Kryptonim "HOMOLJE"
historyczna
ucze232

Tematem książki są wspomnienia Zygmunta Katuszewskiego o losach oddziału partyzanckiego kapitana "Nesza", walczącego w latach 1943-1944 przeciwko okupującym Jugosławię hitlerowcom i ich poplecznikom w górach serbskich. Autor - najbliższy współpracownik kapitana "Nesza", a później jego zastępca, uczestnik i organizator wielu poważnych akcji bojowych i dywersyjnych - z dużym autentyzmem opisuje wydarzenia tamtych lat i związane z nimi własne przeżycia. Wartka akcja wspomnień, egzotyczne dla polskiego czytelnika tło działań, nieznane epizody udziału Polaków na jeszcze jednym froncie walki z okupantem czynią z tej książki interesującą lekturę.

źródło opisu: WYDAWNICTWO MINISTERSTWA OBRONY NATODOWEJ, 1967

źródło okładki: Zdjęcie autorskie