Sześć grobów do Monachium

Wydawnictwo: Albatros
Six graves to Munich
Krzysiek

Inne wydania

Powieść autora niezapomnianego „Ojca chrzestnego”, książki należącej do kanonu gatunku i uznawanej za najlepszy literacki portret sycylijskiej mafii. Ostatnie dni II wojny światowej. Młody amerykański żołnierz trafia w ręce nazistów. W monachijskim Pałacu Sprawiedliwości rozpoczyna się i kończy okrutne przesłuchanie. Skatowany, znajdujący się na granicy śmierci, kapitan Mike Rogan zdradza...

Ostatnie dni II wojny światowej. Młody amerykański żołnierz trafia w ręce nazistów. W monachijskim Pałacu Sprawiedliwości rozpoczyna się i kończy okrutne przesłuchanie. Skatowany, znajdujący się na granicy śmierci, kapitan Mike Rogan zdradza plany Aliantów. Jeszcze tylko kilka minut bezlitosnych drwin i naziści pozostawią mężczyznę na pewną śmierć. Claus von Osteen precyzyjnie wymierza Lugera i oddaje ostatni strzał. Gniew i nienawiść pozwalają Michaelowi przeżyć. Mężczyzna poprzysięga krwawą zemstę i nie spocznie, póki nie zabije swoich dręczycieli. Mroczny, pełen okrucieństwa i niezwykle plastyczny thriller, który stawia ważkie pytanie: jak daleko można się posunąć, wymierzając sprawiedliwość?

źródło opisu: wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: wydawnictwoalbatros.com

Paco | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane, MARIO PUZO
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Zemsta jest gorzka.
Jeszcze jeden grób. I jeszcze jeden.
Nie pojmuję ilości tych mogił i nigdy tego nie zrozumiem. Będę czytał setną książkę o tej tematyce, zaznajamiał się z tysięczną publikacją, a trwoga i zagubienie, będą się malować na mojej twarzy. II Wojna Światowa - jedna wielka otchłań bestialstwa. Mordować to my, ale nie nas. Myśleli esesmani, gestapowcy i inne mioty szatańskie. Tutaj proza jest warsztatowo na słabym poziomie,  lecz wydźwięk przekazu logiczny. Gdyż 8 maja 1945 roku, wojna, nie dla wszystkich się skończyła. Dla większości Niemców tak. Oni już następnego dnia byli niewiniątkami, gnębionymi przez złych aliantów. To przecież naziści mordowali, nie Niemcy. Jacyś narodowi socjaliści z Marsa. Jednak dla milionów na całym świecie trwała. W ich sercach, w rozpaczy po stracie bliskich. W klatkach filmu, co dzień przewijającego się przed oczami. Z obrazami tak przerażającymi , że ich dalsze życie traciło sens. Budzący się rano z niemym krzykiem na ustach. Dlaczego ?!...

Marcin B | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pozycja ta zainteresowała mnie wpierw tylko z jednego powodu - Mario Puzo.
Książka opowiada o losach amerykańskiego żołnieża, szyfranta, który z racji braku ostrozności trafia w ręce nazistów. Jest torturowany, ginie jego ciężarna żona, a on sam cudem przeżywa niewole (mimo strzału w tył głowy z bliskiej odległości).

Lektura, wzbudziła jednak we mnie mieszane uczucia.

Po pierwsze - jest zbyt krótka. Tę historię można by zdecydowanie rozwinąć, mocniej opisać profile głównych bohaterów, motywy jakimi kierowalli się poszczególni oprawcy. Jedyny punkt widzenia i przemyslenia co do popelnionej zbrodni autor ukazuje nam na bazie postaci Klaus'a von Osteen'a - najgorszego z calej siódemki.

Po drugie - zbytnia łatwość w osiąganiu określonego celu. Zdobycie kobiety zajęło mu mniej niz mi dojazd do pracy. Ona od razu się w nim zakochuje. On walczy z uczuciem lecz przegrywa. Zabicie największego szefa mafii - pestka, gdyż sam sie wystawił. To tylko przykłady. Zabicie najgroźniejszego z...

Ewa | 2014-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2014

„Sześć grobów do Monachium” to mroczny thriller. Bohaterowie – okrutni, bezwzględni oprawcy – wierzyli w swój patriotyzm do tego stopnia, że uczynili z niego przyzwolenie do czynienia okrucieństwa względem drugiego człowieka. Okaleczali, szydzili i mordowali. A przy tym osiągnęli zdolność prowadzenia normalnego życia. Jednak jeden człowiek postanawia wymierzyć im sprawiedliwość. Chęć zemsty Michaela Rogana za uczynione mu krzywdy z rąk oprawców – Mario Puzo przestawia w zwartej, szybkiej akcji. Co sprawia, że nie pozwala czytelnikowi tak łatwo się od niej oderwać.

