Real Madryt. Strategia sukcesu

5 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The Real Madrid Way
sport
LubimyCzytać

"Kompletne i dogłębne studium działania słynnego klubu. Otwierająca oczy analiza, napisana z kliniczną precyzją i wyczuciem." - Sir Alex Ferguson, manager Manchester United 1986-2013 "Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do zakulisowych tajemnic powstało najpełniejsze studium sportowego klubu, jakie kiedykolwiek napisano. Prezentuje zarówno sportowe, jak i pozaboiskowe dokonania, które...

- Sir Alex Ferguson, manager Manchester United 1986-2013

"Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do zakulisowych tajemnic powstało najpełniejsze studium sportowego klubu, jakie kiedykolwiek napisano. Prezentuje zarówno sportowe, jak i pozaboiskowe dokonania, które pozwalają wysnuć fascynujące wnioski."
- David Stern, były komisarz NBA

Założony w 1902 roku Real Madryt jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim na świecie. Królewscy zdobyli najwięcej trofeów w historii, w tym 11 Pucharów Europy. Jednakże te triumfy nie są tylko zasługą zawodników i trenerów. Niemal niezauważalnie zarząd, złożony głównie z outsiderów, wyprowadził Real Madryt ze skraju bankructwa na pozycję jednego z najwyżej wycenianych klubów sportowych świata (według „Forbesa” – 3,65 mld dolarów w 2016 roku).

Jak osiągnięto tak nadzwyczajny sukces? Steven G. Mandis miał bezprecedensowy dostęp do wszelkich pracowników klubu – od prezesa, przez obecnych i byłych piłkarzy oraz trenerów, po osoby zajmujące się stadionem, szkółką piłkarską i infrastrukturą treningową – a także do pełnych danych finansowych i statystycznych. Dzięki temu może przekonująco dowieść, że cała strategia Realu Madryt, na boisku i poza nim, od doboru zawodników do zarządzania finansami, opiera się na kulturze organizacyjnej i systemie wartości pochodzącym od członków społeczności klubowej.

Książka Mandisa nie tylko pozwala zajrzeć za kulisy działalności znakomitego klubu, ale i precyzyjnie ukazuje niedościgły model biznesowy.

"Ta praca stanie się jedną z najważniejszych książek o sporcie, jakie kiedykolwiek napisano. Bez względu na to, czy jesteś wielbicielem piłki nożnej lub kibicem Realu Madryt, po przeczytaniu tej książki będziesz inaczej patrzył na sport i biznes.
-Billy Beane, autor książki "Moneyball. Nieczysta gra"

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Kubolski | 2017-03-31
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Rozczarowanie. Popis pustosłowia i korpo-gadki rozwleczonej na ponad czterysta stron. Słowa takie jak "wartości", "kultura organizacyjna", "oczekiwania społeczności klubowej" są nadużywane niemal do porzygu. Autor na wstępie przechwala się, że zajrzał za kulisy klubu i uzyskał dostęp do nieprzebranej ilości danych. Co z tego, skoro całość ma jednak charakter mocno ogólnikowy, polega na oklepanych frazesach i w trakcie lektury ma się wrażenie, że w kolejnych rozdziałach czyta się coś, o czym była już mowa wcześniej. Żadnych sekretów "strategii sukcesu" tutaj nie uświadczymy, za to znajdziemy multum statystyk, które na dłużej zainteresują chyba tylko sportowych nerdów. Autor książki jest Amerykaninem i w wielu momentach ta amerykańska obsesja na punkcie statystyk i analityki jest mocno widoczna (choć muszę przyznać, że niektóre analizy wypadają ciekawie). Do tego dużo jest tu wtrąceń dotyczących sportów amerykańskich - futbolu, bejsbolu czy koszykówki. Porównywanie piłki nożnej do...

FCBTVpl | 2017-04-03

Real Madryt. Strategia sukcesu

Ostatnią książką jaką przyszło mi przeczytać jest "Real Madryt. Strategia sukcesu", wydana przez Stevena G. Mantisa w połowie marca 2017 roku.

Trzeba zacząć od tego, że autor nie napisałby tak szczegółowej książki gdyby nie znajomości i otwarty dostęp do wszystkich pracowników klubu i niemal wszystkich miejsc. Niemniej jednak mimo iż klub był zaangażowany w tworzenie książki, nie autoryzował jej.

Książka zaczyna się wstępem do polskiego wydania autorstwa jednego z redaktorów polskiego serwisu o Realu Madryt, słowem wstępnym autora o książce, w którym podany jest nawet e-mail do podzielenia się opinią o publikacji oraz wprowadzeniem mówiącym o zdobyciu La Decimy, czyli dziesiątej Ligi Mistrzów.

Publikacja podzielona jest na cztery części. Pierwsza odpowiada na pytanie "Jak Real stał się najlepszym klubem świata?", druga opisuje erę Galacticos 1.2 (nazwana tak przez autora), która obejmuje lata 1955 - 1960), trzecia część obejmuje lata 2000-2006,...

Nirott | 2017-04-10
Lisia | 2017-04-24