Rozwód to jeszcze nie koniec świata

Okładka książki Rozwód to jeszcze nie koniec świata Agnieszka Kazała
Okładka książki Rozwód to jeszcze nie koniec świata
Agnieszka Kazała Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2021-10-13
2021-10-13
rozwód emocje empatia dzieciństwo kłopoty

“Czy to wypada straszyć własne dziecko? Nie, nie wypada” – czytam.
Niestety, bywa i tak, że sprawy nie chcą się dobrze ułożyć. Zdarza się to w każdej rodzinie – rodzice się kłócą, potomstwo jest przerażone… Zdarza się, że myślą, iż spory mamy i taty są winą ich, dzieci. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy dochodzi do rozwodu. Bardzo często z punktu widzenia najmłodszych wygląda on jak prawdziwy koniec świata! Tymczasem wcale tak nie jest.
“Bajki pełne wartościowych treści – z elementami ekologii, z dużą dozą empatii, z odrobiną humoru, terapeutyczne i poznawcze” – takie właśnie utwory dla dzieci tworzy (i ilustruje) Ewa Kazała. W moje ręce trafiła historia zatytułowana “Rozwód to jeszcze nie koniec świata.” Bohaterami tej opowiastki są mieszkańcy dżungli, których trapią problemy znane z doświadczenia nam wszystkim… Oto Małe Lwiątko przychodzi do swojej szkoły zasmucone – jego rodzice się rozwodzą.
“Może to twoja wina? Pewnie byłeś niegrzeczny i to wszystko przez ciebie” – stwierdza Pawianiątko.
Inne maluchy zaczynają całą sprawę bardzo nieprzyjemnie komentować… Do czasu, gdy do klasy nie wchodzi nauczycielka, czyli Zebra. Jej rozsądne uwagi pozwalają wszystko lepiej zrozumieć. Mówienie, że rozstanie rodziców jest winą ich dzieci to wielki błąd! To, że mama i tata od siebie odchodzą nie oznacza również, że przestali kochać swoje potomstwo.
Książeczka napisana (i zilustrowana) przez Agnieszkę Kazałę doskonale wprowadza najmłodszych w świat trudnych, czasami budzących lęk terminów, jak „alimenty.” Nie ma się czego bać, w końcu rozwód i wszystko, co z nim związane to jeszcze nie koniec świata! Słowo „alimenty” staje się zrozumiałe, podobnie jak „adopcja” czy też „rodzina patchworkowa.”
Pomimo, że sama nie jestem już dzieckiem, czytałam tę pozycję z uczuciem pewnej ulgi. Każdemu z nas przyda się przypomnienie, że w ostatecznym rachunku, rozstanie dwojga ludzi nie musi być obarczone potężnym brzemieniem winy. Nie jest również powiedziane, że w tradycyjnej, lecz skłóconej rodzinie potomstwu będzie lepiej. Książka „Rozwód to jeszcze nie koniec świata” objaśnia to wszystko w bardzo przystępny sposób.

“Czy to wypada straszyć własne dziecko? Nie, nie wypada” – czytam.

