Tłumaczenie: Marta Gandzel
Wydawnictwo: Skrypt
Jeg skal vise dere frykten
horror

Pewnego wiosennego dnia 1841 roku amerykański pisarz Edgar Allan Poe spotyka w hotelu w Filadelfii pnącego się po szczeblach kariery redaktora i krytyka Rufusa Griswolda. Obaj pragną odnieść sukces na literackiej scenie, ale w tym środowisku konkurencja jest silna, nie brak intryg, a zwolennicy mogą być równie niebezpieczni jak wrogowie. Fascynacja, zazdrość i odraza wciągają Griswolda i Poego w grę, która z minuty na minutę coraz bardziej przypomina opętanie. Ich śladami, poprzez ulice Filadelfii, Nowego Jorku i Baltimore podąża malutki, blady człowieczek, pozostawiając po sobie zapach krwi i strachuaPowieść została oparta na prawdziwych wydarzeniach, wpisując się jednocześnie w tradycję opowiadań grozy, zapoczątkowaną przez samego Edgara Allana Poe (jednego z ojców literackiej fantastyki i horroru). Książką Pokażę wam strach Nikolaj Frobenius (ur.1965, jeden z najciekawszych pisarzy norweskich, także scenarzysta) powraca do gatunku powieści historycznej a dwanaście lat po ukazaniu się Lokaja De Sadeaa, dzięki któremu odniósł międzynarodowy sukces.Książka ukazuje się w Roku Twórczości E.A.Poe a pisarz urodził się 200 lat temu w Bostonie.

dasio72 | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Książka, która wydawać by się mogło ma spory potencjał. Niestety, nawet tak fascynującą postać jaką niewątpliwie był Poe autor odarł z wyjątkowości. Nic nie jest w stanie uratować tego siermiężnego"dzieła".
Całkowity brak dramaturgii, szkolny sposób pisania, rozwleczenie ponad miarę akcji, naprawdę więcej życia jest w biografii Poe'go na Wikipedii.
Odradzam, trzymać się z daleka.
P.S. Idealna do drzemki.

Zaintrygowana | 2013-12-31

Książka, która kusi miłośników Edgara Allana Poe. Już okładka zachęca podobizną pisarza i daje nadzieję nawiązań do twórczości. Powieść wciąga, a świat wykreowany przez Frobeniusa ma w sobie wiele cech dusznego, osaczającego klimatu charakterystycznego dla mistrza grozy. Motyw mordercy korzystającego z literackich wzorów nie jest specjalnie oryginalny, jednak w kontekście niejasnej relacji łączącej Edgara z Samuelem, wiele zyskuje. Dodatkowo postać Rufusa Griswolda wprowadza posmak inkwizytorskiego szaleństwa, które pozytywnie wpływa na całość historii. Wydaje się, że autor inspiruje się stylem i językiem pisarstwa Poego, co współgra z ukazanym światem Ameryki XIX wieku. Może książka nie jest arcydziełem literackim, jednak uważam, ze warto ją przeczytać i spojrzeć na mroczną legendę Poe'go z innej strony.

Krzysztof Gawryś | 2014-01-12

Edgar Allan Poe, amerykański pisarz spotyka w 1841 roku w Filadelfii krytyka literackiego i redaktora Rufusa Griswolda. Pozorna przyjaźń między tą dwójką tak naprawdę będzie przesiąknięta fascynacją, odrazą a także wyniszczającą zazdrością, która rozpęta swego rodzaju grę, która ciągnąć się będzie aż do śmierci tego pierwszego. Oparta na faktach historia zabierze nas śladem bohaterów po miastach ówczesnej Ameryki i przybliży losy jednego z największych i najbardziej inspirujących do dziś pisarzy. Aby całość utrzymana była w duchu twórczości Edgara Allana Poe, Nikolaj Frobenius wplata w powieść również wątek grozy. Ktoś bowiem usilnie odtwarza utwory pisarza i popełnia łudząco podobne zbrodnie do tych, jakie opisuje Poe w swoich dziełach.
Edgar Allan Poe to jedna z najbardziej barwnych i oryginalnych lecz również kontrowersyjnych postaci literatury amerykańskiej. Twórca utworów, które w jego epoce tak samo wzbudzały zachwyt co również niepokój był człowiekiem, którego zachowania...

nellanna | 2014-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Pomysł rewelacyjny, trochę się jednak rozszszedł w szwach, moim zdaniem.
Być może sprawiła to sylwetka Poego, nie dość diabolicznie opisana; bardziej niż jego los zatrwożył mnie i przejął smutny żywot jego młodej żony.Jest to starcie trzech żywiołów, z tym, że jeden z nich- najmniej widoczny i dość paskudny-pozostałym dyktuje tempo, nie gra całkiem uczciwie i do końca rozdaje karty.
A poza tym więcej tu emocji niż obrazków z epoki, co akurat uznaję za spory atut. Warto.

