Tofik i przyjaciele

Okładka książki Tofik i przyjaciele Agnieszka Kazała
Okładka książki Tofik i przyjaciele
Agnieszka Kazała Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2017-05-04
2017-05-04
smoki zdrowe odżywianie dzieci bajka powieść dla dzieci

Dziś przedstawiam Wam kolejną książkę dla dzieci autorstwa Pani Agnieszka Kazała . Bardzo lubię publikacje Autorki, bo w każdej lekturze dziecięcej poza świetną zabawą przekazuje też ważne i mądre treści. W przypadku tej pozycji, było podobnie. Dodatkowo, po prostu zakochałam się w okładce, bo fioletowy to jeden z moich ulubionych kolorów 💜💜. Co zatem znajdziemy w tej publikacji? O tym kilka słów poniżej.

Głównym bohaterem tej opowieści, jest mały, fioletowy smok o imieniu Tofik. Pojawił się on w domu pewnej rodziny, gdzie między innymi mieszkało rodzeństwo : Jaś i Zosia. Po pewnym czasie zwierzątko zaprzyjaźnia się z dziećmi i uczy ich wartościowych rzeczy. Dowiedzą się między innymi tego, jak zdrowo się odżywiać czy jak odpowiednio dbać o ekologię. Jest to dla nich miła odmiana, bo teraz bardzo dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Wcześniej najważniejsze bowiem dla nich były tylko gry komputerowe. Okazuje się, że wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, może być wspaniałą zabawą i nauką jednocześnie. Ponadto, dowiemy się, jak ważna jest szczera przyjaźń i jak odpowiednio zajmować się ogródkiem. Skąd wziął się Tofik ? Jak naprawdę się nazywał? Czy będzie potrafił przekonać Was do siebie ? Czy da się lubić? Odpowiedzi znajdziecie podczas lektury.

Jak zwykle Autorka mnie nie zawiodła. W bardzo przystępny sposób przekazuje małym czytelnikom istotne informacje i niewątpliwie sprawia, że trudno się oderwać oj jej książek. Ponadto, na końcu lektury znajdziemy miejsce na nasze własne rysunki. Kolejna interesująca pozycja, która opowiada nam o prawdziwej przyjaźni, ekologii oraz o uprawie roślin. Doskonale nadaje się jako bajka na dobranoc. Może też posłużyć starszym dzieciom do nauki czytania, bo ma dużą czcionkę. Jak zwykle jestem zachwycona wyczuciem, jakie Autorka posiada opisując historie dla najmłodszych czytelników. Wszystko jest przedstawione w przystępny sposób a na dodatek może pobudzać naszą wyobraźnię. Jeśli szukacie ciekawych bajek dla swoich pociech, to ta historia będzie idealnym prezentem. Bardzo dziękuję Pani Agnieszce za egzemplarz do recenzji. Z wielką radością polecam Wam tego fioletowego smoka 💜 i przyznaję 10 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10 punktów !!! 😉😍

Piękna okładka i tajemniczy smok. Jego fioletowy kolor wskazuje, że nie ma nic wspólnego ze Smokiem Wawelskim. Z przyjemnością słucha się fragmentu, który czyta sama autorka na łonie natury, a akompaniuje jej rzeka, co chwilę pluskając wodą. https://www.youtube.com/watch?v=9gRBCbHOBxQ

Tofik to nietuzinkowy, sympatyczny, mały ... smok, który niespodziewanie pojawił się w życiu Zosi i Janka i całkowicie zmienił ich podejście do życia. Tofik jest smokiem winogronowym, który o tych owocach wie wszystko, w końcu pochodzi z rodziny francuskich smoków miniaturowych, zamieszkujących plantacje winogron. Mały smoczek dość niespodziewanie dla samego siebie znajduje się w zupełnie obcym kraju, wśród obcych sobie ludzi, którzy początkowo nie mają pojęcia o jego istnieniu.

Tofik, znalazłszy się w domu Zosi i Janka zaprzyjaźnia się początkowo jedynie z domowymi zwierzętami, kotem Teofilem oraz chomikiem Aleksandrem (i poniekąd rybkami). Każde ze spotkań okraszone jest zdobywaniem przez niego wiedzy o zwyczajach tych zwierząt. Kot Teofil jest jego przewodnikiem, zaznajamia go z otoczeniem i opowiada o rodzinie. Aleksander, jako miłośnik i znawca zdrowego odżywiania rozprawia z nim o właściwościach warzyw i owoców. Książka mimo pewnego natłoku wiadomości, które przebijają z każdej strony, napisana jest łatwo przyswajalnym językiem nawet dla 4-letniego dziecka. Moja córeczka słuchała historii o smoku Tofiku z wielkim zainteresowaniem, parokrotnie zaśmiewając się z jego przygód. Agnieszka Kazała potrafiła nienachalnie, ale w interesujący sposób przekazać dzieciom troszkę ciekawostek ze świata ekologii, zwierząt i roślin. Bardzo podobała nam się historia uratowania z pajęczej sieci motylka i jego opowieści o pozyskiwaniu nektaru z kwiatów, które choć piękne nie zawsze są bezpieczne.

