Lata chmurne - lata dumne

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
kapiszonkkk

Książkę otwiera piękny cytat z Żeromskiego: „Ojczyzna – to samo życie, Jak krew bije w tętnicach, jak serce w piersiach uderza, jak myśl w mózgu przepływa, tak w nas żyje Ojczyzna."
„Lata chmurne, lata dumne” to autobiografia opisująca przeżycia i obserwacje autora, pułkownika Wojska Polskiego i cichociemnego z lat 1939-1945. Bardzo obszerna i bogata w przeżycia biografia. Majorkiewicz wiernie rysuje obraz polskiego żołnierza tułacza, który po kampanii wrześniowej walczy w obronie Francji, pod Narvikiem, a później po upadku Francji krętymi drogami przez Europę dociera do Anglii lub na Bliski Wschód. Na szczególną uwagę zasługują wspomnienia Majorkiewicza z okresu Powstania Warszawskiego, gdy pełnił funkcję oficera w Komedzie Głównej AK. Ta biografia jest kolejnym potwierdzeniem, że Polacy to rycerski naród. Polecam z przekonaniem.