwałtownie zamknąłem drzwi, przekręciłem klucz w zamku i jednym susem znalazłem się przy oknie. Wyskoczyłem na zewnątrz i stoczyłem się po skarpie w dół. Przebiegłem rzekę, potykając się o kamienie i znalazłem się na łące. Teraz biegłem do lasu. Z tyłu usłyszałem wołanie strażnika. -Halt, halt! -...

-Halt, halt!

- Pocałuj psa w nos! - krzyknąłem.

Nagle coś podcieło mi nogi. Rypnąłem jak długi na nos w trawę. Usłyszałem jednocześnie strzały.

Postrzelili - przeszło mi przez myśl.

Ale nie. Widzę tylko, że leżę w zwojach kolczastego drutu. Ubranie mam podarte, ręce i nogi podrapane. Wstaję, robię krok naprzód i znowu padam na ziemię. Strażnik z esesmanem są już nad skarpą, około dwudziestu pięciu metrów ode mnie. Esesman ryczy:

- Strzelaj, strzelaj!

- Nie mam prawa. On już jest po szwajcarskiej stronie.”

źródło opisu: Egross, 1990

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kotiq4 | 2012-08-02

W trakcie czytania tej książki stwierdziłam po pierwsze, że wydanie które mam przed oczami jest haniebnie pełne literówek, po drugie zaś, że nie jest mi obcy, co dziwne, bo nic mi nie mówiło nazwisko Sławiński, ani styl, ani klimat, ani typ bohatera. Okazało się oczywiście, że „Uciekamy” to debiut literacki autora słynnych „Przygód Kanoniera Dolasa”, a główny bohater i narrator zarazem, to w pewnym sensie, lepsza, bo nie tak roztrzepana, i nie tak irytująca, wersja Franciszka Dolasa.
Książka jest rodzajem pamiętnika łączącego w sobie przeżycia, które stały się udziałem autora i jego przyjaciół z czasów wojny i pobytu w obozach jenieckich. Często zabawna, zajmująca, warta więc przeczytania, niedługa książeczka.

Marek | 2012-02-18
Pasialdo | 2011-08-03