Real Madryt. Strategia sukcesu

6 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
The Real Madrid Way
sport
LubimyCzytać

"Kompletne i dogłębne studium działania słynnego klubu. Otwierająca oczy analiza, napisana z kliniczną precyzją i wyczuciem." - Sir Alex Ferguson, manager Manchester United 1986-2013 "Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do zakulisowych tajemnic powstało najpełniejsze studium sportowego klubu, jakie kiedykolwiek napisano. Prezentuje zarówno sportowe, jak i pozaboiskowe dokonania, które...

- Sir Alex Ferguson, manager Manchester United 1986-2013

"Dzięki bezprecedensowemu dostępowi do zakulisowych tajemnic powstało najpełniejsze studium sportowego klubu, jakie kiedykolwiek napisano. Prezentuje zarówno sportowe, jak i pozaboiskowe dokonania, które pozwalają wysnuć fascynujące wnioski."
- David Stern, były komisarz NBA

Założony w 1902 roku Real Madryt jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim na świecie. Królewscy zdobyli najwięcej trofeów w historii, w tym 11 Pucharów Europy. Jednakże te triumfy nie są tylko zasługą zawodników i trenerów. Niemal niezauważalnie zarząd, złożony głównie z outsiderów, wyprowadził Real Madryt ze skraju bankructwa na pozycję jednego z najwyżej wycenianych klubów sportowych świata (według „Forbesa” – 3,65 mld dolarów w 2016 roku).

Jak osiągnięto tak nadzwyczajny sukces? Steven G. Mandis miał bezprecedensowy dostęp do wszelkich pracowników klubu – od prezesa, przez obecnych i byłych piłkarzy oraz trenerów, po osoby zajmujące się stadionem, szkółką piłkarską i infrastrukturą treningową – a także do pełnych danych finansowych i statystycznych. Dzięki temu może przekonująco dowieść, że cała strategia Realu Madryt, na boisku i poza nim, od doboru zawodników do zarządzania finansami, opiera się na kulturze organizacyjnej i systemie wartości pochodzącym od członków społeczności klubowej.

Książka Mandisa nie tylko pozwala zajrzeć za kulisy działalności znakomitego klubu, ale i precyzyjnie ukazuje niedościgły model biznesowy.

"Ta praca stanie się jedną z najważniejszych książek o sporcie, jakie kiedykolwiek napisano. Bez względu na to, czy jesteś wielbicielem piłki nożnej lub kibicem Realu Madryt, po przeczytaniu tej książki będziesz inaczej patrzył na sport i biznes.
-Billy Beane, autor książki "Moneyball. Nieczysta gra"

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1979

¡Hala Madrid!

Jeśli chodzi o książki dotyczące piłkarzy, trenerów czy klubów piłkarskich, to zawsze na ich widok w księgarniach miałam mieszane uczucia. Takie pozycje kojarzyły mi się z laurkami, w których przedstawia się główną postać zawsze od najlepszej strony, dodatkowo dołączając mnóstwo zdjęć, aby fani mogli nacieszyć się wizerunkiem idola. Kiedy dowiedziałam się, że ma ukazać się książka o Realu Madryt, to od razu pomyślałam o peanach pisanych na cześć BBC, czyli Bale'a, Benzemy i Cristiano. Jednak Steven G. Mandis, autor „Real Madryt. Strategia sukcesu” postanowił spojrzeć na jedną z najpopularniejszych drużyn piłkarskich na świecie z zupełnie innej strony.

Niesamowite jest to, że sam Carlos Martinez de Albornoz, dyrektor Realu Madryt, pozwolił Mandisowi na wgląd do danych oraz rozmowy z pracownikami klubu, aby ten mógł jak najlepiej opisać wszystko w książce. Dzięki temu powstała pozycja, która zawiera w sobie nie tylko historię powstania Galácticos, krótkie opisy najważniejszych piłkarzy w latach 1902-2014 czy pochwały (a jakże!) odnośnie licznych sukcesów na boisku i wśród fanów piłki nożnej. Dodatkowo znajdziemy też mnóstwo zdjęć – tych archiwalnych i najnowszych, w tym ze zdobytym pucharem Ligii Mistrzów w maju 2016 roku – oraz wykresów, przedstawiających m.in. porównanie piłki nożnej z innymi dyscyplinami sportu jak koszykówka czy baseball.

„Real Madryt. Strategia sukcesu” to przede wszystkim książka o charakterze socjologicznym. Według obserwacji Stevena G. Mandisa najważniejszym elementem klubu są... ludzie. Nieważne, czy to piłkarze, trenerzy, prezesi, pracownicy administracyjni, socios czy fani, zwani także madridistas, wszyscy traktowani są z szacunkiem i powagą. Wszyscy też mają wpływ na to, co dzieje się w Realu Madryt, i nikt nie jest traktowany lepiej czy gorzej w porównaniu z innymi. Takie postępowanie budzi skojarzenia z korporacją i jej zasadami w stylu „wszyscy są równi” i „najważniejszym celem jest dbanie o reputację firmy”, jednak coś jest na rzeczy – w końcu wielu piłkarzy marzy o tym, aby grać w barwach Realu, i to nie tylko z powodu finansowych...

