Pochodnia zemsty

Okładka książki Pochodnia zemsty Kenneth Goddard
Okładka książki Pochodnia zemsty
Kenneth Goddard Wydawnictwo: Amber Seria: Sensacja [Amber] kryminał, sensacja, thriller
Sensacja [Amber]
Balefire
Amber
1990-01-01
1990-01-01
1996-01-01
Władysław J. Wojciechowski
sensacja igrzyska pochodnia zabójstwa policja

Czytałem dawno temu, ale wspominam miło.

Czytałem dawno temu, ale wspominam miło.

Powieść sensacyjna w klasycznym wydaniu. Jeden bad guy przeciw armii policjantów, wiadomo jak to się zakończy.
Dobrze się czyta mimo że powieść napisana 40 lat temu, prawie się nie zestarzała.
Mnie jak zwykle we wczesnych wydaniach Ambera zainteresowała okładka , Bob Larkin jak zawsze przyciąga oko.

Powieść tą czyta się właściwie jednym tchem. Fabuła jest bardzo dynamiczna, złożona z ogromnej liczby brawurowych pościgów, wybuchów i strzelanin. Szkoda, że w pełni nie wyjaśniono motywów działania tzw. "Komitetu". Można się domyślać, że chodzi tu o przejęcie władzy, czy manifestację siły lub zmiany myślenia obywateli.

Typowa książka dla okresu w którym powstawała, żwawa fabuła, strzelanki, intrygi, akcja akcja akcja!

Jedna z pierwszych książek tego typu, które ukazały się oficjalnie na rynku. Mocna, świetna pozycja. A problem terroryzmu ciągle aktualny. Warto!

Skończyłem bez trudu. Jest akcja, jest krew i śmierć, są miotający się w strugach deszczu policjanci usiłujący rozwikłać zagadkę, kto i dlaczego uwziął się i zabija ich kolegów z wydziału. Książka jest wciągająca, nazwiska ludzi z Komitetu sugestywne ale brakuje jednej rzeczy dlaczego Pochodnia ma zapłonąć? Jakie są motywy działania Komitetu? Skończyłem bez trudu ale niedosyt pozostał. Dobra na wakacje dla oderwania się od telewizyjnej papki.

Nie zachwyciła mnie, może i przez jakis czas trzymała w napięciu ale od samego początku jak dla mnie za bardzo przewidywalna, do tego dochodzi ten "twardy, kochający rodzine amerykanski glina" który wiadomo-musi zostać bohaterem.
Fajnie opisane akcje terrorysty, jego przygotwania ale całość nic specjalnego.
Jeśli ktoś potraktuje tak jak ja-jako rozrywkę, zajęcie na kilka dni to mu się spodoba, jak ktoś oczekuje "arcydzieła" to się rozczaruje

Fajnie opisane akcje terrorysty, jego przygotwania ale całość nic specjalnego.
Jeśli ktoś potraktuje tak jak ja-jako rozrywkę, zajęcie na kilka...

Co się dzieje kiedy były policjant postanawia napisać powieść sensacyjną? Odpowiedź jest prosta, powstaje rewelacyjna książka.

"Amerykańscy policjanci zupełnie nie są przygotowani by przeciwstawić się nieoczekiwanemu atakowi ze strony zamachowca"
Brutalne morderstwa, policjanci giną z nieznanej przyczyny. Zamieszanie jakie wywołał terrorysta w mieście Huntington Beach spowodowało całkowitą dezorientacje policji, żeby tego było mało do sprawy nieustannie wtrąca się radna Hite która łasa na sławę myśli, że wszystko wie najlepiej. Suma tych czynników wróży okropną katastrofę, ale to jeszcze nie koniec. Lada moment mają rozpocząć się igrzyska olimpijskie, w małym miasteczku na obrzeżu metropolii - Kalifornii ma zapłonąć pochodnia.

Powieść skonstruowana jest w bardzo interesujący sposób, częściej spotykałem go do tej pory w filmach niż w książkach. Każdy rozdział bowiem to odliczanie, odliczanie do momentu kiedy na igrzyskach ma zapłonąć pochodnia, ale może nie tylko ona?

Poznajemy grupę bardzo stereotypowych policjantów którzy oczywiście nadużywają kawy.
Głównym bohaterem jest niewątpliwie sierżant Andersen, człowiek oddany policji, aczkolwiek w równym stopniu ,a może nawet bardziej, oddany swojej rodzinie.
Dla ochrony swojej pięknej żony i córek gotów jest zabić i to dosłownie.
Drugą ważną postacią jest Thanatos - terrorysta którego działania kierowane są przez pewien komitet. Wszystkie jego ruchy są idealnie dopracowane, nic nie wygląda na to aby jego starania miały się nie powieść.

Kenneth Goddard pracował kilka lat w mieście w którym osadzona jest fabuła powieści, nie muszę więc chyba pisać, że wszystko przedstawione jest bardzo realistyczne a co najważniejsze w bardzo interesujący sposób.
Książka jest zdecydowanie warta tego żeby ją przeczytać, akcja potrafi wbić czytelnika w fotel, a policja spróbuje udowodnić nam, że wcale nie jest taka beznadziejna.

• Sensacja
  • Kryminał
  • 2010
  • ஐ LongTime Ago ஐ
  • Kryminał, Thriller, Sensacja

Dodaj cytat z książki Pochodnia zemsty