Kościoły polityka historia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Semper
historia
arven1989

Czy słusznie Kościół rzymskokatolicki określany jest mianem `polskiego Kościoła`? Polska kultura kształtowała się wszakże przez setki lat poprzez konfrontację z prawosławiem, protestantyzmem, judaizmem oraz innymi wyznaniami, a także z ideologiami i światopoglądami o charakterze świeckim czy wręcz wrogim religii, i to niekoniecznie tylko z komunizmem. Co jednak stanowiło i stanowi legitymację istnienia mniejszości wyznaniowych w Polsce, jak kształtowała się tożsamość niekatolickich obywateli w XX i XXI stuleciu? Teksty badaczy różnych dziedzin humanistycznych, przynoszą próbę spojrzenia na przeszłość i aktualne problemy polskich mniejszości religijnych, a jednocześnie stawiają pytanie, czy możliwy jest inkluzyjny model polskości, uznający wprawdzie dominującą rolę katolicyzmu w budowaniu wspólnoty narodowej, ale respektujący także prawo innych społeczności do funkcjonowania nie tylko w państwie, ale i w społeczeństwie.

źródło opisu: http://bonito.pl/k-359262-koscioly-polityka-historia

źródło okładki: http://semper.istore.pl/pl/koscioly-polityka-historia.html