Inną przyczyną sukcesu klubu jest analityczne podejście do piłki nożnej, w którym Galácticos byli pionierami w swoim czasie. Analiza, zbieranie danych, obserwacja... Czy gdzieś tego nie było? Jeżeli macie na myśli film „Moneyball”, to są to dobre skojarzenia. Jak widać, tego rodzaju taktyki sprawdzają się nie tylko przy upadających drużynach, nieprawdaż?

Bardzo podobało mi się podejście Steve'a G. Mandisa do tematu – rozkładanie na czynniki pierwsze, dokładne sprawdzanie materiału oraz wyciąganie odpowiednich wniosków. Z tej naukowej metodologii wyszła pozycja o równie badawczym charakterze, zupełnie odmienna od innych tytułów dotyczących piłki nożnej na rynku wydawniczym. Mogłabym zaryzykować stwierdzenie, że jest bardziej obiektywna niż osobista (autor przyznaje, że lubi Real Madryt), i właśnie to jest dla mnie ogromny plus.

„Real Madryt. Strategia sukcesu” to książka, jaką poleciłabym na pewno fanom Galácticos, którzy chcą utrwalić swoją wiedzę oraz dowiedzieć się czegoś o wynikach statystyk i analiz, jakie zrobił Steve G. Mandis na potrzeby tej pozycji. Oni będą najbardziej zachwyceni treścią – w końcu chodzi tu o ulubioną drużynę piłkarską.

Anna Wolak

Kubolski | 2017-03-31
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Rozczarowanie. Popis pustosłowia i korpo-gadki rozwleczonej na ponad czterysta stron. Słowa takie jak "wartości", "kultura organizacyjna", "oczekiwania społeczności klubowej" są nadużywane niemal do porzygu. Autor na wstępie przechwala się, że zajrzał za kulisy klubu i uzyskał dostęp do nieprzebranej ilości danych. Co z tego, skoro całość ma jednak charakter mocno ogólnikowy, polega na oklepanych frazesach i w trakcie lektury ma się wrażenie, że w kolejnych rozdziałach czyta się coś, o czym była już mowa wcześniej. Żadnych sekretów "strategii sukcesu" tutaj nie uświadczymy, za to znajdziemy multum statystyk, które na dłużej zainteresują chyba tylko sportowych nerdów. Autor książki jest Amerykaninem i w wielu momentach ta amerykańska obsesja na punkcie statystyk i analityki jest mocno widoczna (choć muszę przyznać, że niektóre analizy wypadają ciekawie). Do tego dużo jest tu wtrąceń dotyczących sportów amerykańskich - futbolu, bejsbolu czy koszykówki. Porównywanie piłki nożnej do...

FCBTVpl | 2017-04-03

Real Madryt. Strategia sukcesu

Ostatnią książką jaką przyszło mi przeczytać jest "Real Madryt. Strategia sukcesu", wydana przez Stevena G. Mantisa w połowie marca 2017 roku.

Trzeba zacząć od tego, że autor nie napisałby tak szczegółowej książki gdyby nie znajomości i otwarty dostęp do wszystkich pracowników klubu i niemal wszystkich miejsc. Niemniej jednak mimo iż klub był zaangażowany w tworzenie książki, nie autoryzował jej.

Książka zaczyna się wstępem do polskiego wydania autorstwa jednego z redaktorów polskiego serwisu o Realu Madryt, słowem wstępnym autora o książce, w którym podany jest nawet e-mail do podzielenia się opinią o publikacji oraz wprowadzeniem mówiącym o zdobyciu La Decimy, czyli dziesiątej Ligi Mistrzów.

Publikacja podzielona jest na cztery części. Pierwsza odpowiada na pytanie "Jak Real stał się najlepszym klubem świata?", druga opisuje erę Galacticos 1.2 (nazwana tak przez autora), która obejmuje lata 1955 - 1960), trzecia część obejmuje lata 2000-2006,...

Yoss | 2017-05-06
Przeczytana: 06 maja 2017

Na wstępie muszę wyznać, że nie jestem fanem piłki nożnej, a Realu Madryt w ogóle. Oglądam mecze reprezentacji, kojarzę największe kluby i gwiazdy, ale to wszystko. Nawet Liga Mistrzów nie jest w stanie mnie porwać – no dobra, może jestem w stanie skusić się na poświęcenie uwagi spotkaniom rangi półfinałów czy finału.

Wydawać by się więc mogło, że sięgając po książkę „Real Madryt. Strategia sukcesu” wykazuję się skrajnym masochizmem. Też spodziewałem się ciężkiej przeprawy, jednak muszę stwierdzić, że czas poświęcony tej lekturze w żaden sposób nie może być uznany za stracony.

Steven G. Mandis, pracujący w sektorze finansowym, postanowił rozłożyć na czynniki pierwsze źródła sukcesu w sporcie. A czy jest na świecie lepszy przykład niż wspomniany Real Madryt? Zapewne jedynie Amerykanie mieliby wątpliwości, jednak książka już na pierwszych stronach dość brutalnie sprowadza na ziemię osoby pragnące wskazać inny klub, z jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. Fakty (finansowe,...

nielubieczosnku | 2017-06-16
Przemysław Śmit | 2017-06-10