Pan_Jinx | 2016-02-06

Wniosek - piszcząc książkę o takiej tematyce, w różnych wydaniach okraszoną chwytliwą okładką, a w dodatku wydaną z okazji 200 rocznicy śmierci wielbionego głównego "bohatera", autor raczej nie mógł liczyć na brak zainteresowania. Pójście na łatwiznę? Jestem skłonny napisać, że tak.

Frobenius tylko dobrze wykreował ciasny świat Poego i jego twórczości. Paranoja osiąga tu swoje granice, pęczniejąc w głowach bohaterów z kartki na kartkę. Czytając przed oczami miałem jednak napis: POWIELANIE. Zdaję sobie sprawę, że taki jest charakter "Pokażę wam strach", lecz porównań z opowieściami niesamowitymi nie mogłem wyrzucić z głowy. Wyobrażałem sobie współczesnego Edgara, który aż bordowieje czytając Frobeniusa, chodzi po zaciemnionym pokoju rwąc kolejne kartki jego książki i myśli już o porto, które czeka na niego w barze.

Pisarz nie podołał. Samo nasuwające się porównania niszczą jego dzieło, do którego wdarło się też niestety kilka schematów. Fabułę pchała w zasadzie jedna postać. Nie...

Kamila | 2014-12-18
Przeczytana: 2013 rok

Intrygi, zagadki, morderstwa...powiało grozą!

"Pokażę wam strach" historia prawdziwa, a może nie do końca? Nie to jest istotne. Z każdą strona coraz bardziej intryguje nas postać pisarza Poe, chcemy dowiedzieć się jak potoczą się jego losy. Czy "pomocnik", który go prześladuje, wreszcie się ujawni? W moim odczuciu Frobenius zbudował w fantastyczny sposób napięcie, czytasz i nie możesz się oderwać. Czytasz i chcesz jeszcze.

Ciężko mi było sięgnąć do tej książki, ale koniec końców nie żałuję. Świetnie się czytało.

czarnaanula | 2012-08-08
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

Książka ta ma niesamowity klimat. Czytając ją miałam takie odczucie jakbym razem z Edgarem Allanem Poe chodziła po starych, mrocznych uliczkach Nowego Jorku, Filadelfii, i Baltimore....
Dodatkowym atutem tej pozycji - jest aura tajemniczości jaka spowija tą historię - gdzieś w "tle" czai się morderca, wprowadzający w czyn potworne zbrodnie z opowiadań Poego.

grzech-pierworodny | 2015-04-01
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Powieść historyczna z elementami grozy, na podstawie biografii jednego z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy i poetów, Edgara Allana Poe. Autor książki skupił się w książce, na ukazaniu relacji między autorem „Kruka” a krytykiem literackim, niejakim Rufusem Griswoldem. Griswold marzył o karierze pisarskiej, zazdrościł talentu swojemu rywalowi i w każdy możliwy sposób mu szkodził. Poe nie pozostawał mu dłużny.
W krótkiej perspektywie to wspomniany krytyk, znany głównie z tworzenia antologii pisarzy amerykańskich, wygrał ambicjonalny wyścig.
Poe, trawiony alkoholizmem, przegrał walkę z życiem, pozostawiając tym samym wolne pole to szkalowania swojej osoby przez zazdrosnego Griswolda.
Jednak patrząc z dzisiejszego punktu widzenia, to twórczość autora „Złotego Żuka”, święci tryumfy na całym świecie, stając się inspiracją dla kolejnych pokoleń wielbicieli grozy.
„Pokażę wam strach” jest książką biograficzną, w którą została wpleciona intryga, mająca na celu wprowadzenie elementu...

Natalia | 2014-01-22
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Zaskakująca.
Po jej przeczytaniu stwierdziłam że czas poświęcony na jej przeczytanie nie był na pewno straconym czasem.

Esterrra | 2013-07-22

Książkę kupiłam kiedyś zupełnie przypadkowo i nie mogłam uwierzyć w to jak dobry był to zakup. Książka jest ciekawa, napisana w mrocznym klimacie i wciąga niesamowicie. Polecam wszystkim miłośnikom mrocznej literatury.