Irak

Okładka książki Irak Juliusz Głodek
Okładka książki Irak
Juliusz Głodek Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa
255 str. 4 godz. 15 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1982-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
255
Czas czytania
4 godz. 15 min.
Język:
polski
ISBN:
8301025980
Tagi:
Irak Bliski Wschód świat arabski
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
272
108

Na półkach: , , , ,

Ciekawe opracowanie dotyczące Iraku pod koniec lat 70-tych. Znajdujemy tu szereg wiadomości dotyczących warunków naturalnych tego kraju, jego historii, życia społeczno-gospodarczego. W 1979 r. umiarkowany prezydent Hassan Al-Bakr ustąpił stanowiska partyjnemu koledze i krewniakowi, "wojowniczemu synowi irackiej ziemi" - Saddamowi Husajnowi. Irak (choć politycznie zdominowany przez sunnitów) pod rządami Al-Bakra był krajem niewchodzącym w konflikty z sąsiadami i tolerancyjny wobec chrześcijan (mniej szczęścia mieli Żydzi posądzani o bycie piątą kolumną Izraela oraz Kurdowie i szyici podejrzewani o sprzyjanie Iranowi). Zarazem był to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów Bliskiego Wschodu, a do tego kraj - jak na stosunki arabskie - niezwykle postępowy, znajdujący się pod autokratyczną władzą świeckiej, nacjonalistycznej arabskiej partii Baas. Dzięki dochodom z eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego Irak znajdował się w arabskiej czołówce jeśli chodzi o rozwój przemysłu, infrastruktury, szkolnictwa, opieki medycznej i bazy turystycznej. Spory udział w awansie gospodarczym Iraku mieli Polacy. Dziesiątki tysięcy naszych inżynierów, techników i zwykłych robotników przewinęły się przez irackie place budowy, fabryki czy biura inżynieryjne. Pozostały wspomnienia i - niekiedy - pewna tęsknota za krajem, który mieszkańców przaśnego PRL-u witał niezłymi zarobkami, dobrze zaopatrzonymi sklepami, nowoczesnymi autostradami, odmienną od naszej kuchnią, i - co tu ukrywać - także egzotyczną urodą irackich dziewcząt, wówczas nie tak szczelnie zawoalowanych, jak to ma miejsce w dzisiejszym, demokratycznym (podobno) Iraku. Także zakup czy samodzielny wyrób mocniejszych trunków - jakkolwiek czasem zdarzały się problemy logistyczno-zaopatrzeniowe - nie był w Iraku wyjęty spod prawa jak to miało miejsce np. w Libii pod rządami bardziej religijnego płk Kadafiego. Słowem, słowiańska dusza miała lżej nad Tygrysem niż pod Trypolisem.
Książka została wydana w 1982 r., więc siłą rzeczy nie mówi o wszystkim tym, co miało miejsce po przejęciu władzy przez Saddama Husajna w 1979 r. O terrorze wobec opozycji, zwłaszcza Kurdów i szyitów, o wojnach i sankcjach ekonomicznych, które razem wzięte obróciły prastary kraj nad Eufratem i Tygrysem w krwawe rumowisko i wylęgarnię fanatyków religijnych. A jeśli np. porównamy tchnącą optymistycznymi informacjami książkę Pana Głodka i "Nowy, wspaniały Irak" Mariusza Zawadzkiego, aż nie chce się wierzyć, że obie publikacje mówią o jednym i tym samym kraju.

Ciekawe opracowanie dotyczące Iraku pod koniec lat 70-tych. Znajdujemy tu szereg wiadomości dotyczących warunków naturalnych tego kraju, jego historii, życia społeczno-gospodarczego. W 1979 r. umiarkowany prezydent Hassan Al-Bakr ustąpił stanowiska partyjnemu koledze i krewniakowi, "wojowniczemu synowi irackiej ziemi" - Saddamowi Husajnowi. Irak (choć politycznie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    2
  • Do przeczytania w 2020
    1
  • Ekonomia
    1
  • Irak i Bliski Wschód
    1
  • Autorzy polscy
    1
  • Przeczytane
    1
  • Bliski Wschód i Afryka Północna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Irak


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne