Cymbeline
9788328207547
Szekspir, Brytania, Rzym
Jacek

W czasach starożytnych stary król Brytanii Cymbelin daje się wodzić za nos drugiej żonie, która planuje osadzić na tronie syna Klotena kosztem córki Cymbelina z pierwszego małżeństwa, Imogeny. Ta z kolei zostaje sama po wygnaniu (też dzieło Królowej) męża Leonatusa. W dodatku dla swoich planów Królowa skłania Cymbelina do rozpoczęcia wojny z Cezarem. A to jeszcze nie wszystkie wątki tego bardzo długiego dramatu.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jacek | 2017-03-29
Na półkach: Przeczytane, Mam, Klasyka
Przeczytana: 29 marca 2017

Mam niemały problem z tym utworem Szekspira. I nie dlatego, że długi (rzeczywiście, jeden z najdłuższych), ani z powodu tytułu. Najtrudniej jest mi zakwalifikować to dzieło do jakiejś kategorii. Wiadomo, Szekspir to tragedie, komedie, kroniki historyczne. A tu co? Owszem, historia jest, bo i tytułowy król istniał naprawdę, i toczyły się walki o Brytanię z imperium rzymskim, ale w gruncie rzeczy to tylko sztafaż historyczny, bo cała opowieść (a raczej wiele opowieści) to dzieło wyobraźni autora. To może tragedia? Na pewno nie, bo wszystko kończy się dobrze (to raczej nie spoiler z mojej strony...), a ofiar nie za wiele - pomijając skutki wojny - tylko dwie. Komedia? W przeciwieństwie do wielu innych dramatów tu Szekspir nie dodał typowo komicznych postaci, nie ma też dowcipnych dialogów, nie ma perlistego śmiechu.
Nie potrafię więc umieścić utworu na konkretnej półce. Gdzieś przeczytałem, że to komedia, bo się dobrze kończy. Niech będzie, nie jestem przekonany.
Kolejny problem to...

| 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Od dzisiaj moja ulubiona sztuka Shakespeare'a :)

Agnieszka | 2010-07-08
Przeczytana: 27 sierpnia 2010