Tajemne obrzędy. Małżeński i pozamałżeński pamiętnik Mormonki

Secret Ceremonies. A Mormon Woman's Intimate Diary of Marriage and Beyond
8386032073
religioznawstwo, mormoni
dariusz76

Liryczne i często niespodziewanie zabawne „Tajemne obrzędy” są brutalnie szczerym wewnętrznym spojrzeniem na współczesną społeczność Mormonów. Opisują misteria, rytuały, piękno i reżim teologii oraz tradycje jednego z najprędzej we współczesnym świecie rozwijającego się kościoła chrześcijańskiego. Jest to opowieść o walce pomiędzy religijnymi wymogami wiary a zachowaniem pełni osobowości człowieka.

Jedną z kluczowych doktryn, które odróżniają Mormonizm od innych religii, jest wiara w to, że jedynie pary małżeńskie mogą osiągnąć najwyższe poziomy niebios. Dla tych małżeństw niebo jest wiecznym kołem tworzenia „duchowych dzieci”, których przeznaczeniem jest zaludnienie innych planet. Oczywiście w życiu pośmiertnym Mormonów nie ma miejsca dla osób samotnych, co wyjaśnia dlaczego Kościół Świętych dni ostatnich kładzie tak duży nacisk na instytucję małżeństwa i rodziny. Ale czego może oczekiwać mormońska kobieta, kiedy rozpadnie się jej małżeństwo?
Ex-Mormonka Deborah Laake, autorka autobiografii „Tajemne obrzędy” dostarcza odpowiedzi swoim czytelnikom. Jej książka znalazła się na 4 miejscu listy bestsellerów „The New York Times’a”.
Laake dorastała jako Mormonka i we wczesnych latach uczęszczała do Birmingham Young University, gdzie jeszcze przed ukończeniem uczelni wyszła za mąż za człowieka, którego -jak twierdzi - nigdy nie kochała. To, co wyróżnia tę książkę od innych traktujących o Mormonach to jej szczegółowy i ironiczny w wymowie opis strzeżonych przez kościół tajnych rytuałów (stąd tytuł), które „pieczętują” małżeństwa na wieczność po wszystkie czasy.

NEWSWEEK, Kenneth L. Woodward & Jeanne Gordon

źródło opisu: Total Trade & Publishers, 1994