Świat według Brauna

Okładka książki Świat według Brauna Grzegorz Braun, Piotr Doerre, Krystian Kratiuk
Okładka książki Świat według Brauna
Grzegorz BraunPiotr Doerre Wydawnictwo: Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi popularnonaukowa
popularnonaukowa
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi
2017-01-01
2017-01-01
chrześcijaństwo Kościół katolicki historia Polski III RP

Podobno to, w jakim miejscu w życiu będziesz za 5 lat zależy od tego z kim przebywasz i jakie książki czytasz.
Na pewno warto przebywać z Grzegorzem Braunem, nadrobisz/uzupełnisz wiedzę historyczną w szybki, wygodny sposób a i w wolniejszy, i dogłębny jeśli chcesz, jeśli sięgniesz po lekturę, do której odsyła. Jeżeli tak jak ja uczyłeś się historii w szkole podstawowej na przełomie lat '70 i '80 i w liceum w latach '80 akurat do 89 roku :-),a także jeśli współcześnie miałeś marnego nauczyciela historii - to wiesz, że owszem, poznałeś trochę dat wydarzeń historycznych, ale nikt nie uczył cię wyciągać prawdziwie lekcji z tych wydarzeń. Sięgnij po tę książkę, szybko nadrobisz zaległości, wiele zrozumiesz. W żadnym wypadu nie chodzi o to abyś przyjął "interpretację" Grzegorza Brauna, nie, poznasz źródła, które przed tobą zatajano, aby wpuszczać cię ciągle "w ten sam kanał". Polecam bardzo.

Grzegorz Braun to niewątpliwie postać nietuzinkowa, o wyrazistych i sprecyzowanych poglądach na wiele spraw. I z racji tych poglądów nieco zepchnięta na margines życia publicznego przez szeroko pojęty establishment (lub też, jeśli ktoś woli - ,,Salon"). Książka ta jest zapisem rozmowy, jaką z Grzegorzem Braunem przeprowadzili Piotr Doerre oraz Krystian Kratiuk - redaktorzy i publicyści magazynu ,,Polonia Christiana" i portalu PCh24.pl.

Kiedy sięgałem po tę książkę Grzegorz Braun nie był mi postacią nieznaną - wręcz przeciwnie, jego poglądy doskonale znam i cenię, a z większością zgadzam się w stu procentach. Czytałem więc ,,Świat według Brauna" w myśl przysłowia, że mądrego to i warto posłuchać. I nie zawiodłem się - książkę tę czyta się szybko i przyjemnie. Czytanie ułatwia fakt, iż jest ona podzielona na kilkanaście części, poświęconych odrębnym tematom, możemy zatem dowiedzieć się, co Grzegorz Braun sądzi o Polsce i Polakach, Kościele, polityce, rozmaitych postaciach polskiego życia publicznego, dowiadujemy się też wiele o jego poglądach na geopolitykę, filozofię, historię czy sztukę - zwłaszcza szczególnie bliską mu sztukę kinematografii. Spostrzeżenia i tezy jakie znajdziemy w książce są niewątpliwie bardzo jaskrawe, ale przy tym zaskakująco trafne, nieraz skłaniające do głębszej refleksji. Grzegorz Braun to erudyta po mistrzowsku operujący językiem polskim, toteż wywiad z nim czyta się z prawdziwą przyjemnością.

Gorąco polecam - wszystkim, niekoniecznie tylko tym o prawicowych poglądach. Ponieważ - tak jak już wspomniałem wcześniej - mądrego człowieka warto posłuchać (a w tym wypadku - przeczytać).

Jako człowiek przekonany o swojej słuszności w wielu sprawach nie zawsze chętnie sięgam po wywiady. Wszak wtedy trzeba słuchać czyjejś wizji świata. Wizję Grzegorza Brauna czytało mi się jednak wyjątkowo przyjemnie. I to nie ze względu na to, że pokrywa się z moją, ale ze względu na to, że jest motywacją. Wypowiedzi autora jasno wskazują na jego wszechstronną wiedzę i przemyślany, jasny światopogląd. Udzielane odpowiedzi robią duże wrażenie zarówno wyszukanym językiem jak i wielością przekazywanych informacji. Urzekł mnie też brak zacietrzewienia u Pana Brauna. W czym się to przejawia? Autor potrafi rozdzielić uznanie dla kunsztu pisarza, poety, reżysera od wyrażanych przez nich poglądów.
Pan Grzegorz opowiada o swojej rodzinie, wykształceniu i pracy reżysera. Wśród opowieści o swoim wykształceniu i pracy wymienia wiele książek i filmów, które spisałem w specjalną listę "Braun poleca".
Jedyny minus, jaki mógłbym znaleźć to pewna przewidywalność. Z racji, że wysłuchałem już wielu wystąpień reżysera, to spodziewałem się wielu odpowiedzi. Ale w większości przypadków słyszałem coś nowego. Myślę nawet, że przekazywanych informacji było zbyt wiele. Wiele przedstawianych poglądów jest sprzecznych z powszechnie przyjętymi opiniami. Bombardowanie więc czytelnika wielością takich kwestii do przemyślenia może powodować utrudnienie odbioru. Myślę więc, że szczególnie kwestie dotyczące historii Polski warto przeczytać sobie ponownie (po jakimś czasie).

Do Pana Brauna czuję ogromną sympatię. Nieugięta postawa i misyjne działanie zawodowe są godne uznania. Bez wątpienia w czasach kryzysu autorytetów Pan Braun jest osobą godną nazwania autorytetem. Żałuję jedynie tego, że realny wpływ tego człowieka na polską politykę jest raczej nieosiągalny. Choć prowadzona przez niego praca organiczna z pewnością wyda kiedyś owoc.

Książka jest raczej zapisem rozmów z Grzegorzem Braunem i jego wizją świata, poglądów i podejście do chrześcijaństwa. Książka jest wspaniale napisana i czytelnie, miło i przyjemnie się ją czyta. Jest przy tym niezwykle pasjonująca, pozwala nam poznać bliżej Grzegorza Brauna, jego cele, życie, poglądy i podejście do spraw nie tylko politycznych, ale i religijnych, kulturowych i historycznych. Książka jest równie pasjonująca co jej autor, postawia nam także wiele przemyśleń i stawia nam człowieka, polityka który szczerze i prawdziwie wchodzi w pewne sprawy. Który wiarę, prawdę i takie wartości jak monarchizm traktuje bardzo poważnie. Serdecznie polecam i zachęcam każdego do przeczytania tej książki

• Polityka
  • Chrześcijaństwo