Cymbelin

William Shakespeare Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: William Szekspir utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Cymbeline
Leon Ulrich
Hachette Polska
Szekspir Brytania Rzym
Cymbeline
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2016-01-01
9788328207547
Leon Ulrich
Kolekcja Hachette: William Szekspir
Szekspir Brytania Rzym

Jak na komedię to sporo tu przykrych wątków. Utwór ten zawiera sporo często wykorzystywanych przez Szekspira motywów (zaginieni ludzie, ujawniający się po czasie, kobiety przebierające za mężczyzn, zdrada,intryga, plany morderstw,itp.) I po raz kolejny miałem wrażenie, że czytałem jakąś skomplikowaną baśń braci Grimm, ale zaznaczam, czytało mi się dobrze. Bardzo fajna...

Zagmatwana i trudna do skategoryzowania. Taka trochę tragedia omyłek, którą jednak deus ex machina [albo raczej deus na orle :D] wybawia przed nieuniknionym tragicznym końcem ;) Ale cieszę się, że tak się stało, bo żal szczerze byłoby postaci.

Choć to przekład Słomczyńskiego [no, niestety Barańczak nie przetłumaczył całego Shakespeare'a], to czytało mi się to dobrze. "Cymbelin" jest średnio znaną sztuką w Polsce, a szkoda - bo jako taka łączy najlepsze elementy z różnych gatunków. To tragikomedia z elementami magii i sielanki. Brzmi dziwnie? Najważniejsze, że efekt jest świetny.

Mam niemały problem z tym utworem Szekspira. I nie dlatego, że długi (rzeczywiście, jeden z najdłuższych), ani z powodu tytułu. Najtrudniej jest mi zakwalifikować to dzieło do jakiejś kategorii. Wiadomo, Szekspir to tragedie, komedie, kroniki historyczne. A tu co? Owszem, historia jest, bo i tytułowy król istniał naprawdę, i toczyły się walki o Brytanię z imperium rzymskim,...

Od dzisiaj moja ulubiona sztuka Shakespeare'a :)

Świetna;)

• Dramaty