Guest of honour
klasyka
Dama

Diana Raymond w swej najnowszej powieści (1960 r.) opisuje z finezyjną ironią, lecz nie bez cienia sympatii i zrozumienia ambicje i zawody życiowe środowiska pisarzy, wydawców i recenzentów. Ukazuje ona źródła sukcesu autora lichego, który umie schlebiać gustom mało wyrobionych czytelników, a jednocześnie uświadamia sobie własny brak talentu i zazdrości zdolniejszym, ale nie tak skutecznie...

Ukazuje ona źródła sukcesu autora lichego, który umie schlebiać gustom mało wyrobionych czytelników, a jednocześnie uświadamia sobie własny brak talentu i zazdrości zdolniejszym, ale nie tak skutecznie reklamującym się kolegom.
Pisarka ujawnia też mechanizm "rodzenia się" bestsellerów i przyznawania nagród literackich, pobudki kierujące recenzentami, stronniczość krytyki i zawiści zawodowe rządzące światkiem literatów na pozór sobie przyjaznych.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1963

źródło okładki: http://literacki24.pl