Star Wars: Koniec i Początek: Dług Życia

Star Wars: Aftermatch: Life Debt
9781101966938
Star Wars
zegarek

Drugi tom trylogii Star Wars. Koniec i początek. Pierwsza część ukazała się w Polsce w grudniu 2015 roku. Imperium pogrążyło się w chaosie. Podczas gdy stary porządek wali się w gruzy, raczkująca Nowa Republika robi wszystko, by położyć kres targającym galaktyką konfliktom. Wielu imperialnych przywódców porzuciło swoje posterunki, licząc na to, że umkną przed sprawiedliwością, skrywając się w...

Imperium pogrążyło się w chaosie. Podczas gdy stary porządek wali się w gruzy, raczkująca Nowa Republika robi wszystko, by położyć kres targającym galaktyką konfliktom. Wielu imperialnych przywódców porzuciło swoje posterunki, licząc na to, że umkną przed sprawiedliwością, skrywając się w najodleglejszych zakątkach znanej przestrzeni kosmicznej.
Tych imperialnych dezerterów ściga zaciekle Norra Wexley i jej zespół, złożony z wyrzutków i straceńców. Kolejne aresztowania sprawiają, że coraz więcej cierpiących niegdyś pod jarzmem Imperium planet odzyskuje nadzieję na lepszą przyszłość. Nikt zaś nie pragnie wolności bardziej niż Wookiee z Kahsyyyka. Bohaterowie Rebelii Han Solo i Chewbacca skrzykują zespół przemytników i szumowin, aby uwolnić Kashyyyk od imperialnych ciemięzców – raz na zawsze.
Tymczasem szczątki Imperium, obecnie pod rządami wielkiej admirał Rae Sloane i jej potężnego, tajemniczego doradcy, przygotowują się do zadania miażdżącego kontrciosu. Jeśli ich plan się powiedzie, Nowej Republice grozi rozłam i upadek, zaś galaktyka – w chwili, w której najbardziej potrzebuje pomocy i wytchnienia – pogrąży się w otchłani bezprawia…

źródło opisu: Uroboros

źródło okładki: Uroboros

Grzegorz Ryld | 2017-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2017

Drugi tom lepszy niż pierwszy. Dalej śledzimy losy drużyny z pierwszego tomu. Dodatkowo bohaterowie sagi Star Wars są postaciami drugoplanowymi mającymi duży wpływ na fabułę. Ponadto mocną stroną książki jest rywalizacja Imperium oraz Nowej Republiki. Bardzo dużo polityki, i ciekawych losów galaktyki po w okresie po Powrocie Jedi. Z chęcią przeczytam trzeci tom. Polecam nawet dla tych kto trochę zawiódł się pierwszą częścią trylogii.

Inżynier_Przygody | 2017-07-06

Z lekturą drugiej części trylogii pana Chucka Wendiga wstrzymywałem się jakiś czas, choć wszystkie pozycje z nowego kanonu staram się czytać od razu po premierze. Powód był bardzo prosty - bałem się co ta powieść może wnieść do kanonu i czy wniesie cokolwiek. I nie chodzi o to, że pierwsza część wywarła na mnie złe wrażenie. Zdałem sobie sprawę, że zupełnie jej NIE PAMIĘTAM. Nie wróży to dobrze kontynuacji, gdy jej poprzedniczka jest tak bezpłciowa, że nie pozostawia żadnego śladu w pamięci czytelnika. Tym większe było moje zdziwienie, gdy już od pierwszych stron książka mnie pochłonęła i ochoczo wyruszyłem na polowanie oficerów Imperium razem z barwną epiką łowców głów w służbie Nowej Republik. Ze względu na sesję, musiałem zrobić przerwę w lekturze, lecz chęć dokończenia historii była tak silna, że w pierwszej wolnej chwili postanowiłem to uczynić. Dużym plusem tej części jest to, że bohaterowie znani z oryginalnej trylogii nie są tylko tłem, lecz występują jako postacie...

