Wiele światów Albiego Brighta

2017-03-15
2017-03-15
Karol Sijka

Droga do akceptacji

Autor podjął się bardzo trudnego zadania - w książce dla dzieci przedstawić rzeczywiste teorie naukowe oraz podjąć temat straty matki - i poradził sobie z nim znakomicie. Pomimo tego, że książka jest krótka, temat, wydaje mi się, został wyczerpany. Jednak nie ma tu też żadnego zbędnego słowa, nie ma żadnej podniosłości, wręcz przeciwnie - sporo ty humoru.

Całość mojej opinii na blogu :

Serdecznie zapraszam

Całość mojej...

Co się stanie jeśli zmiksujecie trylogię "Firebird" i "Do zobaczenia w kosmosie" i dołożycie szczyptę brytyjskiego poczucia humoru? Wtedy uzyskacie "Wiele światów Albiego Brighta". Zapamiętajcie jeszcze, że bohater ma zaledwie 10 lat, a powieść, którą uzyskacie ma niecałe 200 stron, ilustracje i jest to science fiction dla najmłodszych. Rewelacyjna rozrywka na kilka godzin gotowa, delektujcie się lekturą! Mama Albiego zmarła na raka. Chłopiec szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania, udaje się do taty - naukowca i gwiazdy telewizji - który opowiada mu o Teorii Wielu Światów. Dziesięciolatek rusza w między wymiarową podróż w poszukiwaniu mamy.

Ciąga dalszy: morderczynimarzen.blogspot.com/2018/08/wiele-swiatow-albiego-brighta.html

Słyszeliście o teorii światów równoległych?

Gdzieś obok nas są światy równoległe do naszego i prawie identyczne z naszym,
różnią je drobne szczegóły lub wielkie rzeczy. A konsekwencje tych różnic to temat-rzeka ;-)

W jednym świecie masz brata, w drugim siostrę, a w trzecim jesteś jedynakiem.

W jednym świecie po wyjściu z domu skręcasz w prawo i wtedy...
W drugim świecie po wyjściu z domu skręcasz w lewo, a wtedy...
W trzecim świecie nie wychodzisz z domu ;-p
Trochę to przypomina alternatywne wydarzenia z książki dla dzieci, którą już opisywałam:
"Co za szczęście! Co za pech! Opowieść o tym, co się nie wydarzyło".

Dla dorosłych powstał kiedyś świetny film "Przypadkowa dziewczyna"*.
W jednym świecie dziewczyna zdążyła na pociąg metra, w innym świecie nie zdążyła.
Co wynikło z jednego, co z drugiego?

Albie Bright w światach równoległych próbuje odnaleźć mamę, która w jego świecie zmarła.
Wymyśla Teorię Kwantowo-Bananową, a z maminego prototypowego komputera kwantowego,
licznika Geigera, tekturowego pudła i banana buduje coś w rodzaju portalu do innych światów.

"Wiele światów Albiego Brighta" to książka, która próbuje odpowiedzieć
na kilka ważnych pytań. Pytań związanych z życiem i śmiercią, a także z fizyką kwantową** ;-)
Pamiętacie ze szkoły, co to jest licznik Geigera? Jeśli nie, książka to przypomni ;-)
Nie znacie fizyki kwantowej i nie wiecie, po co w tym wszystkim banan? Książka to wyjaśni** ;-)
Przypomni / wyjaśni też co to jest instytut CERN i czym jest Wielki Zderzacz Hadronów.
Opowie też o kocie Schrödingera (który jest jednocześnie żywy i martwy).
Nie, nie ma obaw, nie jest to za trudne, autor Christopher Edge dobrał odpowiednie słowa :-)
Zacznijcie czytać - wszystko się wyjaśni** i szybko zaczniecie kibicować Albiemu.
Razem z nim będziecie przeżywać rozczarowania i radości.

