Piękna Litera. Uncjała, italika

Okładka książki Piękna Litera. Uncjała, italika Barbara Bodziony, Ewa Landowska
Okładka książki Piękna Litera. Uncjała, italika
Barbara BodzionyEwa Landowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC sztuka
sztuka
Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
2018-01-01
2018-01-01
kaligrafia uncjała italika podręcznik do kaligrafii sztuka nauka pięknego pisania

Dobrze napisana, pięknie wydana - nie tylko pod względem składu, ale i jakości materiałów. Uwadze nie powinna również ujść szwajcarska oprawa, dzięki której książka się nie zamyka. Rarytas dla estetów, jako osoba mająca doświadczenie w łamaniu tekstu jestem zachwycony.

Co do treści - od dawna chciałem spróbować kaligrafii, przede wszystkim dlatego, że piszę "jak kura pazurem". Ta książka oczywiście nie zastąpi warsztatów z nauczycielem, ale jest ich dobrym substytutem. Czytelnik znajdzie instrukcje jak kreślić poszczególne znaki i na co zwrócić uwagę (np. przestrzeń pozytywna i negatywna znaku),pozna podstawy konstrukcji litery, a także najczęściej popełniane błędy (co poniekąd rekompensuje brak kontaktu z nauczycielem). Dodatkowo autorki zwracają również uwagę na odstępy między znakami i rytm - prawdziwy klucz do pięknego pisma. Każdy rozdział zakończony jest serią ćwiczeń do wykonania (te same ćwiczenia znajdują się w możliwych do dokupienia zeszytach ćwiczeń z liniuszkami).

W książce znajduje się również króciutki rozdział o przyborach. Moim zdaniem mógłby być trochę dłuższy, dlatego polecam samodzielnie zapoznać się z detalami na temat stalówek, atramentów, papieru - to naprawdę robi różnicę. Zaznaczam, że papier i stalówki polecone przez autorki spisały się świetnie - ja po prostu jestem ciekawski.

Za jakiś czas na pewno sięgnę po "Kursywę angielską" i "Kaligrafię przedwojenną" dla siebie, oraz po "Elementarz" z dziećmi.

Jestem szczęśliwą posiadaczką wszystkich trzech części podręcznika "Piękna Litera" oraz dwóch zeszytów ćwiczeń. Uważam, że to pierwszy tak przejrzysty i piękny podręcznik do nauki kaligrafii. Autorki zadbały o każdy detal. Poszczególne rozdziały, tematy, zagadnienia są wyjaśnione w prosty sposób. Jednocześnie zauważamy ogromną wiedzę i doświadczenie autorek w dziedzinie sztuki pięknego pisania. Praca z podręcznikiem oraz ćwiczeniami nie sprawi problemu osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kaligrafią. A zapewniam wszystkich, że będzie to praca przyjemna, dająca satysfakcję. Przyniesie chwile skupienia, oderwania od codzienności - bo taka jest właśnie kaligrafia. To praca rzemieślnicza połączona z medytacją i nauką cierpliwości. "Piękna Litera" to najlepsza według mnie pozycja dla miłośników pióra i atramentu, a także dla tych, którzy są ciekawi, czym kaligrafia jest.
Dziękuję p. Ewie oraz p. Basi za to, że zdecydowały się podzielić swoją wiedzą, pasją i miłością do pięknych liter.

"Piękna Litera" - to pięknie i klasycznie wydany podręcznik, niestety bardzo niepraktyczny i nieprzekonywujący.
Poirytowanie każdego kaligrafa, budzi już sam fakt, że w tytułowych słowach pojawia się mała litera "r", pisana w zupełnie odmienny sposób niż jest ona demonstrowana w głębi książki. Nie jest to ani podręcznik ani zeszyt ćwiczeń. Sposób szycia i oprawy książki, i duże przestrzenie pozostawione pomiędzy liniami sugerują, że książka mogłaby posłużyć jako zeszyt ćwiczeń ale tak nie jest. W dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do tego typu literatury światowej jest bardzo łatwy, można stworzyć książkę, bardziej przyjazną, zachęcającą do nauki pisania odręcznego, a nie tylko silić się na średniowieczny ascetyzm. "Piękna Litera" to stylowa książka, z którą nie nauczymy się pięknie pisać.

Moje notatki są tak nieczytelne, że często sam nie potrafię ich odczytać, dlatego książka ta jest dla mnie odkryciem nowego kontynentu. Mieszkają na nim pierwotne znaczenia oraz cudowni ludzie. To wspaniałe, że są tacy, którzy uczą się dziś kaligrafii. Jeśli nie macie pomysłu na świąteczny prezent, to proponuję wieczne pióro z tym podręcznikiem w komplecie.

„Piękna Litera” to pierwszy polski podręcznik do kaligrafii, który wysoko stawia poprzeczkę ewentualnym konkurentom w przyszłości. Już od pierwszego spojrzenia zachwyca minimalistyczną i elegancką okładką przywodzącą na myśl starą szkołę wydawniczą. Znajdziemy tutaj nie tylko rys historyczny uncjały i italiki ale również przystępne opisy ćwiczeń, zaś ilustracje instruktażowe krok po kroku wprowadzają laika w architekturę kolejnych liter.

Pełna recenzja książki (wraz ze zdjęciami) na stronie:

• Design
  • Moje ksiazki