Lateri | 2017-03-18
Przeczytana: 14 marca 2017

Spotkałam się z opiniami, że tom drugi przewyższa pierwszą część trylogii, że z czasem Wendig się poprawi i napisze dobrą książkę. Innymi słowy: było źle, będzie lepiej, bo już gorzej być nie może.

Moja pierwsza uwaga odnosi się do tłumaczenia. Styl Wendiga drażni, gdyż autor posługuje się prostym językiem, krótkimi zdaniami i - o zgrozo - czasem teraźniejszym. Tłumaczka pierwszego tomu zmniejszyła poziom czytelniczego cierpienia i zastosowała bardziej przystępny czas przeszły. Niestety Anna Hikiert postanowiła pozostać bliżej oryginalnego tekstu.

Kolejna kwestia to interludia, znane już z poprzedniego tomu. Autor nie rezygnuje z tego charakterystycznego dla siebie, można rzec, zabiegu, jednak tym razem ich wykorzystanie wydaje się bardziej uzasadnione. Nie zmienia to faktu, że "Dług życia" z powodzeniem mógłby zostać skrócony o kilkadziesiąt stron, bez większej szkody dla fabuły.

Zdecydowanie zachęcam, by przed sięgnięciem po "Dług życia" najpierw zapoznać się z...

Marcin | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Drugi tom trylogii o dziwo jest lepszy od pierwszego. Dalej obserwujemy ta samą ekipę co w pierwszym tomie ale dzięki temu iż spora grupa osób znanych z trylogii (Leia, Han Solo, Mon Motma itp.) są tutaj postaciami drugo a czasem choć przez chwilę pierwszoplanowymi można w końcu poczuć klimat STAR WARS. Imperium upadło ale nie chce skonać rozbite na małe (taki skrót myślowy bo flota kilku STAR DESTROYERów raczej nie jest mała, a jak się okazuje jest takich flot kilka) i cały czas planuje odbicie tego co straciło. Rebelia a nie przepraszam Nowa Republika niestety ugryzła kawałek większy niż jest w stanie utrzymać i właśnie w takich okolicznościach działają główni bohaterowie którzy zajmują się odnajdywaniem wysokich urzędników Imperium i sprowadzaniem ich przed sąd Republiki. Jak zareagują gdy Leia poprosi ich o odnalezienie Hana. Całkiem dobra historia w tradycyjnym klimacie SW. Szybka akcja, zwroty wydarzeń i niespodziewane pojawienie się tych zaginionych. Teraz czas na tom 3 i...

karpatkadobra | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Czy "Gwiezdne Wojny" można nazwać swoistym Bogiem, tak potężnym, jak wierni są jego wyznawcy? Chyba tak. Ten wspaniały owoc ludzkiej wyobraźni staje się wszech-organizmem w oczach najwierniejszych fanów. Franczyza, która w tym roku obchodzi 40-lat istnienia, zapisała się jako najbardziej trwała i zakorzeniona w pamięci społeczeństwa. Nie chodzi już o zapoczątkowanie mody na filmowe gadżety, generowanie gigantycznych dochodów dla marki, posiadanie największego zbioru książek dotyczących określonej tematyki, kreujących rzeczywistość składającej się z Mocy Galaktyki, eskalowanie pełnych patosu pojedynków między Dobrem a Złem w otwartej przestrzeni miriadów światów. Nie rozliczajmy „Star Wars” z wartości materialnych, które sobą reprezentują. Ceńmy je za dobra duchowe, emocje, które wywołuje u całych mas ludzi. Uszanujmy ich stwórcę: George’a Lucasa, który przeszedł psychiczną katorgę, ,,krwawiąc” niemiłosiernie za każdym razem, gdy pisał pierwsze scenariusze do czegoś, co pozostanie w...