Dzieci, do których trafił smok Tofik, (właściwie Miszykrzyraka),są przedstawicielami współczesnych młodych ludzi, których głównym zainteresowaniem są komputery. Przekładają grę komputerową nad zabawę z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Dopiero smoczek pokazuje im jak ciekawe mogą być zajęcia w ogrodzie. To on odrywa ich od świata wirtualnego, co szczególnie cieszy ich mamę;) Dzieci zaczynają więcej czasu spędzać w ogródku, ale również zajmować się swoimi zwierzątkami. Książka pokazuje także rodzicom, że wystarczy ciekawie zorganizować czas swoim pociechom, poświęcić im trochę czasu by rzeczywistość stała się dla nich ciekawsza niż świat wykreowany wirtualnie.

Początkowo, lektura powieści nie wzbudziła mojego zachwytu. Na jednej z pierwszych stron, mały Janek zobaczywszy winogrona mówi, że przecież ich nie lubi, na co jego siostra odpowiada, że przecież są zdrowe, co przekonuje Janka, który stwierdza: Aha. To zjem jedno. Pomyślałam, że chyba mam przed sobą baaardzo naiwną lekturę;) Na szczęście tak nie było. Wiedza przekazywana w powieści jest opakowana w ciekawą historię, która zainteresuje starszego przedszkolaka i uczniów klas początkowych. Duży minus należy się jednak wydawnictwu za to, że nie ma podanej kategorii wiekowej. Dopiero w rozmowie na fp Wydawnictwa Białe Pióro dowiedziałam się, że książka jest przeznaczona dla dzieci 6-9 lat. Moim zdaniem spokojnie można obniżyć ten wiek do 4/5.

Książka przyciąga twardą okładką, z której spogląda sympatyczny fioletowy dziergany smok oraz dopiskiem 'czytaj i koloruj'. Wnętrze jest zapisane dużą czcionką, która zachęca dzieci do samodzielnego czytania. Niestety, zachęta do kolorowania jest trochę na wyrost. Obrazki pojawiają się rzadko i są słabej jakości. Linie poprowadzone chaotycznie nie skłaniają do kolorowania, no chyba, że 9-latków... Dla nas jest to największy minus książki. Autorce natomiast należą się brawa, za to że potrafiła tyle ciekawostek zawrzeć w ciekawej i zabawnej historii o smoku z Francji.

Uwielbiam książki, które poruszają tematykę ekologii, uczą dzieci dobrych rzeczy, bo stają się echem, które przenika do świadomości naszych pociech i na efekty w przyszłości nie trzeba będzie długo czekać. Szczególnie dzisiaj – teraz – jest to dosyć ważne, bo podobnie, jak bohaterzy bajki Agnieszki Kazały, dzieci często wybierają bierny tryb spędzania wolnego czasu, przed komputerem, w wirtualnej, często oderwanej od rzeczywistości przestrzeni. To często skutkuje różnymi schorzeniami, a nawet chorobami.

Ale Tofik, maleńki, sympatyczny, łagodny i trochę tajemniczy smok, który pojawił się w życiu pewnej rodziny z pestki winogronka ma do wykonania określoną misję. Tofik nauczy i uwrażliwi dzieci, jak ważną rolę w naszym życiu pełni ekologia, zdrowe odżywianie, ruch, a nie tylko siedzenie przed komputerem, bierność i gry elektroniczne. Ważne jest wspólne spędzanie wolnego czasu. Smoczek zachęci też dzieci do założenia własnego ogródka, pielęgnacji własnoręcznie zasianych roślinek, przyglądanie im się. To ważne, by od najmłodszych lat uzmysłowić dzieciom, że jesteśmy częścią natury i musimy o nią dbać, pielęgnować, przecież to niezbędne do naszej egzystencji.

Autorka pod ciekawą formą fabuły i przesłania zawartego w utkanej przez siebie opowieści pokazuje również, jak ważna w naszym życiu jest przyjaźń. Odpowiada na częste pytanie - czym jest prawdziwa przyjaźń, a ta – nawet z tajemniczym, małym smokiem jak widać, jest przecież możliwa i szczera.

Serce moje i młodszego synka Stasia zostało skradzione przez tego porywającego i niecodziennego bohatera, jakim jest Tofik. Z zaciekawieniem śledziliśmy jego przygody, od momentu pojawienia się, po przesłania, z jakimi przybył na ten świat. To niesamowicie odpowiedzialne zadanie, które zaprocentuje na przyszłość. Dzieci uświadamia się od najmłodszych lat.

Cała recenzja na:

Książka dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Opowieść o smoku (z rodziny francuskich smoków miniaturowych, w naturze zamieszkujących plantacje winogron) i jego przygodach u pewnej zwykłej, pogodnej rodziny. Książka uczy empatii i zwraca uwagę na potrzeby innych oraz na to, jak się odżywiamy i jak spędzamy wolny czas. Chomik promujący zdrowe odżywianie i sport, dzieci rezygnujące z gier komputerowych na rzecz uprawiania winorośli... Niemożliwe w dzisiejszych czasach? Możliwe, wystarczy jeden sprytny, uroczy, fioletowy smok :) I kolorowanki na okrasę.

• Patronat medialny :)
  • Rekomendacja :)
  • Półka dzieciaków
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Tofik i przyjaciele