Piotrek | 2011-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Książka dobra na nudny wieczór. Albo po prostu jeden wieczór. Może i krótka, ale treściwa. Mocna fabuła od początku do końca. Nie rozumiem tylko wydawcy, który sztucznie powiększył książkę poprzez zwiększenie czcionki. Treść jest ważna, a nie objętość książki. No nic, ja polecam książkę innym, fanom Puzo w szczególności.

Heathcliff1984 | 2014-11-05
Przeczytana: listopad 2014

Kilka dni temu przypadkiem wziąłem ją z półki w bibliotece. Zainteresowała mnie okładka ze swastyką bo jakoś mi się ta tematyka z Puzo nie kojarzyła.
Łyknąłem książkę w jeden wieczór i mimo, iż cudem literatury to nie było to czytało się szybko, przyjemnie i z zaciekawieniem.
Ogólnie polecam :)

Krzysztof | 2015-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Sześć grobów do Monachium słusznie zyskało sławy na naszym rynku. Historia nie należy do szczególnie rozbudowanych i śmiało można się z nią uporać w jeden wieczór. Puzo świetnie odmalowuje portret powojennych Niemiec i książce nie można odmówić klimatu, jednak lektura jest za krótka o wiele za krótka. Główny bohater, który w Pałacu Sprawiedliwości przeszedł piekło w krwawy sposób mści się na swych oprawcach i nie poprzestanie, dopóki żyje ostatni z nich. Książka nawet broni się pod względem psychologicznym, rozumiemy motywację głównego bohatera i razem z nim odkrywamy powojenne losy jego oprawców. Wszystko jednak od zabójstwa do zabójstwa, bez ,,epickiego" finału. Tutaj wszystko jest stonowane. Ciekawe, że czytając tą książkę przypomniała mi się Zemsta najlepiej smakuje na zimno Joe Abercrombiego. Teraz wiem od kogo zapożyczył pomysł.

Adrian F | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Dosyć przyjemna książka, przeczytana w jedno popołudnie. Odnoszę wrażenie, że autorowi jakoś tak nie chciało się rozbudowywać niektórych wątków, fabuła jest tak liniowa, że bardziej chyba się nie da. Zakończenie też oczywiście jest znane i oczywiste po kilku pierwszych stronach. Chociaż trzeba przyznać, że niektóre postacie jednak mimo wszystko zaskakują. Książka dobra do poczytania akurat na jesienny wieczór.

FrouFrou | 2013-09-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 25 września 2013

Czytam opinie innych użytkowników portalu i zastanawiam się czy na pewno sięgnęliśmy po tę samą książkę. Rozumiem, że powieść jest nie lada gratką dla każdego "puzofila", lecz według mnie należy czytać ją jako pewne zjawisko wprawiania się Puzo i szlifowania warsztatu. Powieść jest bardzo słaba, ckliwa i sentymentalna, napisana z barokowym przepychem, który z wiekiem u autora nieco przygaśnie, a raczej zostanie przekuty ze słabości w atut. Natomiast tutaj - bohaterowie są płascy, jednoznaczni, a historia banalna i przewidywalna aż do bólu. Puzo próbuje oczywiście stawiać ważkie pytania dotyczące kondycji moralnej człowieka w "innej" rzeczywistości, ale wciąż jest to infantylne. Absolutnie nie nazwałabym tego thrillerem, dla mnie jest to nieudolny thriller, któremu bliżej do romansu.

| 2016-02-17

Mocna książka o tym jak przeżycia wojenne i związana z nimi trauma może zmienić człowieka. Główny bohater, były oficer wywiadu amerykańskiego postanawia zemścić się na 7 nazistowskich oficerach. Za co? Podczas wojny został porwany wraz żoną i przetrzymywany przez wrogie wojsko. Jak to się skończyło? Jego ciężarna żona prawdopodobnie umarła podczas tortur, druga wersja podaje, że zmarła wraz z dzieckiem przy porodzie. Bohater nie miał zamiaru wydać tajemnic wojskowych i pomóc wrogowi złamać szyfr wojsk amerykańskich. Jak się do dla niego skończyło? Dostał kulkę w głowie, a strzał o dziwo go nie zabił, skończyło się na operacji neurochirurgicznej i umieszczeniem metalowej płytki w czaszce. Brzmi makabrycznie, a było jeszcze gorzej.

Po wojnie mężczyźnie trudno jest się odnaleźć w nowych realiach. Warto dodać, że uzyskał doktorat z matematyki na prestiżowej amerykańskiej uczelni i jest wybitnie inteligentny, żeby nie nazwać go geniuszem. Nie może jednak odnaleźć się w...

pijana_z_niemocy | 2015-06-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Mniej znana książka Mario Puzo, może dlatego, że bardziej "zwyczajnie" napisana, jest naprawdę świetna. Uświadamia czytelnikowi, jak sytuacja ogółu, może wpłynąć na życie jednostki. To jedna z tych książek, o których ciężko napisać coś złego, a mimo to nie dodalabym jej na półkę 'wow'.