Miejsce po Wielkiej Synagodze. Przekształcenia placu Bankowego po 1943 roku

Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny
historia
Fantasmagoria

Nie pierwszy raz z analizą naszych domowych problemów lepiej sobie radzi ktoś z innego kraju. Przestrzeń w środku Warszawy, którą zajęła się Jana Fuchs, nigdy nie była przedmiotem tak szczegółowego studium sięgającego w czasie właściwie aż do dzisiaj. Dokumentacja zgromadzona przez Autorkę jest imponująca, a przypomnienie pokrętnych losów Błękitnego Wieżowca – niezwykle pożyteczne jako powtórka z historii planowania urbanistycznego, a także wprowadzania nowych technologii w różnych systemach politycznych. Odbieram tę książkę nie tylko jako świadectwo przeszłości, ale też inspirację do zastanowienia się: czy z miejscem po Synagodze można jeszcze coś zrobić, aby przynajmniej upowszechnić wiedzę o treściach symbolicznych, które wiązały się z tą szczególną budowlą?

Eleonora Bergman

Publikacja została dofinansowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

źródło opisu: http://www.jhi.pl/

źródło okładki: http://www.jhi.pl/