Tajemnica Błękitnej Alkowy

Okładka książki Tajemnica Błękitnej Alkowy Magdalena Ludwiczak
Okładka książki Tajemnica Błękitnej Alkowy
Magdalena Ludwiczak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura piękna
Tajemnica Błękitnej Alkowy
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2017-01-01
2017-01-01

Niezwykła historia opisana na podstawie prawdziwych wydarzeń sprzed wielu lat. Czwórka młodych ludzi wyrusza wspólnie na grzybobranie, gdy chcą wrócić do domu okazuje się że ich auto jest zepsute. Zbliża się noc, a w pobliżu nie ma żadnych zabudowań. Po dłuższym czasie natrafiają na opuszczony dworek gdzie się zatrzymują. Odnajdują w jednym z pokojów zakurzony pamiętnik, który skrywa mroczne tajemnice byłej właścicielki. Zaintrygowana Renia wraz ze swoim narzeczonym oraz jego bratem bliźniakiem postanawia zgłębić skrywane sekrety opuszczonego domostwa. Autorka zabiera nas równocześnie do wspomnień młodej kobiety o imieniu Liliana. Dziewczyna ciężko doświadczona przez los, wcześnie osierocona z powodu śmierci rodziców musi zmagać się z trudami dnia codziennego. To jednak nie koniec nieszczęść. Jednak o tym warto dowiedzieć się już osobiście ze stron książki. Jesteśmy pewni, że się nie zawiedziecie czytając historię bohaterów, poznając ich losy pełne zawirowań oraz dobrych i złych zdarzeń.
Podsumowując jest to książka o prawdziwej miłości, sile przyjaźni, walce ze swoimi słabościami i trudnej drodze do spełnienia marzeń. Autorka nie omija też trudnych tematów takich jak cierpienie, śmierć, życie w poczuciu winy oraz przemoc seksualna. Czytając historię bohaterów czytelnik niejednokrotnie uroni łzę ze wzruszenia, a także szczęścia. Polecamy gorąco i wiemy, że to nie koniec naszej przygody z twórczością Magdaleny Ludwiczak.

Szykując się w tym roku na Targi Książki przeglądałam dokładnie listę wszystkich autorów. A tych co nie znałam sprawdzałam na stronce lubimyczytac.pl. W ten oto sposób odkryłam panią Ludwiczak, której książki mają bardzo dobre opinie. Poszłam na stanowisko Białego Pióra i kupiłam dwie jej książki. Dziś opowiem Wam o "Tajemnicy Błękitnej Alkowy" - myślicie, że to erotyk? Nic bardziej mylnego.

Książka opowiada o dwóch braciach, którzy pewnego dnia razem ze swoimi kobietami, chodzili po lesie szukając grzybów. Niestety wieczór nie skończył się za ciekawie, gdyż nie mogą wrócić do domu z powodu awarii samochodu. Znajdują się na jakimś odludziu, robi się ciemno, więc postanawiają przetrwać noc w opuszczonym domu w lesie, który widzieli po drodze. W starym domu znajdują pokój, w którym króluje jedna data 15 marca, zmieniał się tylko rok. I tak przez wiele, wiele lat. Przy okazji znajdują czyjś pamiętnik i dla zabicia czasu zaczynają go czytać. W ten oto sposób poznajemy historię życia Lilianny, a nie jest to miła opowieść. Uwielbiam książki, gdzie odkrywane są tajemnice z przeszłości. Lilianna to młoda, bardzo doświadczona przez życie dziewczyna. Jej przeżycia są trudne i mają wpływ na całe jej życie.

Po nastaniu poranka nasi bohaterowie wracają do własnego życia, ale wciąż nie mogą zapomnieć historii opisanych w pamiętniku. Renia czyta go dalej, tak jest zainteresowana losami właścicielki pamiętnika. Książka głównie skupia się na historii Lilianny, przeplatana jest momentami ze współczesnością.

Nie chcę Wam pisać co tam się działo. Po przeczytaniu całości można dokładnie zrozumieć skąd jest taki tytuł książki. Gwarantuję wam, że warto, autorka powoli odkrywa karty przeszłości. Ciekawostką też może być to że książka jest oparta na faktach. Wątek Lilianny był ciekawy, natomiast ta część współczesna mniej mi się podobała. Chyba za mało byli wyraziści współcześni bohaterowie.

To, na co warto zwrócić też uwagę, to mimo małej ilości stron, książka ma w sobie dużo treści. Nie jest taka "oszukana", jak to czasami wydawnictwa robią i drukują tekst z ogromnymi akapitami. Tutaj jest inaczej.

Zapraszam na bloga:

Drętwy język niszczy wszystko. Dialogi sztywne i sztuczne na maksa. Bracia i ich dziewczyny dziwni jacyś, nierealni...
Czytając, czułam głównie irytację, że można drukować książki bez pokornego pochylenia się nad nimi.
Co tak naprawdę chciała przekazać czytelnikom autorka? Chciała zabawić, dać coś do zrozumienia, pochwalić się, że stać ją na wydanie książki?? Nie rozumiem...

*****
Gdyby skasować wątek z XXI wieku, a wyjąć z książki samą historię sprzed lat i dać ją do opowiedzenia komuś, kto potrafi pisać, pewnie by wyszło super.
Kompletnie nie rozumiem, skąd taka dobra ocena książki tutaj. Chyba nawet Harry Potter wypadł słabiej.