Temat tej książki jest trudny. Nieraz dziecko sprawiające kłopoty w szkole przychodziło do poradni psychologicznej z opinią nauczyciela: dziecko z rozbitej rodziny, co miało już coś wyjaśnić, a zarazem ukazać bezradność dorosłych w tej sytuacji. Tymczasem ilość rozwodów narasta. Autorka tej książki, Agnieszka Kazała, stanęła przed zadaniem ułatwienia dzieciom przeżycia takiej sytuacji we własnym domu jak i w grupie rówieśniczej czy w szerszym otoczeniu. Przecież złośliwe hienki zdarzają się w każdej klasie, a kobry, takie wścibskie babska, i na podwórkach i na Facebooku, gdy z upodobaniem dają w komentarzach upust swej żółci i zadowolenie, że kogoś umniejszyły. Takoż i stare lwy, próbujące wszystkich ustawiać, jako niby najmądrzejsi. Byłam ciekawa, jak sobie autorka z tym wszystkim poradzi? Poradziła sobie świetnie. Delikatnie nakreśliła sytuację, dbając, aby unikać drastycznych scen, oskarżeń, szukania winnego, co dla dziecka byłoby straszne. Ono przecież kocha oboje rodziców i trzeba mu to ułatwić, aby tak pozostało. Mądra matka - lwica - nie nastawia dziecka przeciw ojcu, umożliwia mu kontakty z nim, a powoli oswaja swą pociechę z kolejnymi etapami tej sytuacji i pojęciami je określającymi: sprawa rozwodowa, alimenty, adopcja, rodzina patchworkowa itd. Dobrym pomysłem jest podkreślenie tych słów tłustym drukiem. Niech maluch w razie potrzeby tutaj zajrzy, jak do swej encyklopedii, stworzonej dla niego na ten trudny okres zanim się z tym wszystkim upora. A ta książeczka jest nie tylko dla dziecka z rodziny rozbitej, czy jak się to teraz mówi: zrekonstruowanej, ale i dla dorosłych, jako podręcznik dobrego zachowania w takiej sytuacji. Autorka dała tu dużo cennych rad, co dziecku i innym mówić, jak mówić, żeby nie ranić. Stworzyła mądrą, ale prawdopodobną mamę. Bardzo podobała mi się też zebra, jako wychowawczyni klasy, gdy daje swym uczniom pokaz złośliwości, ucząc, jak się przed czymś takim bronić jako ofiara i jak nie być tak napastliwym. A ile w tej scenie humoru! Trudny temat książki autorka niweluje właśnie poprzez delikatny humor, pokazanie wszystkich postaci (no, prawie wszystkich) jako mądrych i dobrych, oraz drobiazgi dotyczące życia na sawannie. Nie zanudza, ale tu wtrąci uwagę, co które zwierzęta jedzą, jak śpią, jakie mają zwyczaje. To ubarwia tę bajeczkę. Tak więc sytuację trudną, bo rozbicie rodziny, można pokazać dzieciom, poprzez ukazanie tej drugiej, lepszej strony życia. I to się autorce udało.

Ostatnio postanowiłam nadrobić zaległości w literaturze dla młodszych czytelników. Dlatego prezentuję Wam jeszcze jedną książkę dla dzieci. Jej Autorką jest Pani Agnieszka Kazała. Piszę o tym nie bez przyczyny. Bowiem ta bajka porusza bardzo trudne tematy. Pozwala dzieciom w przystępny sposób zrozumieć kwestie, które są dla nich trudne. Co zatem znajdziemy w środku książki? Opowiem Wam o tym troszeczkę.

Autorka na przykładzie afrykańskich zwierząt, porusza bardzo ważne kwestie. Małe lwiątko strasznie przeżywa to, co dzieje się między jego rodzicami. Okazało się, że ci postanowili się rozwieść. Jest to dla małego zwierzaka duża krzywda, którą ciężko mu zrozumieć. Jednak z czasem dowiaduje się, co to jest tak naprawdę ten rozwód. Mimo tego, że rodzice już nie mieszkają razem, to jednak wciąż kochają swojego małego synka. Innym zwierzakom trudno jest zrozumieć to, co dzieje się u lwa. Jednak dzięki pomocy swojej nauczycielki - pani Zebry, próbują pojąć zmiany zachodzące w życiu kolegi. Ponadto Pani Agnieszka porusza w tej lekturze również takie tematy jak : adopcja, rodzina patchworkowa czy alimenty. Każdy z tych tematów, zostaje dzieciom umiejętnie wyjaśniony przez ich nauczycielkę. Zwierzaki dowiadują się, że nie ważny jest wygląd czy pochodzenie. Liczy się przede wszystkim spokój i zgoda. Gdy nikt się ze sobą nie kłóci ani nie krzyczy, to świat jest po prostu piękny.

Muszę przyznać, że jest to jedna z lepszych bajek terapeutycznych, jaką miałam możliwość czytać. Bardzo mnie poruszyła ta historia. Ukazała jak ważne są rozmowy z dziećmi oraz jak umiejętnie przekazać wiedzę o trudnych tematach naszym pociechom. Myślę, że ta lektura może służyć do wielu zajęć biblioterapeutycznych i że doskonale pomożee dzieciom zrozumieć niezrozumiałe dla nich sprawy. Polecam tę pozycję naprawdę z czystym sumieniem. Sądzę, że zarówno mali jak i dorośli czytelnicy wiele wyniosą z tej publikacji. Marzy mi się więcej książek tego typu. Autorce serdecznie gratuluję i dziękuję, że podjęła się takiej tematyki w książce dla dzieci. Przyznaję 10 ⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐ / 10 punktów. Współpraca barterowa z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro

