Bolek i Lolek zwiedzają Polskę

literatura dziecięca
Znak
2017-03-29
2017-03-29

Okładka książki 8+2 i wycieczka rowerowa do Danii Marianna Oklejak, Anne-Cath. Vestly
8+2 i wycieczk... Marianna Oklejak, A...
Okładka książki Reksio. Wielka księga przygód Ewa Barska, Marek Głogowski, Anna Sójka
Reksio. Wielka... Ewa Barska, Marek G...
Okładka książki Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Niesamowite pr... Justyna Bednarek, D...

Duży format, twarda oprawa, duże, barwne ilustracje z dodatkiem tekstu, z którego najlepsza jest końcówka.

Szczerze, czytając dzieciom gubiłam się w fabule, o dziwo dzieci słuchały lecz pewnie bardziej zapamiętają obrazki niż treść. Język nie dopasowany, aż raziło mnie "chłopaki" i "tyłki", nie urzekła mnie ta historia, która wg mnie nie nadaje się nawet jako wstęp do legend.

Bolek i Lolek wraz z rodzicami spędzają wakacje w Krakowie. Nie mogą się doczekać spotkania ze smokiem, udają się zatem pod Wawel, by poznać tego straszliwego jegomościa. Na miejscu okazuje się, że ów smok ma niewiele wspólnego z ich wyobrażeniem… toż to zwykły pomnik! Ale zaraz, zaraz… prawdziwy smok na pewno gdzieś jest, tylko trzeba go odszukać! Podążając za wskazówkami od napotkanych bohaterów, Bolek i Lolek przemierzają Polskę i odwiedzają najciekawsze miejsca. Są to nie tylko znane na mapie Polski turystyczne punkty takie jak m.in. Wrocław, Poznań, Warszawa, zamek w Mosznej, Częstochowa, kopalnie w Wieliczce, w Katowicach, dąb Bartek. Bolek i Lolek wędrują również do muzułmańskich Kruszynian, prawosławnej Grabarki i do Czartowego Pola. A wszędzie tam mogą bliżej poznać legendarnych (w dosłownym znaczeniu tego słowa) bohaterów…

Cała książka to porządna dawka wiedzy o zabytkach, geografii i legendach Polski. Każde miejsce, do którego udają się chłopcy, zostało szczegółowo i bardzo dokładnie zilustrowane. Zachowano tu formę wyszukiwanki - na każdej stronie czytelnik poszukuje bohatera lub przedmiotu ściśle związanego z daną historią.

Polecam!

Interesująca propozycja. Bolek i Lolek to bardzo bystre chłopaki, szkoda, że nie zrobili kariery w kulturze światowej, ale co tam - cieszę się, że są z nami ;)
Wydawnictwo Znak zaproponowało nam książkę mądrą i ładnie zilustrowaną. Autorką tekstów jest Zuzanna Kiełbasińska, natomiast ilustratorką - Anna Nowacka.
Jak wskazuje tytuł, Bolek i Lolek wędrują po całej Polsce, konkretnie - w poszukiwaniu smoka wawelskiego. Chłopcy są na wakacjach w Krakowie, ale tam smoka nie ma. Lolek wpada na pomysł, że może smok poszedł do kopalni soli w Wieliczce, bo przecież takie potwory lubią podziemia... Zabawa w szukanie smoka sprawia, że bohaterowie, a my wraz z nimi, zwiedzają m.in. Katowice, zamek w Mosznej, Łańcut, Krynicę Morską, Poznań, Gdańsk i jeszcze wiele innych miejsc. Dowiadują się, że dąb Bartek jest najstarszy w Polsce, że we Wrocławiu mieszkają krasnale, a w Kazimierzu Dolnym grasuje kogut, który przechytrzył samego diabła. Cała książka to duża porcja wiedzy o zabytkach, ciekawych miejscach, przyrodzie i legendach Polski. Każdy przystanek jest zilustrowany; zastosowano tu metodę wyszukiwania na obrazku postaci albo przedmiotu, o którym mówią bohaterowie. To bardzo angażuje czytelników. Polecam.

Jak wskazuje tytuł, Bolek i Lolek wędrują po całej Polsce,...

Bolek i Lolek podróżują po Polsce w poszukiwaniu Smoka Wawelskiego. Jak się czuli na Bukowym Berdzie? Czy podobała im się Puszcza Białowieska? Jak smakowały kołduny w Kruszynianach? O czym rozmawiali z Augustynem Kordeckim, Nikiforem czy Fryderykiem Chopinem? To książka dla dzieci, która ukazuje, jak piękna jest Polska. Może zainspirować młodych czytelników nie tylko do długich dyskusji z rodzicami czy dziadkami o przyrodzie, geografii, zabytkach i znanych osobach, ale również do podróżowania po Polsce śladami Bolka i Lolka.