„Tajemnica Błękitnej Alkowy”, to kolejny powiew optymizmu w otaczającym nas świecie. Magdalena Ludwiczak w trzeciej powieści przywraca wiarę w dobrych ludzi, którzy nie są zapatrzeni jedynie na swoje dobro, potrafią z empatią iść przez życie. Autorka rozpoczyna książkę w atmosferze grozy, horroru z tajemnicą w tle, która to z rozwojem całej historii wysnuwa się na główny plan. Książka zmusza nas również do zatrzymania się i zastanowienia nad tym, na ile nasze życie zależy od nas, a na ile jego tor od samego początku naszego istnienia uzależniony jest nie od nas, lecz od naszych przodków – czy my nie płacimy za błędy innych, czy nie jesteśmy ofiarami błędów sprzed wielu wielu lat, nie popełnionych przez nas, ale jednak to my nosimy to brzemię. Historia opisana przez panią Magdalenę uświadomić może czytelnikowi, że decyzje podejmowane przez innych mogą mieć ważny wpływ na życie nasze i naszych potomnych. „Tajemnica Błękitnej Alkowy”, jest smutną i zawiłą historią rodzinnej klątwy. Owszem jest to historia smutna, lecz warta poznania, gdyż uświadamia nam, że wokół nas, są ludzie, którzy cierpią i potrzebują wsparcia drugiego człowieka. Tak naprawdę Lilianna, była ofiarą ludzkich złych decyzji w przeszłość, która w teraźniejszości mogła liczyć na wsparcie jedynie Eli, gdyż pozostali mieszkańcy wsi, żyli swoim życiem z dala od problemów Lilki. Historia ta znajduje odzwierciedlenie w dzisiejszych czasach, gdzie wielu z nas w pogoni za lepszym jutrem dla siebie, nie widzi tego co dzieje się dzisiaj. Lilianna właśnie dzięki wsparciu Eli odnajduje w sobie zdolności malarskie, których opis jest odzwierciedleniem umiejętności plastycznych autorki książki. Moją szczególną uwagę wzbudził portret pasażerów tramwaju, których twarze skrywają paletę różnych emocji. Obraz ten jest również odzwierciedleniem uczuć głównej bohaterki tak negatywnie doświadczonej przez życie. Jednak historia Lilianny pokazuje, że warto wierzyć w lepsze dni, że „słońce... wstaje zawsze, nawet gdy na ziemi będą nieszczęścia, niepowodzenia, kataklizmy, ono wstaje bez względu na wszystko”. Tak samo Lilka przy wsparciu nauczycielki odnalazła swoją rodzinę, dzięki czemu splot wydarzeń pozwolił poznać Franciszka, u którego boku mogła cieszyć się urokami życia. Powieść pokazuje nam również losy dwóch innych małżeństw. Jedno z nich zgodne, żyjące w harmonii. Drugie małżeństwo to ciągłe kłótnie małżonki, która w swoim mężu nie widzi partnera, a jedynie skarbonkę, tym samym autorka zadaje pytanie „czy miłość nie może istnieć przy mniejszych budżecie?” Warto zastanowić się co jest dla nas ważne w życiu, czy warto być czy mieć? „Wszyscy w tych czasach gdzieś pędzą. Po co? Czy warto i czy ma to sens? I z tym właśnie pytaniem drogi czytelniku zostawiam Cię sam na sam.

W książkach Magdy Ludwiczak, oprócz akcji, która zajmuje tak, że trudno się oderwać od treści, zamieszczone są elementy bardzo pouczające i wprowadzające wiele nowych wartości do życia.Jest to już kolejna pozycja, którą przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Polecam gorąco.

BOOK TOUR 2017
Tajemnica błękitnej alkowy" to powieść, która przyniosła mi masę wzruszeń i emocji i która zapadnie mi w pamięć na bardzo długo.Dramat głównej bohaterki Liliany trwa trzydzieści lat. Data 15 marca co roku jest wyryta nie tylko na biurku Lilki ale i w jej sewi duszy. Ten jeden dzień zmienił jej życie nieodwracalnie. Dopiero wizyta u krewnych i znajomość z Franciszkiem i szczera spowiedź powodują że prawda ją wyzwala.
Piotr i Paweł, dwaj bliźniacy wraz ze swymi wybrankami podczas grzybobrania natrafiają na opuszczony w lesie domek, który okazuje się mieć swoje tajemnice. Narzeczona Piotra Renia postanawia dowiedzieć się więcej o mieszkance opuszczonego domu, czyta do końca znaleziony pamiętnik.
Książka Magdaleny Ludwiczak to powieść ukazująca różne ludzkie historie i życie które niesie ze sobą pozytywy i negatywy.
Czasem nasze wybory są dobre a czasem niewłaściwe. Jedno jest pewne: Każdy z nas dąży do szczęścia i szuka miłości. Po lekturze przyszedł czad na chwilę refleksji: Najważniejszą wartością w życiu jest zadowolenie z życia zawodowego i prywatnego, ale celem nadrzędnym jest dom i rodzina, chwilę później praca, kariera i pieniądze.
Super książka z wartością i przesłaniem, dająca do myślenia. Polecam! 😊😍

BOOK TOUR 2017

Uwielbiam książki z pamiętnikiem w tle:) Polecam!

Uwielbiam książki z pamiętnikiem w tle:) Polecam!

Ciekawy splot czasów i wydarzeń. Lektura godna polecenia.

Ciekawy splot czasów i wydarzeń. Lektura godna polecenia.

Pomysł - świetny. Realizacja - aż smutno... Od błędów językowych aż się roi. Może gdyby ktoś przyłożył się do redakcji, wyszłoby lepiej.

Początek trochę taki nijaki dopiero potem wszystko się zmienia i trzyma czytelnika do końca. Ciekawa historia i nawet dobrze napisana.

• Biblioteka
  • Przeczytane w 2018
  • Historia nie wojenna (zn)
  • Tajemnice z przeszłaści
  • Polskie