sztuka
Taiteilijan

Kiedy Ewa Landowska i Barbara Bodziony rozpoczynały pracę warsztatową, a był to rok 2006, materiały źródłowe wszelkiego rodzaju były jeszcze słabo dostępne. To właśnie wtedy deficyt takiego wydania był nadzwyczaj odczuwalny. Dziś, kiedy dostępność materiałów, zarówno internetowych, jak i wydawniczych, jest ogromna, chęć wydania podręcznika rodzi się tylko z potrzeby „zapisania” pewnego rozdziału pracy nad literą obu autorek. Blisko 10 lat intensywnej pracy z ludźmi pozwala zunifikować podstawowe zagadnienia dotyczące procesu nauki pięknego pisania, zawrzeć je w zwartej formie i oddać w dobre ręce.

„Piękna Litera” nie jest w swym założeniu kompendium wiedzy o kaligrafii. W prostej, minimalistycznej formie nawiązuje do klasycznych podręczników kaligrafii. Fani albumowych wydań nie znajdą tu nic dla siebie. Miłośnicy pięknej klasycznej litery mogą liczyć na kilka cennych wskazówek - jak pracować z literą, gdy nie ma się możliwości uczestniczenia w zajęciach, jak unikać błędów, jak nauczyć się je dostrzegać, jak ćwiczyć.

Tego wszystkiego dowiedzą się czytelnicy na podstawie dwóch krojów: uncjały oraz italiki. Planowane są kolejne części, kaligrafia bowiem to piękna historia rozwoju kultury zawarta w pięknej formie litery.

źródło opisu: www.tyniec.com.pl

źródło okładki: www.tyniec.com.pl

Piotr | 2017-11-29

Moje notatki są tak nieczytelne, że często sam nie potrafię ich odczytać, dlatego książka ta jest dla mnie odkryciem nowego kontynentu. Mieszkają na nim pierwotne znaczenia oraz cudowni ludzie. To wspaniałe, że są tacy, którzy uczą się dziś kaligrafii. Jeśli nie macie pomysłu na świąteczny prezent, to proponuję wieczne pióro z tym podręcznikiem w komplecie.

MoznaPrzeczytac | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

„Piękna Litera” to pierwszy polski podręcznik do kaligrafii, który wysoko stawia poprzeczkę ewentualnym konkurentom w przyszłości. Już od pierwszego spojrzenia zachwyca minimalistyczną i elegancką okładką przywodzącą na myśl starą szkołę wydawniczą. Znajdziemy tutaj nie tylko rys historyczny uncjały i italiki ale również przystępne opisy ćwiczeń, zaś ilustracje instruktażowe krok po kroku wprowadzają laika w architekturę kolejnych liter.

Pełna recenzja książki (wraz ze zdjęciami) na stronie:

jovin | 2017-12-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017