Rok Szczura

Wydawnictwo: Dwie Siostry
The Year of the Rat
Katarzyna Rosłan
Róża_Bzowa

Świat może runąć w każdej chwili. Ale kto myśli o tym w wieku piętnastu lat? Przejmująca powieść dla młodzieży. Zawsze myślałam, że człowiek wyczuwa, gdy ma się zdarzyć coś strasznego. Tak jak latem, gdy zbiera się na burzę, a powietrze robi się ciężkie i parne. Wtedy od razu wiadomo, że lepiej się gdzieś schować i przeczekać. A tu okazuje się, że wcale nie. W tle nie rozbrzmiewa złowieszcza...

A tu okazuje się, że wcale nie. W tle nie rozbrzmiewa złowieszcza muzyka, jak na filmach. Nie pojawiają się żadne znaki ostrzegawcze. Nawet czarny kot nie przebiega przez drogę. „Stój – mówiła mama. – Poczekaj, aż ktoś inny przejdzie pierwszy”.

Pearl ma piętnaście lat i jej świat właśnie się zawalił. Urodziła jej się siostra – a mama umarła.

Siostra wygląda jak mały szczur. Różowa, piszcząca, pomarszczona. Jak pokochać takie coś?

A mama? Szybko się okazuje, że wprawdzie umarła, ale wcale nie odeszła. Pojawia się już na swoim pogrzebie…

"Rok Szczura" to pełna gorzkiego humoru i przejmującej szczerości powieść o radzeniu sobie ze stratą i smutkiem – a także o dojrzewaniu do wrażliwości na uczucia innych.

źródło opisu: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-rok_szczura.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/prod-rok_szczura.html

nellanna | 2017-05-30

Adresowana raczej do nastolatek. Taka uwspółcześniona Siesicka, dla dzisiejszego młodego pokolenia.

Superchrupka | 2017-02-18

Bardzo dobra powieść dla nastolatek. Lekko, "dziewczyńsko" napisana, ale nielekka tematycznie (śmierć, żałoba, skomplikowane relacje rodzinne, depresja poporodowa, bunt, sporo tu tego). Naiwność nastoletniej, dość histerycznej bohaterki mogłaby okazać się nieznośna w lekturze, wyobrażam sobie, gdyby nie doskonałe wyczucie autorki. Ta bowiem trudne, charakterystyczne dla tamtego wieku emocje potrafi ładnie tłumaczyć i nazywać. Książka odważnie wychodzi poza schematy, ale robi to tak płynnie, swobodnie, często z humorem, że można tego nawet nie zauważyć.

Monika | 2017-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Strata bliskiej osoby jest wydarzeniem wystarczająco ciężkim do udźwignięcia dla dorosłego, a co dopiero dla nastolatka, w którym buzują hormony, a najmniejszy problem urasta do sprawy wagi państwowej. Claire Furniss rozprawia się z tym tematem w Roku Szczura, a przyznać trzeba, że robi to z taką wprawą, jakby sama ciągle była nastolatką .

Świat Pearl zawala się w mgnieniu oka. Umiera jej mama, a dziwnym zrządzeniem losu udaje się przeżyć jej nowo narodzonej siostrze, którą dziewczyna poetycko nazywa Szczurem. Świat Pearl traci wszelkie kolory, nie chce jej się żyć, a okazuje się, że mama, mimo śmierci znajduje sposób na kontakt z nią. Nie naciska, nie wypytuje, ale zdaje się wiedzieć o wszystkim i choć Pearl próbuje zataić przed nią najczarniejsze zakamarki swojego umysłu, to nie do końca jej się to udaje.

Claire Furniss stworzyła przejmującą historię o radzeniu sobie ze stratą w wieku nastu lat. W końcu, który piętnastolatek spodziewa się trzęsienia ziemi w postaci śmierci...

bromba | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Absolutnie oryginalna i wciągająca powieść (debiut autorki!). Zabieg wprowadzenia elementu nadnaturalnego wcale nie razi, ale nadaje narracji i przeżyciom bohaterki bardzo subiektywny, a przez to szczery i autentyczny ton. Bohaterowie nie-papierowi, nie czarno-biali, ale jakże ludzcy, wahający się, zmienni... - jak życie
Świetna książka o radzeniu sobie z żałobą, prawdą o idealizowanych dorosłych i z własnym dorastaniem

MoWi | 2016-08-26
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Przygotujcie sobie paczkę chusteczek, jeśli zdecydujecie się na lekturę tej książki. A zdecydować się warto.
Autorka w prosty, ale jakże prawdziwy sposób porusza problem straty bliskiej osoby. W przypadku bohaterki dochodzi jeszcze problem dorastania, zazdrości, poszukiwania własnej tożsamości…

bromba | 2016-09-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016