Fiammetta

klasyka
Gapcio

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Gapcio | 2017-01-14

Dziełko to ujmuje tematykę miłosną w zupełnie innym tonie niż „Dekameron”, ale stanowi przy tym bardzo ciekawy dokument z czasów, w których istniał już nowy Bóg, lecz ci starzy bardzo się ociągali z odejściem, wciąż silnie oddziałując na świadomość zbiorową swymi uniwersalnymi, przykładalnymi do tego i do tamtego perypetiami.
Seria żałośliwych inwokacji Fiammetty może przytłaczać swą monotonią, uważny czytelnik płci brzydkiej znajdzie w niej jednak wiele powodów, dla których lepiej nie podpadać niewiastom, bo ich zacietrzewienie nie ma sobie równych. Czytelnik bardzo uważny odczyta zaś również wskazówki, jak podprowadzić godne tego białogłowy pod furtkę do relatywizmu moralnego. Czytelnik najuważniejszy zrozumie natomiast, że drogę znają one lepiej od niego, ale dobry obyczaj nakazuje, by i tak im ją wskazywać.

paula | 2017-06-17
Mohiko | 2017-02-08