Rozwód w rodzinie, choć zawsze jest sytuacją trudną dla dorosłych, w szczególności dotyka przede wszystkim dzieci. To one często czują się winne niedobrej sytuacji, stają się kartą przetargową między dorosłymi, ponoszą emocjonalne konsekwencje. Przyjmuje się, że dziecko powinno mieć oboje rodziców. Czasami jednak, kiedy nieporozumienia pomiędzy nimi są zbyt duże, rozwód służy nie tylko im, ale również młodszemu pokoleniu. Temat jest szeroki i poważny, a co zastanawiające, ciągle niezagospodarowany w literaturze dziecięcej. Każda książka, która go podejmuje, przyciąga więc, zakładam, że nie tylko moją, uwagę. Ucieszyła mnie zatem propozycja Agnieszki Kazały „Rozwód to jeszcze nie koniec świata”.
Niezrozumiałe wydarzenia i emocje związane z rozwodem zostały w tej książce przeniesione do świata zwierząt. Małe Lwiątko musi zmierzyć się z rozstaniem rodziców, których wizje szczęśliwego życia zaczęły różnić się w diametralny sposób. W szkole, do której chodzi razem z innymi zwierzątkami, spotyka się z niezrozumieniem, kpinami oraz przypuszczeniami, że jest winien całej złej sytuacji. Na szczęście mądra nauczycielka, pani Zebra, bezlitosne komentarze rówieśników wykorzystuje, by pokazać, że wyśmiać można każdego. Można jednak również docenić wyjątkowość indywidualnych cech.
Najważniejszą prawdą, płynącą z tej bajki jest przekonanie, że nawet kiedy kończy się relacja między rodzicami, to nadal można żyć szczęśliwie i ciekawie. Zarówno mama, jak i tata nadal kochają swoje dzieci. Nic tego nie zmieni, nawet to, że nawiążą nowe relacje uczuciowe. Alimenty to żaden haracz za możliwość spędzania z nimi czasu.
Rozwód i próby zrozumienia związanych z nim zmian i pojęć to niejedyny problem, jaki został poruszony w książce. Oprócz niego autorka wyjaśnia młodym czytelnikom pojęcie adopcji oraz związanych z nią emocji i obowiązków. Przygląda się również inności oraz związanej z nią tolerancji. Lektura jej książki jest zatem wszechstronnie rozwijająca. Odnosi się do szerokiego spektrum tematów terapeutycznych, pomaga zrozumieć skomplikowane sytuacje życiowe.
Do tego styl autorki charakteryzuje się lekkością i zrozumiałością. Agnieszka Kazała zwraca uwagę na emocje oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Starannie dobiera słowa, a dodatkowo używa ich oszczędnie, dzięki czemu jej tekst jest prosty i przejrzysty. Myślę, że czarno-białe ilustracje, gotowe do kolorowania, też mają znaczenie terapeutyczne. Możliwość ozdobienia książki własnymi barwami przyczyniają się do lepszego zrozumienia własnych uczuć.
Książka ogromnie mi się podobała. Przede wszystkim w treści, ale i w formie. Dorośli mogą się przekonać, z jakimi sytuacjami musi mierzyć się dziecko, którego rodzice się rozwodzą. Troska o jego dobro, zapewnienie o nieustającego wobec niego miłości powinno być sprawą nadrzędną. Jednak nie tylko to, jak zwykle potrzebna jest rozmowa, która pomaga zrozumieć młodemu człowiekowi, co tak naprawdę dzieje się wokół niego. Książka Agnieszki Kazały to doskonały punkt wyjścia do uważnego wysłuchania wszelkich wątpliwości dziecka i pomocy w przejściu przez trudne sytuacje rodzinne bez szwanku.

Rodzice małego lwiątka postanawiają się rozwieść. Jak maluch odnajdzie się w tej nowej sytuacji?

Miałam ogromną przyjemność przeczytać tę książeczkę jeszcze przed premierą i cieszę się, że wpadła w moje ręce. Urzekła mnie treść i sposób autorki na „ugryzienie” tak trudnego dla wielu rodzin tematu, a książka w formie papierowej okazała się wprost przepiękna! Twarda oprawa, żywe kolory na okładce i bardzo dobre wykonanie zdecydowanie zachęcają już wizualnie. A co do treści…

Ciekawym pomysłem jest przeniesienie problemu w świat zwierzątek żyjących na sawannie. Dzieci lubią zwierzęta, a takie, które mówią, są dla nich szczególnie interesujące, bo w realnym świecie przecież raczej niespotykane. A kto nie chciałby porozmawiać sobie z pieskiem czy kotkiem 😉 Tutaj mamy dzikie zwierzęta, które nie dość, że ze sobą rozmawiają, to jeszcze żyją między sobą na takich zasadach, na jakich funkcjonuje nasz prawdziwy, ludzki świat. W dodatku głównymi bohaterami są też dzieci, tylko te zwierzęce.