Zacznę od plusów twarda okładka, fajne ilustracje i na tym koniec . Za mało tam konkretnych informacji ot skaczą z miasta do miasta i żeby choć sie skupili na jednej konkretnej ciekawostce tak obszerniej z danej miejscowości. Ktoś miał dobry pomysł ale mu nie wyszło. Dla siedmiolatka się podoba ,ale 11latek czuje taki sam niesmak jak ja - rodzić .

Bardzo ciekawie opisana podróż po całej Polsce, każde miejsce ma swoją historię i jakąś małą magię w sobie. Zagadki na końcu książki zapewniają świetną zabawę po jej przeczytaniu. Pozycja warta uwagi każdego małego odkrywcy.

Uwaga. Smok Wawelski poszukiwany. Wyszedł z domu i nikt nie wie, gdzie jest. Bolek i Lolek już spakowali plecaki. Nie bój się i wyrusz z nimi na poszukiwanie Smoka. Kto wie, jakie przygody czekają was po drodze!
Kultowi bohaterowie najbardziej znanej bajki na tropie Smoka Wawelskiego. Zwiedzaj Polskę z Bolkiem i Lolkiem!
„Bolek i Lolek zwiedzają Polskę” to nowa propozycja dla dzieci Wydawnictwa Znak.
Jak wszyscy wiemy Bolek i Lolek to kultowe postacie z kreskówek, które zna chyba każdy. Od tych starszych do najmłodszych. Są to postacie jak dla mnie, które odnajdują się wszędzie. Serial o dwóch chłopcach powstał w 1962 roku i w zasadzie są oni znani do dzisiaj. Pamiętam jak razem z braćmi, oglądaliśmy parę tych zwariowanych chłopaków w „Wieczorynce”. Później już jako dorosła kobieta podsunęłam film o Bolku i Lolku mojej córce i co okazało się to strzałem w dziesiątkę. Polubiła tych dwóch urwisów. Potem przyszła pora na syna (różnica wieku 10 lat),no cóż ….. Bolek i Lolek znowu okazali się hitem.
No dobrze rozpisałam się o filmie, a tu przecież ma być recenzja książki.
Po otrzymaniu paczki najpierw zasiadłam sama do książki. No i co obejrzałam ją surowym okiem bibliotekarza i stwierdziłam, super kupiłabym do biblioteki.
Książka zabiera dzieciaki w różne miejsca w Polsce, w poszukiwaniu smok wawelskiego.
Odwiedzają najważniejsze miasta i zakątki naszego pięknego kraju. Podróż rozpoczyna się w Krakowie, gdzie pod pomnikiem smoka znajdują tajemniczy list z mapą. Ida tropem pokazanym na mapie, przy okazji zwiedzają nasz piękny kraj.
Ponieważ ja pochodzę z Mazur, oczywiście zaraz sprawdziłam, czy chłopcy zawitali w moje strony. Byli nad jeziorem Bełdany.
Odwiedzili też Kazimierz Dolny, Lublin czy Gdańsk. Nie zapomnieli również o naszym stary dębie Bartku. Z każdej historyjki możemy się czegoś dowiedzieć o danym miejscu, nie jest to rodzaj przewodnika, ale zgrabnie wpleciona jakaś charakterystyczna część danego miejsca. Gdańsk Neptun, który zgubił swój Trójząb. Puszcza Białowieska – oczywiście żubr.
Potem podsunęłam książkę mojemu dziesięciolatkowi. Na pierwszy osąd poszły ilustracje. No ba, ilustracje są super, bardzo kolorowe, duże i ciekawe. Potem przeczytaliśmy pierwszą historyjkę, no i już dalej poszło. Ciekawość czy znajdą zwyciężyła. Książka przeczytana od deski do deski. Ciekawość zaspokojona.
No i chyba o to w tym wszystkim chodzi, prawda. Książka ma zaspokajać ciekawość, uczyć nowych rzeczy, zainteresować.
Moje dziecko odwiedziło kilka nieznanych mu miejsc. Przeczytało książkę z zainteresowaniem. Ja czytałam razem z nim i powiem szczerze, że podobało mi się.
Mama z Michałem polecają Bolka i Lolka.

„Bolek i Lolek zwiedzają Polskę” to nowa propozycja...

Spodziewałam się po tej książce czegoś dużo lepszego. Bolek Lolek niby ganiają po Polsce, ale: brak mi pomiędzy poszczególnymi etapami ich podróży związku. Przewracałam kolejne strony a oni już tam byli. W jaki sposób? W niemal każdej podróży "po prostu". Ilustracje są piękne, fajnie nawiązują do rzeczywistych miejsc, ale brak mi ich opisu, chociaż krótkiego. Myślałam, że w oparciu o tę książkę będę mogła zrobić cykl zajęć o naszym kraju dla przedszkolaków, ale się przeliczyłam. Szkoda.

• Dla dzieci
  • Popularnonaukowe