Ujarzmić bestię

G+J
2006-03-01
2006-03-01
Hanna Szajowska
destrukcja toksyczna miłość uzależnienie przemoc deprawacja gwałt seks

Napełnia przerażeniem a jednocześnie zachwyca kunsztem opowieści i językiem.

Napełnia przerażeniem a jednocześnie zachwyca kunsztem opowieści i językiem.

Główna bohaterka Sara (o ironio) to dla mnie definicja autodestrukcji, która ciągnie za sobą chaos. Znając jej charakter, uśmiechnęłaby się zawadiacko na słowo „ciągnie”. Mocne przeżycie, dołujące, chore, lekko obrzydliwe, ale jednocześnie jakże hipnotyzujące i wciągające. Nie na słabe nerwy. Swoim zachrypniętym od papierosów głosem bohaterka zawołała mnie, by przeczytać ponownie jej historię. Zadziwiła tak samo, jak za pierwszym razem.

Sięgając po tę książkę sądziłam iż to będzie romans. To jest erotyk przez wielkie E. Akty tu opisane są bardzo bezpośrednie - jednym przypadnie to do gustu, inni odejdą z niesmakiem. Niemniej, nie stosunek wiedzie tu prym, mimo iż przeważa i dominuje fabułę. To jest dramat psychologiczny poruszający delikatny temat uzależnienia i zniewolenia. Albo się tę książkę zaakceptuje, albo odrzuci - w obu przypadkach, stety czy nie, fabułę zapamięta sie na długo...

🔷🔸🇷 🇪 🇨 🇪 🇳 🇿 🇯 🇦🔸🔷

Tytuł: "Ujarzmić bestię"
Autor: Emily Maguire
Wydawnictwo: Burda Książki
Recenzent: Justyna Motyl

❝Kiedy dwoje ludzi całkowicie pogrążało się w wyrażaniu miłości, przestawali istnieć jako oddzielne istoty i stawali się jednością. Po należycie odbytym stosunku powstawał twór większy niż suma jego części. Rodziła się bestia o dwóch grzbietach, ale jednej duszy. (…) Otępiałe stworzenie, nieświadome świata poza samym sobą, nieżywiące żadnych pragnień oprócz tego, by bardziej stać się sobą i mniej wszystkim innym.❞

Nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się czytać 300-stronicowej książki przez niespełna dwa miesiące. Cytowanie w tym miejscu opisu widniejącego na tylnej części okładki uważam za zbędne, gdyż tak naprawdę nie odzwierciedla on tego, co serwuje nam samo wnętrze. Uwierzcie – "przebrnięcie" przez jej treść kosztowało mnie wiele samozaparcia.

"Ujarzmić bestię" skategoryzowano do najczęściej czytanego i najbardziej lubianego przeze mnie gatunku: romans/erotyk. Jednak już od pierwszych stron widać, że mamy do czynienia z historią ciężkiego kalibru, która swoim balastem przyprawia o mdłości i powoduje pustoszenie Czytelnika. Tłem – a z czasem przewodnim tematem – dramatu staje się wykraczająca poza schemat, relacja nauczyciel – uczennica, którą można nazwać, bardzo upraszczając, "promocją" pedofilii.

Emily Maguire opowiada o wpływie tej relacji na ówczesne życie oraz na przyszłe losy bohaterów, które zostały naznaczone jej piętnem. Drastyczne i niesmaczne opisy, ciężka atmosfera sącząca się z budowanych scen oraz obfitowość abstrakcyjnych przerywników, tworzy nastrój, jaki z powodzeniem można określić jednym słowem – obłęd.

❝Kiedy jesteśmy razem, ogarnia mnie szaleństwo. (...) Sama siebie nie poznaję. To mnie przeraża.❞

Jeżeli jesteście ciekawi jak z tym zbiorowym szaleństwem poradzili sobie bohaterowie historii – sięgnijcie po tę książkę. Chociaż jest to zdecydowanie opowieść dla Czytelników o mocnych nerwach.

Osobiście nie polecam, a powtórki z rozrywki nie przewiduję!
_________________
[#ujarzmićbestię × #bookstagrampolska × #homelibrary × #polskiebookstagramy × #książka × #książki × #czytamy × #recenzja × #czytaniejestseksi × #bookstagramtopasja × #bookstagrampl × #terazczytam × #książkoholiczka × #poezja × #czytambolubie × #bookworm × #booklover × #czytam × #ilovebooks × #becauseofreading × #polishbookstagram × #bookstagram]
_________________

🔷🔸🇷 🇪 🇨 🇪 🇳 🇿 🇯 🇦🔸🔷

Tytuł: "Ujarzmić bestię"
Autor: Emily Maguire
Wydawnictwo: Burda Książki
Recenzent: Justyna Motyl

Bardzo dużo seksu. Ale o dziwo, nie on był najważniejszy. Każdy akt, opisany z detalami nie sprawia, że czytelnik ma rumieńce. Wręcz przeciwnie, chce wyć. Bo każdy z tych aktów opowiada o dramacie, tęsknocie, bezradności, wyniszczeniu, destrukcji.
Bardzo smutna książka :(

Bardzo smutna książka :(

Mocne 7/10. Chociaż autor okładkowego opisu ułożył go tak zgrabnie, że robi książce antyreklamę 10/10. Gdybym kiedykolwiek sugerowała się nim, w życiu nie wzięłabym tej książki do ręki.

Mocna książka,bardzo dużo tu seksu, ale jest to raczej dramat psychologiczny niż erotyk. Książka o tym jak bardzo można uzależnić się od drugiej osoby,jak namiętność może zniszczyć, opowiada o chorej, wyniszczajacej miłości. Jest tu dużo ostrych scen seksu, ale oprócz tego to bardzo ciekawa historia ,specyficzna, dobrze się ją czyta. Polecam.

Książka otrzymała ode mnie tak wysoką ocenę za bardzo wiarygodne psychologicznie postaci (zwłaszcza za kreację Jamie'ego),za intertekstualność - liczne nawiązania do klasyki literatury oraz za niebanalną fabułę.

Przeczytałam tę książkę 2 razy i w sumie to nie wiem, dlaczego.
Generalnie powieści opierające się na erotyce są dla mnie banalne i niewarte uwagi, ta jednak wydobywa z człowieka emocje. Te najgorsze.

Przeczytałam tę książkę 2 razy i w sumie to nie wiem, dlaczego.

Przeczytałam ją już wiele razy i zrobię to jeszcze nie raz. Seks jest, ale nie o seks chodzi.

• Erotyka
  • 2015