W bajce nie występuje tylko jeden gatunek zwierząt, co fajnie najmłodszym czytelnikom przedstawia analogię do różnic między ludźmi – kolor skóry czy kraj pochodzenia nie są ważne. Każdy człowiek ma takie same problemy, wątpliwości czy potrzeby. Każdy chce być kochany, każdy przeżywa stresy, ale musimy się jakoś między sobą dogadać i to właśnie autorka pięknie ilustruje słowami i obrazami.

Problem, jaki dotyka wiele dzieci, czyli właśnie rozwód rodziców, na pierwszy rzut oka może być tragedią i końcem świata. Dziecko nie wie, co się dzieje, i tak samo pogubione jest małe lwiątko, które rodzice najpierw przerażają swoim zachowaniem, a potem wywracają mu świat do góry nogami, informując, że od tej pory tata znika z jego życia, a on zostaje sam z mamą.

W głowie każdego dziecka w tym momencie pojawia się mnóstwo myśli, niekoniecznie dobrych, a najczęściej jest to strach, że rodzice rozchodzą się, bo było niegrzeczne. W dodatku lwiątko wstydzi się tego przed swoimi kolegami, którzy zachowują się, jak często właśnie w szkołach bywa: pojawiają się drwiny, krytyka, przechwałki, jakich to cudownych rodziców mają inne dzieci. Tu bardzo podobała mi się postawa ich nauczycielki, która w ogóle w całej bajce okazuje się właściwą… zebrą na właściwym miejscu 😉 I to ona jest tym głosem rozsądku, który pilnuje porządku, a na dodatek ma najlepszą okazję zrozumieć, jak dzieci mogą postrzegać świat.

Autorka zadbała o to, by pokazać dorosłym, jak ich dzieci będą się gubiły przy okazji rozwodu, i to do dorosłych właśnie należy obowiązek wytłumaczenia, co się tak naprawdę dzieje i jaki wpływ te zmiany będą miały na życie rodziny. Dzieci muszą być świadome, trzeba im tłumaczyć, bo inaczej zaczną rozumieć sytuację na swój sposób, a jak widać na przykładzie lwiątka i jego kolegów, to zupełnie nie jest dobry pomysł! I powinny być przygotowane na to od początku przez swoich rodziców, zanim pójdą w świat z własnymi myślami.

W pewnym momencie zagubił mi się w fabule ten wątek tęsknoty za ojcem i już, już chciałam się do tego bardzo przyczepić, ale potem zrozumiałam, że autorka o tym wcale nie zapomniała. Na początku wydawało mi się, że faktycznie trochę za szybko rodzina odnalazła się w nowej sytuacji, spodziewałam się, że wszyscy będą bardziej przeżywać brak taty.

Ale teraz biję brawo dla mądrości i pomysłu – ta rodzina musiała się odnaleźć w nowej sytuacji, życie idzie dalej, każdy musi robić to, co do niego należy, lub co chce, by być szczęśliwym, a w ten sposób można odwrócić uwagę od smutków. Bo one są zupełnie niepotrzebne. Rozwód nie oznacza utraty jednego z rodziców. Rozwód to tylko przemeblowanie w życiu, reorganizacja, która wprowadza nowe zasady w życiu dziecka i całej rodziny, a okazuje się, że za rogiem może czyhać tyle nowych, ciekawych wyzwań, że nie ma sensu siedzieć i się martwić, gdy nie ma do tego wyraźnego powodu.

A może okaże się, że w tej nowej sytuacji znajdzie się o wiele więcej pozytywnych rzeczy niż wcześniej? Czasem rozwód to najlepsze wyjście, by cała rodzina znów mogła być szczęśliwa, a autorka cudownie taką właśnie sytuację pięknie pokazała. Pokazała też, na co szczególnie zwrócić uwagę. Myślę, że ta bajka to piękna okazja do wyciągania wniosków nie tylko dla dzieci, ale też dorosłych, którzy nie do końca wiedzą, jak stać się rozwiedzionym, ale jednocześnie nadal kochającym swoje dziecko rodzicem.

Dodatkowo treść przeplatana jest uroczymi obrazkami, które dziecko może w trakcie lektury pomalować zgodnie z własną wyobraźnią.