Tak, bohater znajduje inne światy, udaje mu się do nich przedostać,
ale o tym, czy w którymś z nich odnajdzie swoją mamę musicie przekonać się sami.
Zdradzę tylko, że prawie w każdym z odwiedzonych światów spotyka inną wersję... samego siebie.

Christopher Edge porusza trudne tematy.
Życie, śmierć, obecność, samotność, żałoba, tęsknota.
Oprócz tego codzienne życie.
Fizyka jest tu tylko narzędziem, środkiem, drogą do odpowiedzi.
Czy Albie je znajdzie?
Zacznijcie czytać - akcja szybko porwie Was ku innym światom ;-)

Bardzo gorąco polecam!

Słyszeliście o teorii światów równoległych?

Gdzieś obok nas są światy równoległe do naszego i prawie identyczne z naszym,

W jednym świecie masz brata, w drugim siostrę, a w trzecim jesteś jedynakiem.

W jednym świecie po wyjściu z domu skręcasz w prawo i wtedy...
W drugim świecie...

Na półkach: , , , , , , , ,

Sięgając po tę książkę myślałam, że będzie to lekka si-fi, ale nie. Jest to książka o głębszym przesłaniu. Powiedziałabym nawet, że Christopher Edge zastanawia się w niej nad sensem życia.
Albie Bright po śmierci mamy zostaje z zapracowanym ojcem i kochającym dziadkiem. Jednak chłopiec wierzy, że za pomocą fizyki kwantowej odnajdzie mamę. Czy tak się stanie? Przeczytajcie sami!

Nie spodziewałam się wiele po książce dla dzieci, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Naprawdę interesująca opowieść.

Albert Bright, w skrócie Albie, jest synem naukowców i swoje imię zawdzięcza ich miłości do nauki, ku pamięci Alberta Einsteina. Albie chodzi do szóstej klasy, a jego ukochana mama właśnie zmarła na raka. Nie ma oparcia w ojcu, który rzuca się w wir pracy i nie ma dla niego wiele czasu, ale nie przeżywa straty jakoś specjalnie, ponieważ tata powiedział mu, że istnieją wszechświaty równoległe, w których jego mama na pewno żyje. Albie w to wierzy i wprowadza w życie swoją Teorię Kwantowo-Bananową, konstruując urządzenie do poruszania się pomiędzy wymiarami. Co z tego wyniknie? Czy znajdzie to, czego szuka?

Interesujące połączenie opowieści o stracie bliskiej osoby, próbach pogodzenia się z bólem, oraz sci-fi dla najmłodszych. Można dowiedzieć się trochę o powstaniu wszechświata, o Wielkim Zderzaczu Hadronów, fizyce kwantowej i innych rzeczach, wśród których obraca się młody Albie. Jego maszyna jest przezabawna, a samej opowieści nie brakuje też humoru. Nie jest łzawa i ckliwa, dopiero pod koniec, kiedy bohater wyciąga wnioski ze swojej podróży. A co spotkało Albiego w równoległych światach? Tego musicie dowiedzieć się sami.

Podobała mi się ta opowieść. Będę oczekiwać drugiej książki autora, która ma ukazać się w październiku.

Tematyka ważna (śmierć rodzica i próba pogodzenia się z tym faktem),ale z jakiego powodu kompletnie mnie nie wciągnęła...

Przyjemna, niemęcząca, ciekawa.

Przyjemna, niemęcząca, ciekawa.

Nie spodziewałam się przeczytać w książce dla dzieci o fizyce kwantowej. Za to duże 7. Podejście do tematu odejścia mamy bohatera też bardzo fajne

Książka skłania do refleksji - polecam również osobom dorosłym :)

Książka skłania do refleksji - polecam również osobom dorosłym :)

Fajna książka. Szybko się czyta.

Fajna książka. Szybko się czyta.

• Młodzieżówki

Christopher Edge Wiele światów Albiego Brighta Zobacz więcej