10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Najblizej ziemi
darek_lask

Mateusz Doliniak chodzi już do szkoły. Jego życie pełne jest wrażeń, emocji i przemyśleń związanych z tym, co poznaje. We wsi pojawia się rower,radio,gramofon, dzieci mają okazję zobaczyć film. Upływający czas mierzy się porami roku i polowymi pracami, które trzeba wykonać wysiłkiem wszystkich członków rodziny. Starsi bracia planuje swoją przyszłość w mieście, siostra szykuje się do...

Mateusz Doliniak chodzi już do szkoły.
Starsi bracia planuje swoją przyszłość w mieście, siostra szykuje się do zamążpójścia. Echa ze świata docierają do wioski nad Skawą za pośrednictwem kupowanych przez bogatszych gospodarzy gazet, opowiadań tych, co wracają z wojska i wędrowców - jak robotnik z Żyrardowa. Jeszcze inny świat to dwór z jego mieszkańcami i gośćmi, nielubiany, obcy, często niezrozumiały i dający wyraz swojej pogardzie i wyższości poprzez traktowanie "z pańska", czyli protekcjonalnie, bez szacunku.
Każdy dzień przynosi nowe troski i radości. Każdy dzień jest również przepełniony zabawami nie zawsze bezpiecznymi, ale jakże emocjonującymi. A już to, co się działo podczas manewrów wojskowych to zgroza!
Matka planuje przyszłość Mateusza - podobnie jak brat Franek, ma pójść do gimnazjum. Szykuje się następna wielka zmiana.....

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

darek_lask | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Dalsze, niemniej ciekawe losy Mateusza. Czasem to aż ręce opadają, płakać się chce albo śmiać - nie wiadomo. Ale to zaleta książki, bo nie pozwala obojętnie przejść obok problemów i radości wszystkich bohaterów.

Na półkach