Polecam!
www.piorkonabiurko.pl

W tej bajce na początku trafiamy na ryk lwa. Do tego mama lwica też krzyczy a małe lwiątko jest przerażone. Dlatego gdy pada słowo „rozwód” jest jeszcze bardziej przerażony i zagubiony. Mały bohater jest smutny i nieobecny myślami na lekcjach w cieniu starej lipy. Zwierzęta, które są kolegami z klasy naszego bohatera zamiast go pocieszyć zaczynają się wyśmiewać, że jest beksą i szukać w nim winy za rozwód rodziców. W ten harmider wchodzi nauczycielka pani Zebra. A ona ma sposób by pokazać, że łatwiej jest wytknąć czyjąś inność, i jakie uczucia mogą wywołać takie słowa. Nauczycielka tłumaczy wszystkim, że rozwód to jeszcze nie koniec świata a rodzice lwiątka mimo, iż się rozstają- ciągle go kochają.

Trudne terminy.

Historia nie skupia się jednak tylko na tytułowym problemie i trudnych słowach z nim związanymi. Mówi również o odpowiedzialności, jaką jest bycie starszym bratem, o adopcji gdzie “inność” rzuca się w oczy. Wiele razy w historii ukazana jest odmienność, która jest wyśmiewana. Jednak za każdym razem znajduje się ktoś kto wyjaśnia wyśmiewającym ten błąd i prowadzi jego myśli w stronę akceptacji. Każdego dnia napotykamy odmienność, dlatego ważne jest by pamiętać o jej akceptacji, wielokrotnie to właśnie dzieci nie zważają na różnice, które dorosłym bardzo często rzucają się w oczy. Tu wiec jest to nauka dla nas wszystkich. Poniższe tematy spotkamy w tej historii:

🦁rozwód

🐘patchworkowa rodzina

🦁alimenty

🦓adopcja

Cytaty i zdjęcia:

Rynek książek dla dzieci jest pełen różnych interesujących pozycji. Niedawno miałam przyjemność recenzować “Duże troski małych zwierzątek” autorstwa Katarzyny Wierzbickiej. Było tam takie jedno opowiadanie o Bobrze, którego rodzice się pokłócili. Jednak co się dzieje, gdy przez ciągłe krzyki mama i tata postanawiają się rozejść? Właśnie ten trudny temat porusza książka “Rozwód to jeszcze nie koniec świata” autorstwa Agnieszki Kazały.

Głównym bohaterem powieści jest Lwiątko, którego rodzina pewnego dnia się rozpada. Lew i lwica przestali się między sobą dogadywać, przez co postanowili się w końcu rozwieść. Temat ten spowodował bardzo duże poruszenie w “klasie” lewka i pociągnął za sobą kilka bardzo niemiłych słów skierowanych w jego stronę. Na szczęście Pani Zebra - ich nauczycielka uciszyła zwierzątka oraz dała im bardzo ważną lekcję.

Książeczka jest dosyć krótka lecz mimo to dzieci mogą się z niej dowiedzieć np. czym są alimenty oraz co oznacza adopcja, a także wyjaśnia, dlaczego na niektóre rodziny mówi się “rodzina patchworkowa”. Przekazuje ona też ważną prawdę mówiącą o tym, że mimo tego, iż mama i tata przestają się kochać, to wciąż kochają swojego syna czy córeczkę.

Bardzo podobała mi się ta lektura, a kilka rzeczy nawet mnie zaskoczyło (chociażby co się stało z mamą małej antylopki). Żałuję, że nie przeczytałam jej kilkanaście lat wcześniej - może choć trochę pomogła by mi się oswoić z podobna sytuacją, której sama doświadczyłam.

Warto też dodać, że w “Rozwód to jeszcze nie koniec świata”, został zaprezentowany bardzo optymistyczny scenariusz. Niestety zdarzają się też takie przypadki, gdzie jeden z rodziców nie interesuje się dzieckiem, lub też nie umie nawiązać z nim kontaktu przez dość długi okres czasu. Później takie relacje bardzo jest już ciężko naprawić.

Książeczkę polecam przede wszystkim osobom, które chciałyby wytłumaczyć dziecku, dlaczego niektórzy z kolegów mają inną sytuację w rodzinie niż oni.

Książeczka niezwykle wartościowa, poruszająca bardzo ważne tematy. Dzięki niej dzieci dowiedzą się między innymi czym jest rozwód, alimenty, adopcja oraz patchworkowa rodzina.

