Droga do akceptacji

Silverq21 Silverq21
30.03.2017
Okładka książki Wiele światów Albiego Brighta Christopher Edge Patronat Logo

Fizyka kwantowa. Musicie przyznać, że nie jest to zbyt zachęcająca baza dla młodszego czytelnika. Szczególnie, gdy opowieść dotyczy chłopca, który nie tak dawno stracił mamę. Nie dajmy się jednak zwieść i przełknijmy pierwszą, gorzką wydawałoby się pigułkę. Może w tym szaleństwie jest metoda? Nie dowiemy się tego, jeżeli nie przyjrzymy się sprawie z bliska.

Albie Bright, bo tak nazywa się główny bohater, postanawia odnaleźć zmarłą mamę. Pamięta z rozmowy z tatą, poważanym naukowcem, że istnieje teoria o światach równoległych, czyli rzeczywistościach, które różnią się w pewnych aspektach od naszej. Reasumując, Albie wierzy, że w jednej z nich mama żyje, a fizyka kwantowa, tak przerażająca na początku recenzji, okazuje się wyznaczać kierunek tej straceńczej misji.

Gdybym miał w skrócie określić czym książka Christophera Edge’a jest, powiedziałbym, że to połączenie „Efektu motyla” z „Powrotem do przyszłości”. Z jednej strony mamy tu do czynienia z szaloną przygodą, w której nauka i bogata wyobraźnia idą ze sobą w parze. Z drugiej widzimy jak na dłoni, że wszystkie wybory mają swoje konsekwencje, a rozłam między oczekiwaniami a stanem faktycznym może być wielce zadziwiający.

To wydawałoby się dość karkołomna mieszanka sprawdza się wprost wspaniale. Autor potrafi prostym językiem przekazać wiele naukowych terminów, które zamiast być wpychanymi na siłę wiadomościami, stają się zbiorem fascynujących faktów. Wiedza pozbawiona jest tu ciężarów szkolnej ławki, za to skwapliwie i z lekkością melduje się w głowie.

Podobnie rzecz ma się, gdy Edge dotyka trudnego tematu utraty bliskiej osoby. Nie próbuje rozwiązać problemu za jednym zamachem. Stopniowo oswaja chłopca, a co za tym idzie czytelnika ze stratą. Pokazuje wiele oblicz żałoby, z jaką boryka się Albie. Znakomicie nakreśla to, że na wszystko musi przyjść czas. Każdy odczuwa i okazuje ból w inny sposób, co nie zawsze jest łatwe do zrozumienia i zaakceptowania.

„Wiele światów Albiego Brighta” to pod wieloma względami niezwykła pozycja. Pod niewielką objętością skrywa wielką przygodę, która nie tylko bawi, ale też fascynuje nauką i może pełnić terapeutyczną funkcję. Wyczucie, takt, poczucie humoru, te wszystkie przymioty autor ma w ręku i umiejętnie się nimi dzieli. Nie ma znaczenia w jakim wieku ta pozycja trafi w wasze ręce. Młodszy czy starszy, każdy może wyciągnąć z niej wiele korzyści, łącząc przystępną formę z pożytecznym przesłaniem.

Patryk Rzemyszkiewicz