Było to prawie siedem lat temu, na forum nieistniejącego już miesięcznika Science Fiction Fantasy i Horror. Pojawił się pomysł, twórczy jak na miejsce oraz towarzystwo przystało. Jeszcze nie na portal poświęcony szortom oraz wydający własne czasopismo, lecz zbiór takich właśnie, krótkich opowiadań – antologię. U zarania dziejów słowo rzucił baranek, znaczy Krzysztof Baranowski, i tak stopniowo plany przeobraziły się w gotowe dzieło: Szortal. Nie byłoby tego zakątka Sieci gdyby nie inicjator, wspomniany powyżej, oraz koordynator, Aleksander Kusz, xan4.
Ot, naszło mnie na wspomnienia. Nazwę zawdzięczamy Pawłowi Kwiatkowi, gdyby nie wyobraźnia Matrima, Szortal mógłby się zwać inaczej. Tutaj możnaby wymienić cały tłum ludzi, którzy byli w tym interesie od początku, albo prawie od początku. Wielu z nich w międzyczasie Szortal opuściło, ich miejsce zajęli inni. Za miesiąc znów trzeba będzie dokonać zmian w nagłówku redakcyjnym – nie lubię tego. Usuwania, znaczy, nie lubię, dopisywać bowiem mógłbym hurtowo.
Będzie krótko, bardzo krótko. Ogarnął mnie nostalgiczny nastrój. Pójdę sobie powspominać czasy, gdy Szortal wymachiwał krótkimi niemowlęcymi nóżkami. Wy zaś, którzy pobierzecie kolejny numer naszego pisma i zagłębicie się w jego treść, zajrzyjcie na stronę pewnego forum. To tam wszystko się zaczęło.
Latająca Holera

• Indeks szczęścia Juniper Lemon
  • Grzesznik
  • Widzę cię
  • Zaklinacz ognia
  • Mężczyzna, który gonił swój cień
  • Locus Solus
  • Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
  • Lem. Życie nie z tej ziemi
  • Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
  • Błękit
  • Milion odsłon Tash
  • Rudowłosa
Szamanka od umarlaków
Martyna Raduchowska

6,96 (694 ocen i opinii)
Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
Tristan Gooley

6,5 (14 ocen i opinii)
Zaklinacz ognia
Cinda Williams Chima

6,48 (42 ocen i opinii)
Mężczyzna, który gonił swój cień
David Lagercrantz

8 (0 ocen i opinii)
Locus Solus
Raymond Roussel

7,82 (33 ocen i opinii)
Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
Aleksandra Pluta

7,75 (4 ocen i opinii)
Lem. Życie nie z tej ziemi
Wojciech Orliński

7,09 (22 ocen i opinii)