Pod ostrzałem

Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Cykl: Korpus (tom 9)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Under fire

W największej jak dotąd powieści z cyklu "Korpus", W.E.B Griffin swych bohaterskich marines zabiera do Korei. Osiem tomów kreślonej przez Griffina kroniki Korpusu Piechoty Morskiej okazało się jednym z najbardziej popularnych cykli powieściowych. Teraz Griffin kończy z II wojną i wprowadza nas w gąszcza wojny koreańskiej. Kiedy 1 czerwca 1950 roku kapitan Ken McCoy przedstawia raport o...

Kiedy 1 czerwca 1950 roku kapitan Ken McCoy przedstawia raport o możliwym zagrożeniu ze strony Korei Północnej, wzbudza to tak wrogą reakcję najwyższych oficerów na Dalekim Wschodzie, że nie tylko nakazują zniszczyć raport, ale też chcą całkowicie usunąć McCoya z Korpusu. Świeżo powstała CIA natychmiast bierze McCoya pod swe skrzydła, w niebagatelnym stopniu z tej racji, że 25 czerwca wojska północnokoreańskie przekraczają 38. równoleżnik, stanowiący linię demarkacyjną między dwiema częściami Korei. Do służby czynnej niezwłocznie zostają powołani - niekiedy musząc się stawić w ciągu siedemdziesięciu dwóch godzin - rezerwiści, czy to pracujący w wojsku, czy w cywilu. Dla Fleminga Pickeringa, jego lubującego się w ryzyku syna Malcolma, Eda Banninga, George'a Harta, Clyde'a Dawkinsa, Williama Dunna, Erniego Zimmermana, a także dla ich ukochanych i bliskich, takie nazwy jak Pusan i Inchon nabiorą nowej, krwawej rzeczywistości, Korea zaś stanie się nie tylko polem nowych bitew, ale także i ogromnego wyzwania.

"Pod ostrzałem", jak zawsze u Griffina, pełne jest namacalnego realizmu, napięcia, bogactwa psychologicznego, a także zafascynowania duchem wojska i jego rzeczywistością. Książka ta to kolejne potwierdzenie słuszności słów Toma Clancy'ego: "W.E.B. Griffin należy do wielkiej i znakomitej tradycji narracyjnej".

źródło opisu: [Zysk i S-ka, 2004]

Lola Alpha | 2013-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Książka wspaniale napisana, ale tłumaczenie...

Pan Łoziński udowadnia iż marne tłumaczenie Tolkiena to nie był wypadek przy pracy. Redakcja książki - gorzej niż dno - pisownia nie z przymiotnikami sprawdzana słownikiem Worda, błędnie podawane daty, terminologia wojskowa pod psem. Perełką książki jest zdanie -cytat być może niedokładny - "...i znów armia musiała wezwać na pomoc TUŁÓW PIECHOTY MORSKIEJ" (United States Marine Corps). Jak mniemam tłumacz nie należy do Tułowia Oficerskiego, do Tułowia Dyplomatycznego i pozostaje mieć nadzieję, że do Tułowia Służby Cywilnej też nie zostanie dopuszczony.

Mimo wad czytam tę książkę często, w czasie podróży - wspaniale zabija czas.

Greg | 2016-03-07
Richi205 | 2015-12-22