Kiedy byłyśmy siostrami

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Als wir Schwestern waren
Barbara Tarnas
Ag2S

Miłość dwóch sióstr. Wojna, która je rozdziela. Dziecko, dla którego gotowe są zrobić wszystko. Hamburg. Rok tysiąc dziewięćset szesnasty. Viviane i Elisabeth dorastają pod troskliwą opieką w mieszczańskiej rodzinie. Niepokorna i kochająca wolność Viviane wymyka się często potajemnie do sąsiedniej stadniny, gdzie spotyka francuskiego jeźdźca Philippe’a, który występuje w Hamburgu gościnnie...

w mieszczańskiej rodzinie. Niepokorna i kochająca wolność Viviane wymyka się często potajemnie do sąsiedniej stadniny, gdzie spotyka francuskiego jeźdźca Philippe’a, który występuje w Hamburgu gościnnie ze swoim cyrkiem. Młoda kobieta jest zauroczona nieznanym jej światem i wkrótce ucieka z Phillipe’em.

Elisabeth żyje całe lata w nieszczęśliwym bezdzietnym małżeństwie – aż pewnego dnia pod drzwiami swojego domu znajduje niemowlę. Przyjmuje dziewczynkę pod swój dach i wie, że nie cofnie się przed niczym, aby ją przy sobie zatrzymać.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Kiedy_bylysmy_siostrami-p-34644-1-30-.html

elenkaa | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2017/04/227-kiedy-byysmy-siostrami-marie-jansen.html

Uwielbiam powieści, których akcja dzieje się zarówno podczas I jak i II wojny światowej, natomiast rzadko czytam o tych latach z perspektywy Niemców, a zwłaszcza niemieckich kobiet. Dlatego książka "Kiedy byłyśmy siostrami" opowiadająca o dwóch kobietach narodowości niemieckiej bardzo mnie zaciekawiła.

Autorka zabiera nas do Hamburga, do roku 1916 roku, gdzie poznajemy dwie siostry - Elisabeth i Viviane, które pochodzą z dobrego, szanowanego i bogatego domu. Siostry różnią się od siebie jak woda i ogień. Viviane jest pełna pasji, namiętności, nie zgadza się na życie, jakie przewidzieli dla niej rodzice, tzn. wyjście za mąż za bogatego i szanowanego mężczyznę bez miłości. Natomiast Elisabeth jest spokojna, rozsądna i często ostrzega siostrę przed kłopotami i karci za jej zachowanie. Pewnego dnia Viviane postanawia uciec z niedawno poznanym Francuzem...

eR_ | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

mając na uwadze to, że nie ograniczam się tylko to jednego, określonego gatunku, sięgam często po takie historie, które wywołują u mnie uśmiech. I nie zawsze jest to uśmiech wynikający z sympatii. Szansę rozdzielam po równo, jednak, niestety większość nawet nie zasługuje na uwagę najmarniejszą. Ale i tutaj są wyjątki, czego dowodem ta książka.

"Kiedy byłyśmy siostrami" rozgrywa się w Hamburgu na początku XX wieku. A dokładnie w 1916 roku. Viviane i Elisabeth to dwie siostry, które różnią się między sobą i to bardzo. Viviane to trzpiotka, która niczego nie traktuje poważnie, za to Elisabeth ma rozsądku za nie obie. Pewnego dnia ta z sióstr, która traktuje życie jak wieczną zabawę ucieka z cyrkiem, natomiast Elisabeth zostaje postawiona przed sytuacją, jaka zapewne zmieni wiele w jej życiu. Przekonajcie się sami.

Całkiem niezła powieść=przyznaję bez bicia. Jednak trochę mnie drażniły maniery obu sióstr i ich zaślepienie na to co działo się wokół. A sama historia romantyczna aż do...

Anetka | 2017-04-03

Hamburg, 1916. Viviane i Elisabeth cieszą się beztroskim życiem w majątku rodziny. Nie zdając sobie sprawy z wojny i jej konsekwencji, również dla narodu niemieckiego, spędzają swój wolny czas na czytaniu, spacerach. Rodzice trzymający je pod kloszem i dopuszczający je do rzeczywistych wizji nędzy i rozpaczy na ulicach Hamburga, chcą, aby życie ich córek toczyło się dalej, pomimo wszystkiego.

Viviane - bardziej niepokorna, ale i odważniejsza z sióstr, szuka swojego miejsca w świecie. Z wielką miłością do koni, wieczorami wymyka sie z domu, aby móc spędzić chwile gnając z wiatrem we włosach. Tam też poznaje Philipa, Francuza, który objeżdża kraj wraz z trupą cyrkową. Młoda dziewczyna zakochuje się i idąc za głosem swojego serca ucieka wraz z nim decydując się na życie na walizkach…

Elisabeth natomiast, posłuszna woli rodziców, żyje w bezdzietnym małżeństwie zaaranżowanym przez rodziców. Między małżonkami brak miłości, ale wychodząc z założenia, że wystarczy im wzajemny szacunek,...

kinga | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, 2017