rozwiń zwiń

Ognie Piekieł: Księga Pierwsza

Okładka książki Ognie Piekieł: Księga Pierwsza
Linda EvansDavid Weber Wydawnictwo: ISA Cykl: Nowe Multiwersum (tom 2.1) fantasy, science fiction
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Nowe Multiwersum (tom 2.1)
Tytuł oryginału:
Hell hath no fury
Wydawnictwo:
ISA
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374182119
Tłumacz:
Grzegorz Komerski
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki 1634: Wojna bałtycka Eric Flint, David Weber
Ocena 7,2
1634: Wojna ba... Eric Flint, David W...
Okładka książki To End in Fire Eric Flint, David Weber
Ocena 0,0
To End in Fire Eric Flint, David W...
Okładka książki 1633 Eric Flint, David Weber
Ocena 7,1
1633 Eric Flint, David W...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Marsz ku gwiazdom John Ringo, David Weber
Ocena 7,6
Marsz ku gwiazdom John Ringo, David W...
Okładka książki Zrodzone w Boju Jane Lindskold, David Weber, Timothy Zahn
Ocena 7,4
Zrodzone w Boju Jane Lindskold, Dav...
Okładka książki Wezwanie do broni David Weber, Timothy Zahn
Ocena 7,4
Wezwanie do broni David Weber, Timoth...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
50 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
92
69

Na półkach:

Zanim przestawiłem się głównie na military science fiction miałem okres pewnej fascynacji fantasy.

Dawno zaciekawiła mnie kwestia co jest lepsze – magia czy technologia? I czy jest prawdą powiedzenie technomagów, iż „nie da się odróżnić odpowiednio zaawansowanej techniki od magii”.
Próbę odpowiedzi na to pytanie podjął David Weber wraz Lindą Evans w Cyklu Multiversum.

Fabuła

Piekło rozpętało się przez pomyłkę. Zarówno Arkana jak i Sharona zbadały już dziesiątki wszechświatów, z których każdy był praktycznie kopią poprzedniego. Na żadnym z nich jednak nie natrafiły na inną ludzką cywilizację. Pewnego dnia jednak to się zmieniło – w chłodnym cieniu jesiennego lasu natrafiły na siebie dwie ekspedycje badawcze. Nie wiadomo kto otworzył ogień, ale obie strony poniosły ciężkie straty, i każda wini za to drugą. Teraz obie cywilizacje dążą do opanowania Wrót Piekieł, skupiska portali umożliwiających podróże między wszechświatami. Teraz obie strony płacą za ten świat krwią… i żadna nie zamierza ustąpić. Wsparte magią smoki i gryfy Arkany szykują się do stanięcia naprzeciw sharoniańskim karabinom, działom i moździerzom. Smoki transportowe staną do zawodów z lokomotywami. Jedynym co dowódcy obu stron wiedzą o nadciągającej zawierusze jest fakt, że takiej wojny nie toczyli jeszcze nigdy.

Magia kontra technika

Najciekawszym motywem tej serii jest konfrontacja dwóch gruntownie różnych od siebie cywilizacji.
Sharonanie opracowali technologię, która w przybliżeniu odpowiada poziomowi krajów uprzemysłowionych z początku 20 wieku, mają też psioniczne “Talenty”, które pozwalają danym jednostkom komunikować się mentalnie, oglądać wydarzenia dziejące się w dużej odległości, poznawać historię przedmiotów po prostu je trzymając w rękach, et cetera. Z kolei arkananie opanowali magię, którą stanowi u nich substytut zaawansowanej technologii – choć ich technologia jest w zasadzie na poziomie średniowiecza, posiadają oni nawet pseudo systemy komputerowe oparte na działaniu magii.

Brak zrozumienia

Wybuch całego konfliktu jest spowodowany, jak to często bywa, pomyłką i strachem przed nieznanym. Wystarczy niespodziewane spotkanie dwóch ludzi, z których jeden spanikuje, by wywołać lawinę. Lawinę, którą trudno zatrzymać, gdy po obu stronach są ludzie myślący bardziej o własnych korzyściach niż o porozumieniu.
Cywilizacjom tak różnym trudno też zrozumieć przeciwnika, Arkana jest przerażona obcością broni swoich przeciwników – broni, której zasady działania ich czarownicy nie potrafią ani zrozumieć, ani zduplikować. Ale Sharona jest równie przerażona “magicznością” broni i sił Arkany.

Polityka

Gdyby wojnę pozostawić żołnierzom, być może szybciej doszliby oni do porozumienia i wniosku, że walka ta właściwie nie ma sensu. Niestety po obu stronach mamy do czynienia z polityką i walką wewnętrznych stronnictw, z których każde próbuje coś ugrać na konflikcie.
Despota z Sharony widzi szansę na osłabienie szlachetnego monarchy, zaś mroczne, wyklęte bractwo Arkany chce odzyskać dawno utraconą świetność. Po obu stronach mamy więc spiski i politykę, która komplikuje sytuacje.

Archetypowe postacie

Tym, co najbardziej kuleje w Multiversum, są postacie; przy czym nie chodzi tyle o fakt, że są one słabo zarysowane, ale o zbytnią ich archetypowość. Mamy czerń i biel – o ile gnidy i szlachetne osoby są po stronach barykady, o tyle jeśli ktoś jest “dobry”, to ma charakter wprost idealny, jeśli jest „zły”, to do szpiku kości. Ta jednowymiarowość sprawia, że bohaterowie są przewidywalni i trochę nudni.

Epickie bitwy

Sam motyw konfrontacji dwóch tak różnych cywilizacji jest ciekawy, a w momencie gdy konfrontacja ta robi się stricte militarna i to na masową skalę – wtedy dopiero jest interesująco! W początkowych tomach cyklu mamy małe starcia graniczne, jednak w miarę rozwoju akcji bitwy nabierają tempa i rozmachu, i tak aż po regularne oblężenia ciężko bronionych fortów. Starcie magii z techniką jest ciekawie opisane, szczególnie gdy kogoś już wcześniej interesowało praktyczne sprawdzenie wyniku starcia czerwony smoka ogniowego z ciężkim karabinem maszynowym.

Dokończenie po latach

Bez wątpienia największą wadą serii był, do niedawna, cliffhanger kończący 2 tom – to w nim akcja ruszyła z kopyta, zaś wojna przestała być jednostronna. Na szczęście tym roku, po 9 latach od wydania 2 tomu, pojawił się tom 3 wraz z zapowiedzią kontynuacji serii. Być może nowa współautorka – Joelle Presby – wniesie nową jakość w uniwersum.

Pierwotnie opublikowano
http://solaris7.pl/2016/08/10/zapomniane-opowiesci-7-multiversum-webera-starcie-nauki-z-magia/

Zanim przestawiłem się głównie na military science fiction miałem okres pewnej fascynacji fantasy.

Dawno zaciekawiła mnie kwestia co jest lepsze – magia czy technologia? I czy jest prawdą powiedzenie technomagów, iż „nie da się odróżnić odpowiednio zaawansowanej techniki od magii”.
Próbę odpowiedzi na to pytanie podjął David Weber wraz Lindą Evans w Cyklu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    75
  • Chcę przeczytać
    29
  • Posiadam
    17
  • Fantastyka
    4
  • David Weber
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Science Fiction
    2
  • Smoki - 2planowe
    1
  • 9 - Biblioteczka E-booków
    1
  • Sci-fi & fantasy
    1

Cytaty

Więcej
David Weber Ognie Piekieł: Księga Pierwsza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także