Autorka z wyczuciem tłumaczy i wyjaśnia te trudne zagadnienia. Książka może okazać się bardzo pomocna przy tłumaczeniu dzieciom dlaczego niektórzy rodzice muszą się rozwieść i jak ten rozwód wpłynie na dalsze życie rodziny. Przygody małego lwiątka i jego rodziców pomimo trudnych decyzji życiowych są pełne pozytywnych emocji i wiary w lepsze jutro. Historia ta pokazuje, że po każdej burzy wychodzi słońce i nie trzeba się lękać tego co jest nam nie znane. Wszystko ma swój czas i miejsce i czasami po prostu należy się pogodzić z kolejami losu i tego co daje nam życie. Autorka daje nadzieję i przedstawia pozytywne aspekty trudnych decyzji. Książeczka jest przepięknie ilustrowana, bogactwo ilustracji zachwyca i intryguje. Młody czytelnik wyniesie same pozytywy czytając przygody lwiej rodzinki oraz jej przyjaciół. Każdy rozdział niesie ze sobą przesłanie, czytany tekst zapada na długo w pamięci. Jesteśmy zachwycone stylem pisarskim Pani Agnieszki , jej pomysłowością, wyczuciem i taktem. Gorąco polecamy książeczkę każdemu dziecku. Warto poruszać trudne tematy, aby wyczulić również nasze pociechy na pewne sytuację, bo czasami słowa potrafią zranić,a gdy ma się świadomość problemu to wówczas jest inne podejście do tematu

Na półkach: , , , , , ,

Moi drodzy dziś chciałabym przedstawić pozycję, której mam olbrzymi zaszczyt patronować. Jest to książeczka terapeutyczna, która pomoże przetrwać jeden z trudniejszych momentów w życiu młodego człowieka- moment, w którym rodzice postanowią się rozstać.
Pamiętajcie, proszę, że rozwód dotyczy nie tylko dwojga partnerów, ale także ich dzieci. Rozpad małżeństwa nie oznacza rozpadu rodziny, choć bez wątpienia diametralnie zmienia jej funkcjonowanie. Rozwód rodziców jest dla dziecka jednym z największych kryzysów życiowych, niosącym ze sobą zapowiedź olbrzymich zmian w jego dotychczas poukładanym świecie. Dla dziecka zawsze jest to zdarzenie, w którym musi zmierzyć się z rozłąką, destrukcją, a czasem nawet i odrzuceniem. Na to, jak dziecko przeżyje rozwód, mają wpływ dorośli.

Autorka stworzyła niezwykle wartościową pozycję, która pozwoli w przystępny sposób zrozumieć dziecku, jakie zmiany zachodzą w jego życiu i jak to życie będzie wyglądało gdy jednego z rodziców nie będzie przy nim na co dzień. Dzięki niej dzieci poznają i zrozumieją takie zagadnienia jak: rozwód, alimenty, adopcja, jak funkcjonuje rodzina patchworkowa.
Przy pomocy zwierząt z sawanny doskonale uczy empatii, wsparcia i radzenia sobie z trudną sytuacją.
Przygody małego lwiątka, choć zaczynają się bardzo smutno, z czasem pokazują, że życie potrafi się ułożyć, a nawet największe spory można kulturalnie rozwiązać.
Piękne przesłanie płynące z tej książki, pozwoli dziecku uwierzyć, że wszystko się poukłada a co najważniejsze... że pomimo braku miłości pomiędzy rodzicami, ono będzie zawsze kochane.
Myślę, że niejeden dorosły powinien sięgnąć po tę opowieść i postawić się na miejscu lwiątka, jego rodziny i przyjaciół. Przemyśleć i wyciągnąć wnioski. Spojrzeć nie tylko na siebie i swoje uczucia, ale także na pozostałych członków rodziny.
Książka jest pięknie i bogato ilustrowana. Rysunki są duże i czarno- białe, co uważam za świetny ruch. Dziecko może je pokolorować według swego pomysłu.

Według mnie ważne jest, by zwrócić uwagę na to, że tego typu książki są potrzebne, bo "Rozwód to jeszcze nie koniec świata" powstał na specjalne zamówienie małego chłopca i jego mamy.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak.
To bardzo potrzebny głos w świecie, którym przybywa rozwodów, a ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie walczą o byt rodziny, podejmują zbyt pochopne decyzje, niejednokrotnie zapominając o tych najmłodszych....

POLECAM...

• Patronat
  • Przedpremierowo
  • Teraz
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Rozwód to jeszcze nie koniec świata