Galeria. Sztuka Patrzenia

Wydawnictwo: Stentor
83-89315-23-8
sztuka, historia, XV - XXw.
sztuka
Jud

Dyplom honorowy „Piękna Książka” przyznany na IX Targach Edukacyjnych EDUKACJA 2004 w Kielcach Wyjątkowy zbiór szkiców o najważniejszych dziełach malarstwa i rzeźby europejskiej od renesansu do współczesności, autorstwa historyka sztuki Marii Poprzęckiej, łączy nastawienie popularyzatorskie z zaletami stylu eseistycznego. Eseje były wcześniej cyklicznie zamieszczane w „Wysokich Obcasach”,...

Wyjątkowy zbiór szkiców o najważniejszych dziełach malarstwa i rzeźby europejskiej od renesansu do współczesności, autorstwa historyka sztuki Marii Poprzęckiej, łączy nastawienie popularyzatorskie z zaletami stylu eseistycznego. Eseje były wcześniej cyklicznie zamieszczane w „Wysokich Obcasach”, dodatku do „Gazety Wyborczej”. „Nie mamy dość czasu na patrzenie, a patrzenie wymaga czasu, podobnie jak zdobywanie przyjaźni” – pisze Maria Poprzęcka, cytując amerykańską malarkę Georgię O’Keeffe, i dodaje: „Celem tych krótkich tekstów, poświęconych zawsze jednemu dziełu sztuki, jest głównie rozbudzenie »ciekawości oka«, pokazanie, jak wiele można zobaczyć w obrazie, gdy poświęcimy mu trochę czasu i uwagi”. Składające się na książkę szkice i całostronicowe reprodukcje wszystkich omawianych obrazów i rzeźb tworzą rozległą panoramę dziejów sztuki.

kosssiu | 2015-03-20
miumiumiu | 2013-12-30