JediNadiruRadena | 2016-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2016

Haters gonna hate (swoją drogą nie rozumiem ludzi, którzy przeczytali tę książkę, jeśli poprzednia tak bardzo straszliwie i niesamowicie im się nie spodobała - jakaś forma masochizmu, być może?), a tymczasem jest to książka zdecydowanie lepsza, niż pierwsza część. Poza nielicznymi wyjątkami, Imperialni wciąż są pokazani jak banda zapatrzonych w siebie, megalomańskich kretynów, ale reszta powieści wychodzi na plus: drużyna Norry Wexley (Sinjir Rath Velus rządzi!), Rae Sloane, wątki polityczne, Han, Chewie, Leia, sytuacja galaktyczna... Pod względem fabuły, postaci, intryg i tego wszystkiego, co nazwę gwiezdnowojennością, Life Debt jest całkiem niezłe, a momentami świetne. Co się tyczy stylu Chucka Wendiga, to jest wyłącznie kwestia gustu każdego czytelnika z osobna. Ponieważ Wendig nie pisze tak, jak tradycyjnie się pisze książki, siłą rzeczy jednym będzie to odpowiadać, a innym nie. Ja należę do tej pierwszej grupy. I tyle.

Nesihonsu | 2016-07-23
Przeczytana: 18 lipca 2016

Chuck Wendig nie potrafi pisać. Po co ktoś to wydał - nie mam pojęcia. Wietrzę spisek ciemnej strony Mocy. A tak na poważnie czytanie tych żałosnych wypocin to prawdziwa męka. Wszystko jest straszliwie, chciałoby się powiedzieć, papierowe - bohaterowie, sceneria, akcja. Jedynym odrobinę jaśniejszym punktem jest postać Rae Sloane, resztą naprawdę trudno się przejąć albo choćby trochę zaangażować. Po tym jak Bloodline wzbudziło moją nadzieję, że książki z kanonu Star Wars mogą być względnie dobrze napisane, autor Life Debt ponownie rozbił tę wiarę w puch i nie sadzę żebym szybko ponownie zaryzykowała. Będac wydawcą po prostu wstydziłabym się wypuszczenia podobnego bubla. Wracam do moich fanfików. Bye, bye.

chryssalid | 2018-03-23
Przeczytana: wrzesień 2017

Pewne rzeczy się Wendigowi udały, pewne nie. Fabularnie jest to książka lepsza od części poprzedniej. Czytelnik ma szansę bardziej przywiązać się do bohaterów - zwłaszcza Jas, Sinjira, Sloane czy Pana Bonesa (ten ostatni jest świetny - taki odpowiednik pary C3PO i R2D2 lub K2SO). Pojawiają się krótkie momenty w klimatach thrillera - pokazujące tę ciemną stronę Imperium. Niestety czyta się to bardzo ciężko - głównie z powodu zastosowania czasu teraźniejszego w narracji. To jest tak cholernie nienaturalne, aż bolą oczy. Dodatkowo autor nieumiejętnie opowiada o wydarzeniach w skali planet. Czytając o rozgrywających się tu i ówdzie bataliach mamy wrażenie, że książka opowiada nam o miastach, a nie całych planetach. Różnego rodzaju przemiany, które zachodzą i które są opisywane tracą wówczas cały sens.

grzesm | 2017-09-23
Na półkach: Star Wars NC, Przeczytane
Przeczytana: 22 września 2017

Tak samo jak przy pierwszym tomie naprawdę nie rozumiem o co chodzi wszystkich którzy mieszają Dług Życia z błotem.
Postacie fajne, bardzo dużo bohaterów z OT, historia trzyma się kupy, końcowy twist (którego się nie spodziewałem), czyta się szybko. Prawie same plusy.
Irytują trochę onomatopeje, ale nie ma ich znów tak dużo.
Ogólnie nie wyrzuca z butów ale nie powoduje też odruchów wymiotnych i może nie z wypiekami na twarzy ale z lekkim podekscytowaniem czekam na ostatni tom.

KaMinoda | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Kupiona w lutym, skończona dopiero dziś. Nie dlatego, że jest nudna, słaba czy coś takiego. Po prostu nie chciało mi się jej czytać, ale jak już się zachciało to wciągnąłem ją w parę dni. Czyli jest dobra :D