Underdog
literatura szwedzka

Zabawna i głęboka opowieść o nastolatku ze szwedzkiego blokowiska, synu prawdziwej bohaterki dnia codziennego. To historia pokolenia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych obecnych prawników i pisarzy, polityków i degeneratów, japiszonów i punków. Opowieść o pierwszej miłości i kopaniu piłki z kumplami na zakazanym trawniku. O problemach ich dorastania, tych najbardziej osobistych i tych wspólnych: o dotkliwym braku ojca, odrzuceniu przez rodziców, zagubieniu w modnym liberalnym wychowaniu i chaosie rewolucji społecznej. Wartki strumień narracji przenosi czytelnika w niedawno minione czasy proletariackich koszul, fluoryzacji zębów w szkole, wiśniowych sztruksów, przegrzanych skuterów... Underdog jest jedną z najpopularniejszych książek wydanych w Szwecji w ciągu ostatnich lat. W 2001 roku autor otrzymał za nią nagrodę literacką Augustpriset, a książkę przetłumaczono na sześć języków.

źródło opisu: słowo/obraz terytoria, 2006

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Filifionka | 2010-03-16

Dobra książka, fatalnie przetłumaczona na polski.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 24 listopada 2010

Underdog jest powieścią jednocześnie zabawną i głęboką, poważną i lekką, co charakterystyczne dla prozy skandynawskiej, wstrzemięźliwą, wypełnioną chłodem, i konkretami nastawioną na wywołanie odpowiednich uczuć i wrażeń. Bez zanudzania czytelnika, bez zbędnych komentarzy, bez zmuszania do przesadnego analizowania, a jednak w tym wszystkim nie pozbawioną tematów poważnych, skłaniających do refleksji.

Już sama okładka mi wydała się taka swojska, taka znajoma… Kryje za sobą historię nastolatka Johana z typowego szwedzkiego blokowiska, zmagającego się z problemami dojrzewania, brakiem ojca i bałaganem rewolucji społecznej.
Wiele tu obrazów z życia typowego dorastającego chłopca, które to pokazują, że dzieciństwo może wyglądać różnie. Jest zabawne i radosne, gdy spędzane na zabawach z podwórkowymi kolegami, jest poważne i ciężkie, gdy dotyczy trudnych tematów odrzucenia, pedofilii, poszukiwania własnej wartości, w końcu tragiczne gdy nie można odnaleźć się w świecie, znaleźć swojej...

Pucka69 | 2012-08-16
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Dla obecnych czterdziestolatków - spojrzenie w przeszłość, w czasy kiedy mieliśmy kilkanaście lat. Aż niewiarygodne że dwa różne kraje - a takie to podobne "przeżywania" dzieciństwa. Świetnie napisana, do przemyśleń, nostalgiczna.Polecam!

| 2011-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2011

Świetna książka. Przekład beznadziejny, ale mimo to nie odejmę gwiazdek.

mikka | 2012-10-02

rewelacyjny styl.. czyta się naprawdę jednym tchem

KSP | 2013-05-07
Przeczytana: 05 maja 2013

Męskie spojrzenie na świat. Dla mnie momentami zaskakujące, czasami wywołujące uśmiech, czasami niesmak lub zadumę.

Iff | 2015-11-11

lekka, nostalgiczna, szybko się ją czyta

messy | 2017-04-08
Monia | 2017-02-13