Felicjan Majorkiewicz

Ps. "Iron", pułkownik dyplomowany saperów, inżynier Wojska Polskiego. Do początku 1934 r. pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza na stanowisku zastępcy dowódcy Kompanii Saperów "Ho... Ps. "Iron", pułkownik dyplomowany saperów, inżynier Wojska Polskiego.
Do początku 1934 r. pełnił służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza na stanowisku zastępcy dowódcy Kompanii Saperów "Hoszcza" nad Horyniem (Brygada KOP "Wołyń"). Z dniem 3 lutego 1934 r. powołany został na Kurs Normalny Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. W 1936 r. po ukończeniu studiów przydzielony został do Dowództwa 18 Dywizji Piechoty w Łomży na stanowisko I oficera sztabu. 23 marca 1939 r. powołany został do Sztabu Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew" na stanowisko oficera Oddziału III Operacyjnego. Na tym stanowisku odbył kampanię wrześniową 1939 r.
6 grudnia 1939 r. we Francji otrzymał przydział służbowy do Sztabu 1 Dywizji Grenadierów na stanowisko oficera Oddziału Operacyjnego. W lutym 1940 r., z chwilą sformowania Samodzielniej Brygady Strzelców Podhalańskich mianowany został szefem Oddziału III Taktyczno-Operacyjnego Sztabu. Razem z brygadą uczestniczył w bitwie o Narwik i kampanii francuskiej. Następnie pełnił służbę w Szkocji na stanowisku szefa Oddziału III Taktyczno-Operacyjnego Sztabu 1 Brygady Strzelców.

W nocy z 9 na 10 kwietnia 1944 uczestnik akcji lotniczej "Weller 1" jako skoczek cichociemny. W czasie okupacji niemieckiej w Oddziale III Operacyjnym Sztabu Komendy Głównej Armii Krajowej. Podczas powstania warszawskiego dowódca jednego z oddziałów. Służbę w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie zakończył na stanowisku szefa Oddziału III Operacyjnego Sztabu I Korpusu Polskiego. Był długoletnim, zasłużonym współpracownikiem Wojskowego Przeglądu Historycznego.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dane nam było przeżyć. Szkice historyczne, wspomnienia, materiały
Dane nam było przeżyć. Szkice historyczne, wspomnienia, materiały
Felicjan Majorkiewicz

0 (0 ocen i 0 opinii)
Dane nam było przeżyć. Szkice historyczne, wspomnienia, materiały
„Dane nam było przeżyć" to książka-dokument zawierająca szkice historyczne na temat wydarzeń w okresie wojny polsko-niemieckiej 1939 r., kampanii norweskiej i Powstania Warszawskiego. Autor opisu...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Lata chmurne - lata dumne
Lata chmurne - lata dumne
Felicjan Majorkiewicz

8 (2 ocen i 1 opinii)
Lata chmurne - lata dumne
Treścią książki są przeżycia i obserwacje Autora, pułkownika dyplomowanego Wojska Polskiego, cichociemnego i oficera Komendy Głównej Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego na długim szlaku je...
czytelników: 4 | opinie: 1 | ocena: 8 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
2
3
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd